Úvod Konkurencia Apple Šéf Qualcomm: 64 bitový procesor v iPhone 5S je iba „marketingový ťah“

Šéf Qualcomm: 64 bitový procesor v iPhone 5S je iba „marketingový ťah“

24

Šéf marketingového oddelenia a vice-prezident Qualcomm Anand Chandrasekher  sa nechal počuť, že 64 bitový A7 procesor nového iPhone 5S je iba marketingový ťah, a v súčasnosti používateľom neprináša žiadne výhody.

Vraví, že hlavnou výhodou 64 bitového procesoru je adresovateľnosť  pamäte (podpora väčšej RAM) , no u dnešných produktov je to „irelevantné“, najmä však u iPhone 5S, ktorý má len 1GB RAM.

„Hlavne.. potrebujete ho pre podporu viac ako 4GB RAM. To je všetko. V skotočnosti ho nepotrebujete na výkon, pretože aplikácie, ktoré využijú 64 bitové procesory sú najmä veľké serverové aplikácie.“

Nedá sa ale povedať, že také procesory Qualcomm nebude v budúcnosti vyrábať. Chandrasekher naznačil, že jeho spoločnosť plánuje vyrábať 64 bitové procesory, no časový horizont neupresnil. „Z hľadiska technickej efektivity to ale dáva zmysel. Najmä chlapci od operačných systémov určite budú niečo také v budúcnosti chcieť.“

Otázkou je, či toto vyjdrenie samé o sebe nie je marketingový ťah, nakoľko prišlo od šéfa marketingového oddelenia. Ale nevyzerá byť, pretože toto vyjadrenie je mierené na konkrétny produkt, nie na výrobcu procesorov alebo na celú konkurenčnú spoločnosť. Tak či onak, Apple bol prvý, ktorý vypustil do obehu zariadenie poháňané 64 bitovým procesorom, a hoci dnes nejde o veľmi prínosný krok, v budúcnosti k tomu nevyhnutne prísť musí. Práve preto by takáto poznámka mohla byť namierená proti komukoľvek, kto by tento krok spravil ako prvý.

Treba dodať len to, že Samsung a NVIDIA tiež v budúcnosti plánujú výrobu procesorov so 64 bitovou architektúrou a povráva sa, že Android 4.4 Kit-Kat by mal byť na tento krok pripravený.

Zdroj: AndroidAuthority