Koniec herných konzol? Grafika mobilných hier bude v roku 2017 na úrovni...

Koniec herných konzol? Grafika mobilných hier bude v roku 2017 na úrovni PS4 a Xbox One

10

Vývoj mobilných technológií napreduje svetelnou rýchlosťou a výnimkou nie je ani grafický výkon, ktorý nám smartfóny alebo tablety poskytujú. Každým rokom si tak môžeme zahrať čím ďalej, tým náročnejší herný titul a v blízkej budúcnosti by sa kvalita vizuálneho spracovania mala dostať pred súčasné herné konzoly.

Tieto ambiciózne slová pred pár dňami zazneli na konferencii spoločnosti ARM v Holandsku, ktorá stojí za architektúrou väčšiny čipov v mobilných zariadeniach. A ako sme sa dozvedeli, vďaka bližšej spolupráci so značkami ako Samsung, Texas Instruments a Nvidia budú nadchádzajúce procesory schopné utiahnuť tak graficky náročné hry, aké si dnes môžeme užívať na hardvéri populárnych herných konzol Sony PlayStation 4 či Xbox One od Microsoftu. Predstavenie prvých kúskov by sme vraj mali očakávať niekedy koncom roka 2017, pričom prvé zariadenia s ich kapacitami dorazia na spotrebiteľský trh už začiatkom roka 2018.

Mobilný hardvér je už teraz enormne výkonný,“ uviedol jeden z vrcholových predstaviteľov ARM. „Ak zoberiete dnešný high-end smartfón alebo tablet, výkon je lepší ako pri Xbox 360 alebo PlayStation 3.

Ako je možné vidieť z prehľadného grafu nižšie, vývoj mobilného hardvéru začal od roku 2012 naberať na obrátkach a už v roku 2013 dobehla jeho úroveň výkon PS3. A keďže rýchlosť technologických inovácií každým rokom rastie, čo sa samozrejme týka aj čipov pre smartfóny a tablety, blízka budúcnosť prinesie neporovnateľne výkonnejšie grafické procesory, akými sa môžeme pýšiť v týchto dňoch. Samozrejme, ešte je nevyhnutné, aby k tak pokročilému hardvéru vývojári sprístupnili hru, ktorá tento potenciál naplno využije.

ARM

 • No take GTA V by mohol hardver potiahnuť v roku 2017-18.

 • JaroB

  áno a bez chladenia …preto je samostatná „veda“ uchladiť PS4 ale x-box …lebo jedno je výkon a druhé stabilita pri hraní niekoľko hodín. telefón alebo tablet bez aktívneho chladenia uvarí všetko okolo seba a aj seba.

 • PeterSK

  no neviem si ani len predstavit hrat hry na malom 6 palcovom mobile v porovnaný s 40 palcovou lcd televíziou…

  • cretino

   ale dat mobil na nabijacku, pripojit sa na LCD bezdrotovo ako na vzdialenu obrazovku, k tomu si sparovat bluetooth ovladac s telefonom a hrat sa takto, to by uz slo, ci? :)

   • Bohuzial treba pripojit aj obrazovku kablom. Bezkablovo to ma par ms oneskorenie. Co nikde nie je problem ale zrovna pri hrach to uz problem je. Ale inak ano presne takto to moze fungovat.

    • cretino

     to, ze to ma dnes male oneskorenie neznamena, ze to bude mat taketo oneskorenie aj za 2-3 roky :)

     • Co k tomu dodat

      si pis ze bude … je to technologicky podmienene, kedze pri komunikacii sa vyuziva overovanie paketov.

 • Glorellen

  Jasne s výdrž na jedno nabitie pol hodina

 • asds

  neverim ze to bude na urovni ps4

 • Anton Lokaj

  Na jedno nabitie 86 sekund hehe a pri hrani mat protipoziarne rukavice na rukach