Úvod Novinky Na Slovensku kybernetické hrozby stúpli o 100%, pozor by si mali dávať...

Na Slovensku kybernetické hrozby stúpli o 100%, pozor by si mali dávať aj majitelia smartfónov

2

Podľa aktuálnych štatistík spoločnosti Kapersky Lab sa v prvej polovici roka 2014 na Slovensku počet hrozieb na webe zdvojnásobil (pričom zaznamenaných bolo vyše 306 tisíc incidentov na počítačoch používateľov zapojených do Kaspersky Security Network v porovnaní s takmer 144 tisíc incidentmi zaznamenanými v rovnakom období v roku 2013), významne narástol aj v počet lokálnych hrozieb (na vyše 150 tisíc v porovnaní so 121 tisíc v rovnakom období v roku 2013). Slovensko tak zostáva na 54. mieste celosvetového rebríčka v počte škodlivých lokálnych webových stránok.

„Minulý rok bol mimoriadne aktívny, čo sa týka hrozieb na webe, pričom aj počet lokálnych infekcií rástol. Obidva typy hrozieb by rozhodne nemali byť zanedbávané, keďže môžu viesť k strate času, dát, ale aj peňazí. Firmy aj domáci používatelia by mali tieto hrozby brať do úvahy a postarať sa o svoje počítače a mobilné zariadenia využitím komplexných bezpečnostných riešení, ako aj zodpovedným správaním na webe,“ hovorí regionálny manažér Kaspersky Lab Jan Sekera.

25% slovenských používateľov čelilo v prvej polovici roku 2014 lokálnym hrozbám (malvér sa šíril  v miestnych sieťach najmä prostredníctvom USB, CD a DVD nosičov), čo predstavuje nárast o 7,9 bodu v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013. Slovensko je v rámci celosvetového rebríčka, ktorý sleduje úroveň lokálnych hrozieb, na 177. mieste – tesne za Švajčiarskom, kde je táto úroveň na 25,6%.

Hrozby pochádzajúce z webových stránok ohrozili 22,7% používateľov, ide o nárast o 4,1 bodu v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2013). Slovensko sa v celosvetovom rebríčku umiestnilo na 92. mieste, pokiaľ ide o nebezpečenstvo vyplývajúce zo surfovania na webe, za Rumunskom (24,9%) a Maďarskom (22,9%) a pred Českou republikou (21,8%) a Holandskom (21,1%).

Na to, aby bolo možné čeliť týmto kybernetickým hrozbám, potrebujú mať firmy efektívne a jednoducho spravovateľné bezpečnostné riešenie, ako napríklad Kaspersky Endpoint Security for Business, ktoré by pokrylo všetky možné riziká v rámci ich IT štruktúry, ako aj zavedené bezpečnostné pravidlá, ktoré sú jasné, a ktoré zamestnanci dodržiavajú.

Používatelia by mali takisto používať komplexný bezpečnostný softvér, ako napríklad Kaspersky Internet Security – multi-device (s využitím pre rôzne zariadenia). Inštaláciou efektívneho bezpečnostného riešenia, a najmä v prípade, že zariadenie, z ktorého sa pripájajú na internet, využívajú na online platby, pre komunikáciu na sociálnych sieťach, ako aj na ďalšie aktivity vyžadujúce zadanie osobných údajov, sa nemusia obávať, pretože majú zabezpečenú ochranu, vďaka ktorej vedia čeliť spomenutým hrozbám. Takisto by mali mať používatelia na pamäti základné pravidlá bezpečného používania internetu, ktoré zahŕňajú:

  • Používanie rôznych a najmä silných hesiel pre akékoľvek účty, či služby na webe – riešenie ako Kaspersky Password Manager (na správu hesiel) im to vie uľahčiť, pretože generuje bezpečné heslá a celý proces ich zadávania na webe je plne automatický,
  • Vyhýbanie sa kliknutiam na podozrivé webové linky, ako aj sťahovaniu alebo otváraniu dokumentov, ktoré prišli z neznámeho zdroja,
  • Overenie webovej stránky pred zadaním osobných alebo dôverných informácií – phishingové webové stránky zámerne vyzerajú ako pravé stránky,
  • Používanie bezpečného pripojenia cez protokol https (ide o rozšírenie štandardného http protokolu, ktoré podporuje šifrovanie – Hypertext Transfer Protocol Secure) v prípade, že zadávate na webe osobné údaje,
  • Používanie legálneho softvéru a pravidelnú aktualizáciu softvéru – čím je zabezpečený stabilný výkon počítača ako aj uchovanie dát v bezpečí.

Spoločnosť Kaspersky Lab vytvorila mapu, ktorá zobrazuje kybernetické hrozby v reálnom čase – http://cybermap.kaspersky.com/.

Zdroj: Tlačová správa