Už asi každý vie, že sociálna sieť Facebook je obrovská. Mark Zuckerberg spolu s jeho tímom vytvorili masívnu digitálnu platformu pre zdieľanie obsahu a takmer neobmedzenú interakciu.
Ako informuje expandedramblings.com, Facebook má 1 710 000 000 aktívnych používateľov mesačne, z tohto počtu používa Facebook každý deň približne 66 % ľudí a strávia na ňom v priemere 20 minút každý deň. Na Facebooku je pripojená pätina obyvateľstva sveta a približne polovica Slovákov.
Facebook do svojich dátových centier uloží každý deň 300 petabajtov dát, nechýba 400 miliónov fotografií a za 24 hodín sa na tejto modrej sociálnej sieti prehrá 100 miliónov hodín videa. Už z týchto dát je jasné, že dátové centrá Facebooku musia byť obrovské.
Zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg, sa pochválil snímkami z jedného takéhoto dátového centra. To sa nachádza vo švédskom pobrežnom meste Luleå. Dátové centrum je vybavené najmodernejšími technológiami, ktoré sú umiestnené nie len s dôrazom na funkčnosť a logiku, ale aj výzor. Pri každej zo snímok nižšie nájdete krátky popis toho, čo zobrazujú.
V tomto dátovom centre pracuje 150 ľudí. Sály sú však po väčšinou prázdne. Vďaka inteligentnému rozloženiu stačí, ak je k dispozícii jeden technik pre 25 tisíc serverov.
Hlavná hala je tak veľká, že sa po nej inžinieri premávajú na skútroch.
Obrovské sacie mechanizmy privádzajú vonkajší vzduch, ktorý chladí desiatky tisíc serverov. V zime sa situácia obráti. Teplo zo serverov vykuruje veľké budovy dátového centra. V zime môže vonkajšia teplota klesnúť až na – 30 stupňov Celzia.
Poškodené alebo zastarané pevné disky sú fyzicky zničené a doslova rozdrvené. Dôvod je jednoduchý. Ochrana súkromia a dát. Z drobných trosiek nikto žiadne údaje nikdy nevydoluje.
Inovatívny dizajn technologického interiéru dopĺňa podobne pokrokový vonkajší vzhľad a architektúra budovy.
Dátové centrum bolo otvorené v roku 2013 a ide o prvé dátové centrum umiestnené mimo USA. Remeselnú zručnosť domácich švédskych majstrov podtrhuje nimi vytvorené pekné drevené obloženie.
Na fotografii sieťový inžinier dátového centra. Za ním môžete vidieť ukážkovú symetriu umiestnenia sieťových zariadení, kabeláže a dátových rozvádzačov.
Ďalší z pracovníkov dátového centra s plnou náručou pevných diskov.
Podľa slov zainteresovaných, na svete neexistuje efektívnejšie dátové centrum ako je toto.
Najväčší pracovný problém v tomto dátovom centre? Dostať sa do práce autom, keď je vonku -30 stupňov Celzia. Aspoň to tvrdí Emilie De Clercq (na fotografii vyššie), technička dátového centra.
Joel Kjellgren, stavby vedúci centra hovorí, že masívne dátové centrum funguje ako dobre organizovaný stroj, kde všetko pracuje v absolútnej súčinnosti tak, aby mohli ľudia po celom svete komunikovať a zdieľať obsah čo najefektívnejšie.
Joakim Karlson, systémový programátor tvrdí, že práca v dátovom centre Facebooku je veľmi zodpovedná. Pre Joakima je ale pozitívnou výzvou.
Prácu v dátovom centre považuje za nemenej dôležitú a zodpovednú aj Linnéa Svallfors, pracovníčka bezpečnosti.
Ako sme už spomínali, dátové centrum je obrovské. Jeho budovanie ale v podstate začalo na papierovom servítku, ktorý môžete vidieť vyššie. Inžinier Jay Park naň načrtol svoju víziu o dátovom centre a umiestnení rôznych zariadení. Hlavná budova je veľká ako šesť futbalových ihrísk.
Ak vás téma sociálnej siete Facebook zaujala, určite si prečítajte príbeh o tom, ako Facebook vznikal. Príbeh je samozrejme doplnený o aj autentické fotografie.
K TÉME: Ako vznikal Facebook? Pozrite si 27 fotografií zo súkromia, školy a práce Marka Zuckerberga