Renomovaný teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý patrí medzi najväčších mysliteľov súčasnosti, sa na nedávnom diskusnom podujatí vyjadril na margo prežitia ľudstva.
Diskusné fórum univerzity Oxford bolo založené už v roku 1823 a v tej dobe bolo prakticky jediným miestom, kde mohli študenti slobodne diskutovať o politických témach.
V súčasnosti ide o celosvetovo najprestížnejšiu debatnú komunitu, v ktorej vystupovali mnohí zahraniční hostia a rečníci. Arne Duncan, americký minister školstva a vzdelávania o Oxford Union povedal, že ide poslednú baštu slobody slova v západnom svete.
Ako server Daily Mail uvádza, Stephen Hawking si myslí, že ľudstvo ako také neprežije viac ako ďalších 1 000 rokov, ak neopustí našu krehkú planétu. Hawking sa problematikou prežitia ľudstva zaoberá dlhé roky. Rovnaké myšlienky zdieľal už v roku 2013 počas prejavu v Cedars-Sinai Hospital.
Vedec už dávnejšie vyjadril obavy nad preľudnením planéty, výrazným znečistením životného prostredia alebo dokonca nad ľudskou hlúposťou. Asi najväčšie obavy má ale z veľmi rýchleho technologického napredovania a hlavne z umelej inteligencie, ktorá by nás mohla zničiť.
Podobne ako napríklad Elon Musk, aj Stephen Hawking vidí budúcnosť prežitia ľudstva na inej planéte. V poslednom období sa skloňuje prevažne planéta Mars, ktorú chce vizionár Elon Musk osídliť. Tisíc rokov je dostatočne dlhá doba na to, aby sa to jemu a jeho nasledovníkom podarilo. Ak nás teda ale v procese nezastihne nečakaná prírodná katastrofa globálnych rozmerov.
Stephen Hawking publikoval takmer 200 uznávaných vedeckých prác a už viac ako 50 rokov bojuje s nevyliečiteľnou chorobou ALS. V súčasnosti má 74 rokov a napriek silnému vedeckému zameraniu obľubuje ironický a sarkastický humor. Zahral si v seriáloch Star Trek, Simpsonovci, Futurama alebo Teória veľkého tresku.