Sociálna sieť Facebook je fenoménom súčasnej modernej digitálnej doby. Mnohým priniesol do života nový spôsob interakcie a komunikácie s ľuďmi, stránkami, médiami alebo firmami.

Za sociálnou sieťou Facebook stojí v podstate jeden človek, a to Mark Zuckerberg. Facebook je typickým príkladom mimoriadne úspešného projektu zo Silicon Valley. Jeho začiatky sa začali písať v internátnej izbe Marka na Harvarde.

Dnes má Facebook trhovú hodnotu 364 miliárd dolárov a aktívne túto sociálnu sieť používa 1,7 miliardy ľudí po celom svete. Mark Zuckerberg je najmladším svetovým miliardárom. Pozrite si príbeh šialeného rastu sociálnej siete Facebook, ktorý odštartoval v roku 2004. Pri aj autentických fotografiách nižšie nájdete popisy, ktoré vysvetľujú dobové detaily.

Kirkland House. Vysokoškolský internát Harvardu, kde Mark s Facebookom začínal
© commons.wikimedia.org/

Kirkland House. Vysokoškolský internát Harvardu, kde Mark s Facebookom začínal.

V roku 2003 Mark Zuckerberg ako žiak druhého ročníka odcudzil z internej databázy študentov univerzity ich fotografie a vytvoril web Face mash. Na tomto webe ste mohli hlasovať, ktorá zo zobrazenej dvojice fotografií je krajšia. Za 4 hodiny web zaznamenal 22 tisíc zobrazení stránok.
© plus.google.com

V roku 2003 Mark Zuckerberg ako žiak druhého ročníka odcudzil z internej databázy študentov univerzity ich fotografie a vytvoril web Face mash. Na tomto webe ste v tej dobe mohli hlasovať, ktorá zo zobrazenej dvojice fotografií je krajšia. Za 4 hodiny web zaznamenal 22 tisíc zobrazení stránok.

Marka za ukradnuté fotografie a nabúranie sa do internej databázy študentov šakalo disciplinárne konanie. Zo školy ho ale nevyhodili a Mark po čase spustil web s názvom The facebook.
© webarazzi.com

Marka za ukradnuté fotografie a nabúranie sa do internej databázy študentov čakalo disciplinárne konanie. Zo školy ho ale nevyhodili a Mark po čase spustil web s názvom TheFacebook. Udialo sa tak 4. februára 2004.

Mark mal aj iné problémy. Po spustení TheFacebooku čelil výčitkám zo strany bratov Winklevossov a Divya Narendra. Podľa nich sa s Markom dohodli, že vytvorí prestížnu sociálnu sieť HarvardConnection.com. Mark ich projekt opustil a dotknutí tvrdia, že ich myšlienku použil práve pri TheFacebooku.
© businessinsider.com

Mark mal aj iné problémy. Po spustení TheFacebooku čelil výčitkám zo strany bratov Winklevossov a Divya Narendra. Podľa nich sa s Markom dohodli, že vytvorí prestížnu sociálnu sieť HarvardConnection.com. Mark ich projekt opustil a dotknutí tvrdia, že ich myšlienku použil práve pri TheFacebooku.

TheFacebook sa stal hitom. V priebehu veľmi krátkej doby bola na ňom zaregistrovaná viac ako polovica študentov Harvardu. Do marca 2004 si táto sociálna sieť našla cestu aj na univerzity Yale, Columbia a Stanford. Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Andrew McCollum a Chris Hughes boli Markovi kolegovia a spoluzakladatelia, ktorí mu pomáhali s rozvojom, rastom a riadením sociálnej siete TheFacebook.
© tinmoi24.net

TheFacebook sa stal hitom. V priebehu veľmi krátkej doby na ňom bola zaregistrovaná viac ako polovica študentov Harvardu. Do marca 2004 si táto sociálna sieť našla cestu aj na univerzity Yale, Columbia a Stanford. Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Andrew McCollum a Chris Hughes boli Markovi kolegovia a spoluzakladatelia, ktorí mu pomáhali s rozvojom, rastom a riadením sociálnej siete TheFacebook.

facebook5
© businessinsider.com

TheFacebook bol v roku 2004 stále prevádzkovaný z internátnej izby Marka Zuckerberga. Mark sa v roku 2004 rozhodol Harvard opustiť a do projektu sa pustiť naplno.

facebook6
© name-list.net

V polovici roku 2004 najal Mark Seana Parkera (na fotografii vyššie), ktorý zastupoval úlohu viceprezidenta ich spoločnosti. Sean Parker stál pri zrode online služby pre zdieľanie hudby známej ako Napster.

facebook7
© haberazzi.com

Z pomenovania zmizol člen „The“ a Facebook sa presťahoval do Palo Alto v Kalifornii do malej kancelárie v strede mesta. Objekt v tej dobe pripomínal skôr nekončiacu párty ako serióznu začínajúcu technologickú online spoločnosť.

facebook8
© haberazzi.com

Kancelária Facebooku bola veľmi skromná. Hlavný vchod vás priviedol ku schodisku, ktoré smerovalo hore do kancelárskych miestností. Za rohom bola chválená sushi reštaurácia.

facebook9
© reddit.com

Marka ste mohli v kancelárii často vidieť bosého, v šortkách a s pivom v ruke. Firemná kultúra tu tak dostávala trochu iný rozmer, ako bolo bežné.

facebook10
© justintimberlake-pics.com

Pivo bolo vo Facebooku veľmi obľúbené. Jeden zo zamestnancov ho čapuje priamo z kancelárskeho súdka. V pozadí jeden zo zakladateľov, Andrew McCollum s priateľkou.

facebook11
© klik.gr

Kancelárii nechýbali „vkusné“ graffiti.

facebook12
© mic.com
Chvíľu potom, ako sa Facebook usídlil v nových priestoroch, získal prvého investora. Do Facebooku vložil 500 000 dolárov hlavný manažér platobnej služby PayPal aj spolu s jej zakladateľom Elonom Muskom (v súčasnosti Tesla, Space X).
facebook13
© Twitter.com

Rast Facebooku začal rýchlo napredovať. V máji 2005 sa už tešil financovaniu vo výške 13,5 milióna dolárov a v roku 2006 predstavil legendárnu funkciu News Feed, čiže nástenku noviniek. Používatelia tak mohli v reálnom čase vidieť, čo robia ich priatelia, resp. čo zdieľajú a pridávajú.

facebook14
© amorq.com
V roku 2008 sa Mark Zuckerberg stretol na vianočnom večierku so Sheryl Sandbergovou. Tá plánovala opustiť manažment spoločnosti Google a prijať prácu vo Washington Post. Mark ju ale presvedčil, aby išla pracovať k nim na pozíciu prevádzkovej riaditeľky. K Facebook tímu sa pridala v roku 2008.
facebook15
© haberazzi.com

Rýchly rast sociálnej siete si vyžaduje nielen nový personál, ale aj priestory. Na snímke vyššie môžete vidieť novú kanceláriu Facebooku, stále v Palo Alto v Stanford Research Park. Ku koncu roka 2010 tvorcovia zaznamenali na Facebooku nový rekord. Jednu miliardu návštev za mesiac.

facebook16
© businessinsider.com

Facebook sa sťahoval ďalej. Nové sídlo si našiel vo firemnom areáli spoločnosti Sun Microsystems, ktorá sa neskôr ocitla v rukách giganta Oracle.

facebook17
© commons.wikimedia.org

Píše sa rok 2011 a sociálna sieť Facebook je obrovská. Dotýka sa dokonca dôležitých politických aspektov života. Vo februári roku 2011 sa prevažne prostredníctvom sociálnej siete Facebook organizovalo povstanie v Egypte.

facebook18
© medium.com

Sám Zuckerberg sa ocitol v centre politického diania. K politickým špičkám prehovoril v rámci podpory šírenia slobodného prístupu k internetu po celom svete.

facebook19
© welt.de

Sociálna sieť Facebook je nezastaviteľná. 18. mája 2012 vstupuje na burzu, pričom Facebook do burzy vložil 412 miliónov akcií, 15 percent z ich celkového počtu. Zvyšných 85 percent si ponechali zakladateľ Mark Zu­ckerberg (vtedy 28 ročný), jeho kolegovia, vedenie firmy, zamestnanci a pôvodní investori.

facebook20
© thestar.com

Deň po vstupe na burzu si Mark zobral za manželku svoju dlhoročnú priateľku Priscillu Chan. Stretol ju ešte za čias štúdia na Harvarde.

facebook21

Predstavitelia sociálnej siete Facebook vždy pozerali do budúcnosti a neunikol im takmer žiadny trend. Sami prevzali niekoľko poriadne úspešných projektov so silným potenciálom rastu. V roku 2012 za jednu miliardu kúpili foto sociálnu sieť Instagram, ktorá má teraz 400 miliónov používateľov.

facebook22
© picssr.com

Facebook v roku 2014 tiež kúpil spoločnosť Oculus. Tá v tej dobe začínala s vývojom technológií pre virtuálnu realitu. Facebook táto spoločnosť stála 2 miliardy amerických dolárov a nákupy pokračovali…

facebook23
© .businessinsider.my

…messenger platformou WhatsApp (na snímke vyššie zakladateľ WhatsApp-u Jan Koum). WhatsApp má aktuálne viac ako jednu miliardu aktívnych používateľov a Facebook za ňu zaplatil neuveriteľných 19 miliárd dolárov. Jej zakladateľ sa zároveň stal členom predstavenstva spoločnosti Facebook.

facebook-app
© digitaltrends.com

Svet zmenili mobilné technológie. Vo februári roku 2014 má Facebook 1,23 miliardy používateľov. Títo používatelia navštívili Facebook minimálne raz za mesiac. Miliarda z nich tak pritom učinila z mobilných zariadení.

facebook24
© newsroom.fb.com

Facebook sa opäť sťahuje. Nové sídlo navrhol legendárny architekt Frank Gehry a pracovať v ňom, oddychovať, stravovať a rozvíjať sa bude 2800 zamestnancov.

facebook25
© bostonherald.com

Mark Zuckerberg chce na Facebook dostať každého. V liste adresovanom investorom, ktorí podal pri verejnej ponuke obchodovateľných akcií spoločnosti povedal, že nebudujú služby na to, aby zarábali peniaze. Zarábajú peniaze na to, aby budovali ešte lepšie a kvalitnejšie služby pre používateľov.