Server The Verge, ktorý novinku priniesol citoval nášho ministra hospodárstva, Vazila Hudák: „Dopravný systém tohto druhu by preddefinoval koncept dochádza a zintenzívnil cezhraničnú spoluprácu v Európe.“ Hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková zas pre server SME dodala, že momentálne neexistuje žiadna investičná dohoda.
„Podpísané bolo memorandum o porozumení, ktoré zverejňujeme a ktoré je predbežným rámcovým dokumentom,“ cituje hovorkyňu server TECH. Generálny riaditeľ HTT, Dirk Ahlborn bol na obhliadke Slovenska až tri dni. Jeho návštevu zavŕšil podpísaním spomínaného dokumentu.
„Zavŕšená bola podpísaním memoranda s cieľom preskúmania možnosti budúcej spolupráce na inovatívnom, ultra modernom systéme dopravy zvanom hyperloop,“ dodala Žiaková.
Ako funguje Hyperloop?
Hyperloop je vo svojej úplne najjednoduchšej podstate potrubím, v ktorom lietajú prepravné kapsule s pasažiermi a nákladom a to rýchlosťou až 1 200 km/h. Kapsule pritom nadnáša magnetické pole a magnetické zrýchľovače pozdĺž potrubia ju posúvajú dopredu.
Piaty druh prepravy (po pozemnej, vodnej, leteckej a vlakovej) má byť najefektívnejší, najrýchlejší a najekologickejší. Energiu bude čerpať zo solárnych panelov a z potrubia nebude vypúšťať žiadne emisie.