Spoločnosť Google na konferencii Google I/O oznámila spoluprácu so spoločnosťou IMAX, ktorá prevádzkuje známu sieť multikín. Spoločne budú pracovať na novej 360 stupňovej kamere, ktorá dokáže snímať obsah v kvalite potrebnej práve pre kiná.

Tento produkt bude pripravený na komerčné využitie približne o rok a pol. Teda aspoň také sú plány oboch spoločností. IMAX však nezaháľa a pre filmy, či skôr na začiatok pre krátke video sekvencie, si pripravuje stabilnú pôdu. Do konca roka totižto plánuje otvoriť šesť kín, ktoré budú VR Ready. V kine jednoducho dostanete náhlavnú súpravu a multimediálny zážitok zo sledovania si budete užívať vo virtuálnej realite.

Náhlavnú súpravu pre IMAX kiná vyrobí švédska spoločnosť Starbreeze. Ich produkt má až neuveriteľné pohlcujúce zorné pole. Ide o 210 stupňový uhol záberu. Oculus Rift a HTC Vive pracujú so zorným poľom na úrovni 110-tich stupňov. Výrobca Starbeeze nedávno oznámil, že sa spája s výrobcom Acer, ktorý mu pomôže tieto VR headsety vyvíjať.

Prvé takéto kino bude otvorené v meste Los Angeles. Ďalšie lokality zatiaľ nie sú známe a spoločnosť IMAX má tiež ambíciu expandovať do Číny. VR kino v našich končinách zrejme tak skoro neuvidíme.

© cnet.com
© cnet.com

VR kiná majú veľký potenciál. Do kín by vďaka nenahraditeľnému multimediálnemu zážitku začalo chodiť určite viac ľudí. Otázkou zostáva samotná produkcia. Skúsenosti s natáčaním filmov vo virtuálnej realite zrejme veľa filmových tvorcov nemá. Takéto filmy budú v konečnom dôsledku drahšie a bude potrebný aj dlhší čas na ich spracovanie. To by sa mohlo odzrkadliť na cenách vstupeniek do kín.