Je všeobecne známe, že Poliaci majú veľmi lacné mobilné služby. Minimálne teda v porovnaní s Českou republikou a čiastočne možno aj so Slovenskom. Roman Svačina, Čech, ktorý mal po krk vysokých poplatkov tamojších operátov sa rozhodol, že sa za lepšou cenou vydá do neďalekého Poľska.

Roman už totiž nechcel platiť 750 korún (27,50 €) za neobmedzený paušál, ktorý mu ponúkal jeden z českých operátorov. Na internete si teda našiel ponuku poľského T-Mobilu, vybral si produkt a kúpil lístok do poľského Tešína. Poľská predajňa mu ponúkla paušál Relax za cenu 60 zlotých mesačne (pri viazanosti na 24 mesiacov), čo je približne 14 €.

Paušál v Poľsku za polovičnú sumu

Paušál Relax pre Poliakov ponúka 5 GB dát a neobmedzené volania v Poľsku. Pre Čecha, ktorý v Poľsku neplánuje žiť to teda veľa neznamená. To, čo však využije sú neobmedzené minúty volania, SMS, MMS a 1 GB dát v roamingu, čo prirodzene platí aj v ČR. Táto ponuka však platí len vtedy, keď sa v roamingu pripojí na sieť T-Mobile, čo v Česku problémom nie je.

K aktivácii pritom potreboval len občiansky preukaz a platobnú kartu, teda rovnaké podmienky, aké platia aj na Slovensku. Operátor dokonca faktúru vystavil na českú adresu, nemusel si teda vybavovať ani adresu v Poľsku.

Šialene dobrá ponuka

Vyššie popisovaný paušál je pritom jeden z najnižších, nesie označenie T1. Jeden z tých vyšších, napríklad T3, síce stojí 23 €, no ponúka neobmedzený dátový roaming v zahraničí (opäť v sieti T-Mobile).

Situácia by sa mohla zmeniť v polovici tohto roka, keď v EÚ začnú platiť nové roamingové pravidlá. Je dosť možné, že krajiny, v ktorých sú mobilné služby relatívne lacné príjmu nové pravidlá, aby sa tak ochránili pred „paušálovou turistikou“. Ako sa to nakoniec vyvinie síce ukáže až čas, no je zaujímavé vidieť, že niektorí z ľudí sa neváhajú staviť na svoj um a ušetriť tak pár eur.

 • chudáci Česi, keby mali 4ku maju postarané :) ale to len vtedy keby 4ka mala všade pokrytie, takže by si museli počkať aspoň 3 roky.

 • Flea

  Neboj ani jeden cech by nemenil zivot na slovensku

 • ľuboš

  platím tuším cca 50 eur za neobmedzený paušál, jemu je 27 veľa..ccccc:)

  • PROVOCATEUR

   A platis aj uver a zivis rodinu alebo hotel mama ti istí?

  • Peetchiam Wztoob Zakhazani

   Predpokladam ze je to orange. Ja som mal to iste. O2 mi ponukla 22e za to iste tak som to povedal orangeu. Ti povedali ze lacnejsie ako 33e mi nemozu dat. Ok. Prehlasil som cislo. Do 3 dni volali z orangeu ze za 19e. Tak som ich poslal do prdele a to som bol v orangei od 1998. Mam tam 2 optiky a niekolko kariet. Dnes som v o2. Mam neobmedzene sluzby + 7gb dat za 22e.

  • 🐝Pacho_Matrtaj

   Pretože si…málo rozmýšľal pri podpise zmluvy😉
   Ja mám Happy XL za 18€ +1€ za Huawei P9lite.Stačilo tak ako každep dva roky pokecať s retenčným…A to verím,že mnoho ľudí to má ešte lacnejšie

  • Bynk

   Nie je každý taký bohatí, ja netelofonujem prakticky vôbec takže mi stačí cca 50 eur ročne na easy kartu. :-)

   • majka123

    mesačne platím 1€ , všetci sme OK :)

 • Hox

  čech telefonuje jak Fico .