
Patentový súboj dvoch gigantov dosiahol ďalší dôležitý míľnik, v ktorom bol úspešný obhajca iOS zariadení. Samsung totiž musí Apple zaplatiť ďalších $290 miliónov v odškodnom za porušenie niektorých patentov.
Porovnať ceny >>
Tak, ako už pravdepodobne viete, súd pred rokom rozhodol, že Samsung porušil hneď niekoľko patentov Apple, za ktoré mal zaplatiť vyše $1 miliardu, no tá suma bola neskôr okresaná na $599 miliónov. Samsung však opäť neuspel a ďalší súd rozhodol, že kórejský výrobca porušil ďalšie patenty, čo znamená, že musí zaplatiť presne $290 456 793 v odškodnom.
Apple si pôvodne zažiadal o $380 miliónov, takže Samsung ešte obišiel vcelku dobre, keďže súd túto čiastku znížil o takmer $100 miliónov. Celková suma za porušenie patentov sa teda vyšplhala na astronomickú čiastku $890 miliónov.
Samsung má samozrejme možnosť odvolať sa, čo bezpochyby spraví, takže sa nejedná o finálne rozhodnutie. Momentálne však situácia pre Samsung vôbec nevyzerá ružovo.
Po rozhodnutí sa vyjadrili obe spoločnosti a to nasledovne.
Apple:
„Pre Apple bol tento prípad od začiatku o patentoch a nie o peniazoch. Jednalo sa o dôležitosť inovácií a tvrdej práce, ktoré sa odzrkadlili na zariadeniach, ktoré ľudia milujú. Zatiaľ čo je veľmi náročné naceniť tieto hodnoty, sme nadšení, že porota ukázala Samsungu, že za kopírovanie sa platí.“
Samsung:
„Dnešným rozhodnutím sme sklamaní, keďže je z veľkej časti založené na patente, ktorý americký úrad pre patenty nedávno uznal ako neplatný. Zatiaľ čo prípad posunieme k odvolaciemu súdu, budeme pokračovať v inovácií priekopníckych technológií a výborných produktov, ktoré sú tak obľúbené obrovským množstvom našich zákazníkov po celom svete.“
Zdroj: TheVerge via GSMArena