Úvod Novinky Aktuálne MIMORIADNE: Windows 10 úplne končí. Ďalšie aktualizácie už neprídu!

MIMORIADNE: Windows 10 úplne končí. Ďalšie aktualizácie už neprídu!

Všetko dobré sa raz musí skončiť.

4

Windows 10 bez akýchkoľvek pochýb patrí medzi najobľúbenejšie operačné systémy Windows, aké kedy vyšli. Svedčí o tom aj fakt, že verzia má stále kvantá aktívnych používateľov, hoci už dlhšie je k dispozícii novší Windows 11. Všetko dobré sa však raz musí skončiť. A žiaľ, „desiatka“ nie je výnimkou.

Ako píše portál TECHBYTE.sk, Microsoft sa vyjadril o budúcnosti obľúbeného operačného systému. Priblížil napríklad aj to, ako to bude vyzerať s nadchádzajúcou softvérovou podporou.

Americký gigant uviedol, že Windows 10 už nedostane žiadne ďalšie veľké aktualizácie. Inými slovami, používatelia systému čakajúci na vydanie verzie s označením „23H2“ majú smolu. Súčasná verzia „22H2“ je oficiálne poslednou edíciou Windows 10. Technická podpora však ešte nekončí. Stále platí, že Windows 10 bude podporovaný až do 14. októbra 2025. Do tohto dátumu tak možno rátať s priebežnými bezpečnostnými záplatami.

Nie je pritom vylúčené, že životnosť systému sa v najbližších dvoch rokoch o čosi predĺži. Microsoft však môže uplatniť podobnú stratégiu ako pri Windows 7, ktorého životnosť síce napokon predĺžil, avšak len vo forme platených aktualizácií pre firmy.

Windows 10

Windows 10 je stále populárny

Definitívny koniec Windows 10 sa teda neodvratne blíži. Je to veľká vec, nakoľko sa tento operačný systém stále teší obrovskej popularite, a to po celom svete vrátane Slovenska. Na trhu s operačnými systémami Windows si stále udržiava väčšinový podiel.

To však Microsoft neberie ako pádny argument. Jeho úmyslom je nalákať čo najviac ľudí k prechodu na novší Windows 11 a časom aj na Windows 12, ktorý by mohol debutovať už v priebehu budúceho roku. Nadchádzajúcej generácii OS Windows sme sa venovali v samostatnom článku.

Ak aj naďalej plánujete používať Windows 10, môžete. Treba však rátať s tým, že po októbri 2025 už nebudete dostávať bezpečnostné záplaty, a teda budete vystavení viacerým vážnym rizikám.

Windows 11 sa netreba báť, má čo ponúknuť

Ak váhate, pokúsim sa vám to trochu uľahčiť. Sám som bol obrovským fanúšikom a dlhoročným používateľom Windows 10, a teda bolo pre mňa veľmi ťažké presedlať na nový Windows 11. Som však nadmieru spokojný. Na začiatku sa síce nejaké tie chyby našli, no obecne mu nemám čo vytknúť. Dizajnovo nie je až tak hrozne odlišný, pričom jednotlivé vizuálne rozdiely beriem skôr ako pozitívum. Sťažovať sa nemám na čo ani po výkonnostnej stránke, čo je pre mňa ako vášnivého hráča hier veľmi dôležité.

Áno, posledné aktualizácie Windows 11 trochu rozhodili, no niečo také nebolo raritou ani pri Windows 10. Microsoft svoje chyby priebežne napráva, za čo mu patrí palec hore. Obecne, teda aspoň za mňa, je Windows 11 spoľahlivý a schopný systém, ktorý nemá veľmi čím sklamať.