Anglická technologická spoločnosť ARM svojim zamestnancom nakázala, aby prestali komunikovať s Huawei. So zistením prišla britská BBC, ktorá získala prístup k interným dokumentom.
Výrobca čipsetov mal zamestnancov poprosiť, aby pozastavili „všetky aktívne zmluvy, nároky na podporu a akékoľvek iné jednania s Huawei“. Ísť má o priamu reakciu na nedávne sankcie, s ktorými prišla americká vláda.
Veľké problémy pre procesory Kirin
ARM svojim zamestnancom navyše zakazuje zúčastňovať sa „technických diskusií alebo akýmkoľvek iným spôsobom preberať technické záležitosti s Huawei, HiSilicon alebo inými firmami, ktoré patria Huawei“. Spoločnosť ARM verí, že americké sankcie ovplyvňujú aj ich, pretože pracujú s „technológiami pôvodom z USA“.
Aj napriek tomu, že si Huawei vyrába svoje čipy sám, s návrhom mu pomáhajú aj iné spoločnosti, medzi ktoré patrí aj ARM. Práve technológie od ARM patria medzi tie najdôležitejšie. Od ARM si Huawei kupoval licencie na využívanie rôznych architektúr a postupov, ako vyrábať svoje vlastné čipy. Ide o nesmierne dôležitý zákaz, ktorý môže vážne ovplyvniť budúcnosť Huawei.
Bez podpory zo strany ARM nebude Huawei vedieť vyrábať nové procesory Kirin a grafické čipy, ktoré využíva v smartfónoch a iných mobilných produktoch v takej podobe, v akej ich poznáme.
Neprekonateľná prekážka
Huawei ešte v utorok novinárom oznámil, že má v zálohe „plán B,“ pod čím myslel svoj vlastný operačný systém, ktorý vyvíja už niekoľko rokov. Pre čínsku firmu však bude oveľa náročnejšie získať hardvérové komponenty, ktoré nepochádzajú z USA.
Huawei môže pokračovať vo výrobe už existujúcich čipsetov, ako aj čipsetov, ktoré už boli dokončené. Týka sa to hlavne procesorov Kirin 980 (aktuálne v Mate 20 Pro a P30/Pro) a Kirin 985, zatiaľ nepredstaveného modelu.
Ďalšie modely má Huawei rozpracované, no ich dokončenie nebude vôbec jednoduché. ARM mu s tým nepomôže, a tak je viac než pravdepodobné, že celý čip bude musieť prerobiť od základov.
„ARM je absolútnym základom dizajnu čipov Huawei, takže ide o neprekonateľnú prekážku,“ opisuje situáciu Geoff Blaber zo spoločnosti CCS Insight. „Tieto súčiastky sa nedajú jednoducho nahradiť vlastnými alebo ich zakúpiť v Číne. V tomto smere je Čína ešte len v začiatkoch,“ dodal.