Projekt Loon je stále experimentálnou iniciatívou spoločnosti Alphabet, materskej firmy online lídra Google. Napriek tomu, že je projekt v experimentálnom štádiu, zaznamenal veľký úspech.

Projekt Loon vznikol v roku 2013. Ide o výškové, špeciálne navrhnuté balóny, ktoré by do rozvojových častí a odľahlých oblastí sveta vysielali internetové pripojenie. Google, resp. v súčasnosti už Alphabet, sa rozhodol pre balóny z pádnych dôvodov.

V odľahlých častiach sveta nie je vybudovaná dostatočná, poprípade žiadna infraštruktúra, ktorá by umožnila zaviesť dátové pripojenie štandardnými cestami. Ak by sa o to aj niekto pokúsil, bolo by to nesmierne nákladné. To platí aj pre šírenie internetu cez satelit.

projekt loon
Výškový balón projektu Loon počas prípravy na štart v Nevade © X Company

Balóny sa vznášajú približne v dvojnásobnej výške oproti tej, v akej lietajú komerčné lietadlá. Vysielače umiestnené na palube lietadla poháňa solárna energia a batérie.

Portoriko

Ostrovný štát Portoriko zasiahol v priebehu septembra extrémne silný hurikán Maria, ktorý celú oblasť spustošil. Vzduchom lietali plechové strechy, škody sa počítajú na miliardy dolárov a žiaľ, o život prišlo najmenej deväť ľudí.

Asi 3,4 milióna obyvateľov zostalo bez elektrickej energie, problém bol zo zásobami pitnej vody, pohonných hmôt a potravín. Americká vláda okamžite poskytla humanitárnu pomoc a spustila rozsiahle záchranné práce.

Takzvanú dátovú pomocnú ruku ponúkol aj projekt Loon. Šéf projektu Alastair Westgarth na svojom blogu spresnil, že nad najviac postihnutými oblasťami Portorika rozmiestnili výškové balóny, ktoré poskytli základnú internetovú konektivitu pre asi 100 000 obyvateľov ostrovného štátu.

Na akcii sa tiež podieľali operátori AT&T a T-Mobile. Vďaka internetu zo vznášajúcich sa balónov mohli obyvatelia komunikovať, odosielať textové správy a vyhľadávať informácie online. Internet zabezpečil len základnú konektivitu, ktorá pre komunikáciu a vyhľadávanie bohate stačí.

projekt loon
Výškový balón letí smerom k Portoriku © X Company

Nasadenie balónov, ktoré vzlietli z Nevady, bolo nesmierne rýchle. Vôbec po prvýkrát autori projektu využili prvky strojového učenia, ktoré pomohli s riadením, resp. presným udržaním balónov nad najviac postihnutou oblasťou.

Otázna životnosť

Vedúci projektu pripustil, že nevie, dokedy budú balóny spoľahlivo fungovať, ako dlho nad Portorikom zostanú a nevie ani, aká je ich životnosť. Dôležitá je efektivita spojená s dlhovekosťou.

Keďže je projekt experimentom, takéto rýchle a ostré nasadenie v praxi tvorcovia určite využijú pre zber dát, ktoré im pomôžu s ďalším vývojom a možno naznačia perspektívu projektu do budúcnosti.

Spoločnosť Alphabet nemohla výškové balóny nasadiť bezprostredne po prírodnej katastrofe. Akciu museli povoliť príslušné telekomunikačné úrady (FCC), čo trvalo asi dva týždne.

Bez akéhokoľvek bezdrôtového pripojenia je v súčasnosti na ostrove stále približne 40 percent obyvateľov. Mnohé prístupové miesta a dátová infraštruktúra sú stále značne poškodené.

S projektom Loon sa môžete zoznámiť vo videu nižšie.

Projekt Loon