Kyberšikana, nevhodný obsah, internetová závislosť detí či anonymita sú rizikami online sveta, ktoré sa týkajú aj Slovenska. Orange už desiaty rok realizuje informačno-vzdelávacie aktivity, ktoré pomáhajú deťom, učiteľom i rodičom správať sa bezpečne vo svete virtuálnej komunikácie a eliminovať jej najväčšie riziká.

Pravidelne každý rok Orange taktiež podporuje Deň bezpečnejšieho internetu, ktorý tento rok pripadol práve na 10. február.

Už v roku 2006 zrealizoval Orange prvý prieskum o používaní moderných komunikačných technológií deťmi. Odvtedy systematicky rozvíja svoje osvetové aktivity, ktoré napomáhajú k zodpovednému používaniu internetu a komunikačných technológií.

s_046Prieskumy Orangeu ukazujú, že najväčšími rizikami online sveta sú dnes závislosť od internetu, anonymita virtuálneho priestoru, nevhodný obsah či zvyšujúca sa miera kyberšikanovania.
Deti a mladí sú v súčasnosti vo výraznom predstihu v používaní komunikačných technológií v porovnaní so staršími ročníkmi. Rodičia si tak často ani nemajú šancu uvedomiť niektoré riziká, ktoré môžu deťom v online svete hroziť a znižujú sa tak aj ich možnosti usmernenia či kontroly v tejto oblasti.

Navyše si častokrát myslia, že vedia, ako ich deti trávia čas v online prostredí, no nemusí to byť celkom pravda.

Len o niečo viac ako štvrtina rodičov si myslí, že si deti prezerajú erotické stránky. V skutočnosti si však takýto obsah prezerá až 64% starších detí, pri stránkach o drogách je to 41% detí. Aj tieto čísla ukazujú, že pomerne nízke percento rodičov si je vedomých toho, ako deti čas na internete trávia. – Garantka projektu e-deti a detská psychologička Mária Tóthová- Šimčáková

Ochrana detí pred rizikami využívania internetu, mobilov či televízie je univerzálny problém, ktorý zaujíma viac ako polovicu rodičov.

Aj v tomto roku budeme pokračovať vo svojich aktivitách, ktorými sa dlhoročne snažíme zvyšovať povedomie o bezpečnom používaní komunikačných technológií. Internet výrazne rozširuje napríklad možnosti vzdelávania, získavania informácií či zručností prakticky z každej oblasti, je len potrebné byť si vedomý nielen jeho pozitív, ale aj prípadných rizík. – Andrea Ungvölgyi, zodpovedná za projekt e-deti v Orangei

Spoločnosť Orange dlhodobo realizuje aktivity, ktoré vedú širokú verejnosť k bezpečnému používaniu internetu. V spolupráci so skupinou psychológov a špeciálnych pedagógov pod supervíziou detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej preto aj v tomto roku organizuje obľúbené bezplatné workshopy na školách, ktoré pomáhajú zorientovať sa v problematike deťom, pedagógom i rodičom a predchádzať tak potenciálnym rizikám.

Na komplexnej webovej stránke www.e-deti.sk zase všetci nájdu užitočné rady a tipy o bezpečnom používaní internetu a komunikačných technológií. Stránka prináša nielen odborné rady, videá či zaujímavé tipy, ale napríklad aj špeciálne materiály, ktoré pomôžu pedagógom pri výučbe s touto tematikou.

Okrem doterajších informačno-vzdelávacích aktivít a webstránky www.e-deti.sk Orange v minulom roku rozšíril rodičom možnosti ochrany detí aj podporou praktického nástroja – služby Norton Family od Symantecu. Ide o aplikáciu, ktorá rodičom umožňuje mať napríklad prehľad o nežiadanej aktivite v počítači, v mobiloch či tabletoch a pomáha tak eliminovať riziká virtuálnej komunikácie.
Viac informácií a návodov, ako bezpečne používať komunikačné technológie nájdete na www.e-deti.sk a o tom, prípadne www.orange.sk/nortonfamily.