Úvod Novinky Aktuálne POZOR: Microsoft do 30 dní definitívne KONČÍ s populárnou verziou Windows 10

POZOR: Microsoft do 30 dní definitívne KONČÍ s populárnou verziou Windows 10

Microsoft má do 30 dní definitívne ukončiť podporu pre jednu z hlavných verzií Windows 10.

1

Microsoft čoraz častejšie varuje používateľov pred blížiacim sa koncom podpory Windows 10. Operačný systém už nepatrí medzi najnovšie, preto spoločnosť apeluje na všetkých (ktorí môžu), aby presedlali na novší, aktuálnejší a šikovnejší Windows 11. Okrem iného tak robí postupným vypínaním podpory pre jednotlivé väčšie verzie Windows 10. Pri jednej z nich k tomu dôjde už o menej ako 30 dní, informuje server TECHBYTE.

Windows 10 je bez akýchkoľvek pochýb najrozšírenejšou a najobľúbenejšou verziou OS Widnows. Podľa údajov publikovaných na stránke StatCounter je táto verzia nainštalovaná na približne 69,86 percentách počítačov, čo jej zabezpečuje majoritný trhový podiel. Windows 11 je až na druhom mieste, a to s trhovým podielom 26,19 percenta. Už dávno nepodporovaný Windows 7 je tretí, poháňa okolo 2,81 percenta počítačov.

Windows 11 Pro
Windows (ilustr. obr.) | Zdroj: Microsoft

Už dlhšie je známe, že k finálnemu ukončeniu podpory „desiatok“ dôjde budúci rok na jeseň. Samozrejme, systém bude možné používať aj naďalej, no to sa rozhodne neodporúča. Koniec softvérovej podpory znamená koniec aktualizácií, koniec aktualizácií znamená koniec bezpečnostných záplat.

windows 10
Windows 10 je na konci podpory. Microsoft chce, aby ste presedlali na novší Windows 11

Podpora pre Windows 10 končí už teraz… čiastočne

Definitívny koniec podpory síce nastane až budúcu jeseň, proces začal už teraz. Najbližšie mu má padnúť za obeť kľúčová verzia, ktorá debutovala v roku 2021. Ide o aktualizáciu Windows 10 21H2. Očakáva sa, že táto verzia systému dokončí svoj životný cyklus už do 30 dní. Verzie Windows 10 21H2 Enterprise, Education a IoT Enterprise, dostanú 11. júna svoj posledný update.

To znamená, že jedinou podporovanou verziou, ako u bežných, tak aj firemných zákazníkov, sa stane Windows 10 22H2.

Láka nás, ako len môže

Microsoft v posledných mesiacoch začal prostredníctvom viacerých kanálov inzerovať Windows 11 ako produkt, ktorého sa netreba báť a ktorého používanie so sebou prináša kopu skvelých výhod. Nedávno sa tak posnažil prostredníctvom videa s názvom „Start Fresh Without Starting Over with Windows 11“, ktoré v necelej minúte ubezpečuje sledujúcich, že prechod na Windows 11 je veľmi rýchly a ednoduchý.