Implantát v mozgu realitou: Prví ľudia už podstúpili operácie!
Vedci nedávno otestovali stimulátor, ktorý pacientovi implantujú priamo do mozgu. U pacientky, ktorá trpela ťažkou depresiou došlo k výraznému zlepšeniu, no nutné sú ďalšie testy.
Depresia je vážne psychické ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. Doktori pacientom často predpisujú antidepresíva a nariaďujú psychoterapiu. Nie vždy však takéto riešenia fungujú. Experti preto neustále skúmajú, ako by sa dalo s depresiou lepšie bojovať. Vyzerá to tak, že teraz jedno riešenie našli. Je však invazívne.
Vedci z University of California v americkom San Franciscu predstavili výsledky novej štúdie, ktorá bola publikovaná v uznávanom žurnále Nature. Pacientov s depresiou mali doktori liečiť pomocou hlbokej mozgovej stimulácie (Deep Brain Stimulation – DBS), ktorá stimulovala len potrebnú časť mozgu zodpovednú zas stav daného pacienta.
Ľudský mozog je nakomplexnejším predmetom vo vesmíre, o ktorom vieme, preto sa k nemu musí pristupovať veľmi opatrne. Hlavne ak do neho chcete niečo vložiť. Vedcom extrémne pomohlo objavenie nového biomarkeru v podobe špecifických mozgových vĺn, ktoré reprezentujú nástup rôznych príznakov spájaných s depresiou. Vďaka ich identifikácii mohli zariadenie nastaviť tak, aby reagovalo len vtedy, keď zistí prítomnosť takýchto vĺn.