Kúpa nových spotrebičov do domácnosti je často náročný a dlhotrvajúci proces. Zahŕňa čítanie recenzií, oboznamovanie sa s funkciami a samozrejme porovnávanie cien. Nejde totiž o kus elektroniky, ktorú budete chcieť o dva-tri roky vymeniť, ale o spoľahlivé vybavenie domácnosti, ktoré by malo vydržať čo možno najdlhšie.

Týmto procesom sme si v našej domácnosti prešli aj my. Novú kúpeľňu sme chceli vybaviť práčkou a sušičkou, ktoré budú nielen spoľahlivo plniť svoj účel, ale nebudú kaziť celkový dizajnový dojem.

V portfóliu výrobcu Samsung nájdete množstvo spotrebičov, z ktorých je mnohokrát ťažké vybrať. Rozhodla som sa teda spracovať svoje skúsenosti, ktoré vám možno pri výbere vašej novej práčky, sušičky alebo kombinácii oboch pomôžu.

Práčka s Crystal Gloss dvierkami Blue (WW90M649OPM/ZE)

Našou prioritou pri výbere práčky bola funkcia AddWash a technológia QuickDrive. O čo ide? Technológia QuickDrive skracuje čas prania až o 50 %, čím šetrí približne 20 % energie bez toho, aby znižovala prací výkon. Umožňuje to špeciálne navrhnutý interiér. Zadná strana bubna sa počas prania otáča v opačnom smere ako samotný bubon, čím sa oblečenie v práčke pohybuje efektívnejšie. Výsledné pranie je teda rýchlejšie a účinnejšie.

Rýchlemu, no efektívnemu praniu tiež dopomáha aj funkcia Super Speed, vďaka ktorému môže pranie trvať len rekordných 39 minút. Funkciu SuperSpeed tvorí kombinácia technológií QuickDriveEcoBubble. Dobu oplachovania skráti riešenie Speed Spray, ktoré označuje duálne vstrekovanie vody a zvýšenie rýchlosti otáčania bubna.

Technológia EcoBubble sa tiež postará o znečistené oblečenie aj behom prania na nízkej teplote. Vďaka nej sa prací prostriedok mení na bubliny, čím sa do látky dokáže vstrebať rýchlejšie a odstrániť tak nečistoty oveľa efektívnejšie.

Tým však prítomné technológie rozhodne nekončia. Podarilo sa vám alebo vašej ratolesti priniesť domov oblečenie posiate skutočne odolnými škvrnami? Aj s týmto si dokáže práčka poradiť. Stačí len zapnúť funkciu Bubble Soak, ktorá oblečenie vymáča v aktívnych bublinách a tak ich jednoduchšie odstráni bez toho, aby štruktúru oblečenia akýmkoľvek spôsobom porušila.

Perfektnou vlastnosťou, ktorú som použila už niekoľkokrát, sú dvierka vybavené funkciou AddWash. Slúži pre zábudlivcov, medzi ktorých patrím aj ja. Určite sa vám stalo, že ste si po naložení a zapnutí práčky uvedomili, že ste vlastne chceli oprať aj tento poťah na vankúš alebo ste niekde cestou vytratili ponožku. V tomto prípade nemusíte čakať, kým sa vám nazbiera ďalšia várka rovnakej farby. Zabudnutý kus môžete prostredníctvom dvierok AddWash pridať do práčky, a to v akomkoľvek cykle.

Detailné špecifikácie práčky zo série WW6800M sa dočítate na oficiálnej stránke výrobcu Samsung. Nesmiem zabudnúť ani na skutočnosť, že sa práčka stála víťazom nezávislého testovania dTestu.

Technické špecifikácie

 • Kapacita: 9 kg
 • Energetická trieda: A+++
 • Priemerná ročná spotreba elektriny: 130 kWh
 • Priemerná ročná spotreba vody: 9 400 L
 • Rozmery: 600 x 850 x 600 mm
 • Hmotnosť: 77 kg
 • Cena: cca 650 EUR

Prepojenie s aplikáciou Smart Things

Ako môžete vidieť, práčka je skutočne nabitá funkciami a technológiami, ktoré vás zo začiatku môžu trochu miasť. Na to Samsung samozrejme myslel tiež, preto práčku vybavil funkciou Smart Connect, vďaka ktorej môžete spotrebič spárovať s aplikáciou Smart Things vo vašom smartfóne.

Aplikácia Smart Things je univerzálna aplikácia, prostredníctvom ktorej môžete ovládať všetky smart zariadenia vo vašej domácnosti. A nemusí ísť len o zariadenia od spoločnosti Samsung. Keď si domov prinesietie nové smart zariadenie, ktoré pripojíte na vašu domácu Wi-Fi, aplikácia Smart Things ju automaticky zaregistruje. Prostredníctvom tejto aplikácie tak môžete ovládať nielen spotrebiče a inteligentné doplnky Samsung (napríklad slúchadlá, hodinky či televízor) ale aj množstvo iných, napríklad inteligentné osvetlenie od Philips, hlasových asistentov od Amazon či Google, reproduktory od Bose či rôzne senzory a domáce kamery. Podporovaných produktov je skutočne veľa, ich prehľad nájdete na webovej stránke Smart Things.

Aplikácia je veľmi prehľadná, jednoduchá a intuitívna. Spárované produkty si môžete rozdeliť podľa miestností, aby ste mali pri väčšom počte spárovaných produktov jednoduchší prehľad.

Späť však k práčke a sušičke. Ak si nie ste ovládaním prostredníctvom hlavného kolieska úplne istí alebo na začiatku používania neviete, aký program bude najvhodnejší, je tu jednoduché riešenie. Aplikácia vám pomôže. Stačí len naplniť práčku, zapnúť ju a aktivovať funkciu Smart Connect tlačidlom na ovládacom paneli. V aplikácii si potom nastavíte, akú bielizeň sa chystáte prať. Ak nemáte dokonalý prehľad o tom, čo sa s čím môže prať, nemusíte mať obavy. Aplikácia je natoľko inteligentná, že vám poradí, aké typy bielizne sa k sebe hodia a spoločné pranie im nijako neublíži.

Ak teda v aplikácii označíte, že sa chystáte prať jemné prádlo, neodporučí vám pridať oblečenie z hrubšej tkaniny ako napríklad džínsy či outdoorové oblečenie a naopak. Okamžite teda vidíte, aké prádlo sa k sebe hodí a čo sa, naopak, odporúča prať oddelene.

V ďalšej sekcii vyberiete farbu prádla (biele, farebné alebo tmavé) a úroveň znečistenia. Po kliknutí na „Navrhnúť cyklus“ sa vám ukáže program, ktorý bude vzhľadom na typ oblečenia najvhodnejší.

Používanie aplikácie však nie je len nápomocné, ale aj zábavné. Je pekné vidieť, ako rýchlo sa hýbe technológia dopredu. Ja som aplikáciu využívala tiež na to, aby som pranie spustila aj vtedy, keď som sa práve nenachádzala doma. Po príchode domov bolo voňavé prádlo už pripravené na presun do sušičky. Ak sa však odmietate riadiť aplikáciou, môžete program zvoliť aj priamo na práčke pomocou ovládacieho kolieska. Samozrejme, za nedodržanie odporúčaných pokynov a prípadné poškodenie oblečenia z dôvodu zvolenia nevhodného cyklu už výrobca nenesie zodpovednosť.

Po ukončení pracieho cyklu vás aplikácia prostredníctvom notifikácie vo vašom smartfóne upozorní na koniec programu. Ak sa však nachádzate doma, koniec pracieho cyklu určite započujete. Práčka to oznámi melódiou, ktorú určite neprepočujete.

Aplikácia však neslúži len na ovládanie zariadení. Prostredníctvom nej môžete monitorovať prehľad spotreby energie, nájsť používateľskú príručku či spustiť údržbu spotrebiča, na čo vás však aplikácia upozorní sama.

Sušička s Crystal Gloss dvierkami (DV90N62632W)

Práčka sa síce postará o čistú a voňavú bielizeň, no tým sa starostlivosť nekončí. Nasleduje usušenie, žehlenie a skladanie, čo zrovna nepatrí medzi obľúbené činnosti. Vysušiť oblečenie je najväčším problémom v chladných mesiacoch, najmä ak bývate v paneláku. Všetky tieto starosti však eliminuje jeden z najšikovnejších pomocníkov v domácnosti – sušička.

Rovnako, ako vyššie opísaná práčka, aj táto sušička sa môže pýšiť triedou energetickej účinnosti A+++, vďaka čomu šetrí životné prostredie a vaše financie. Sušička navyše na miesto elektriny využíva k regulácii teploty chladivo, čím súčasne recykluje použitý vzduch.

Dĺžku sušenia si tiež prispôsobí podľa toho, aké množstvo bielizne sa rozhodnete sušiť. Systém Optimal Dry tvoria tri senzory, ktoré detegujú zvyšnú vlhkosť, podľa čoho vyhodnotia, ako dlho je ešte potrebné oblečenie sušiť. Tak chráni látku pred poškodením a šetrí vaše peniaze.

Aj sušička ponúka množstvo užitočných funkcií, medzi ktoré patrí napríklad cyklus Super Speed, ktorý sa o vysušenie vášho oblečenia z bavlny alebo syntetiky postará behom 81 minút. Spolu s programom prania SuperSpeed tak bude vaša bielizeň pripravená na opätovné použitie behom rekordných 2 hodín.

Ak svoje oblečenie nepotrebujete prať, no chcete ho zbaviť len nepríjemných pachov, môžete využiť cyklus Air Wash. Ten nežiadúce pachy odstráni horúcim vzduchom, preto nemusíte použiť žiadnu vodu či chemické čistenie.

Smart Connect = Smart life

Samozrejme, aj sušička zo série DV6800N disponuje funkciou Smart Connect, preto ju môžete využívať prostredníctvom aplikácie Smart Things spolu s práčkou. Tiež vám poradí, aké druhy oblečenia je vhodné sušiť spolu a ktoré naopak nie. Ak sa budete riadiť inštrukciami, aplikácia vám navrhne najvhodnejší cyklus pre váš typ bielizne, aby bol výsledok po sušení presne taký, ako si ho predstavujete.

V ďalšom kroku si môžete zvoliť úroveň vysušenia. Prednastavená je úroveň „Normálne vysušenie“, ktoré je určené pre bežnú praciu várku. Ak si však z nejakého dôvodu žehlenie užívate, môžete zvoliť úroveň „Sušenie pre žehlenie“, ktorá bielizeň vysuší len čiastočne. Poslednou úrovňou je „Úplné vysušenie“, ktorá je najsilnejšia. Môžete ju využiť na sušenie veľkých várok alebo kusov bielizne.

Tiež si môžete zvoliť, či chcete, aby bola bielizeň pripravená pre jednoduché žehlenie. Ak funkciu zapnete, sušička bude aj po zvolení programu prádlo občasne prehadzovať, čím zabráni pokrčeniu. Spravidla je ale najvhodnejšie bielizeň ihneď po skončení cyklu vybrať a vzápätí i poskladať, čím sa žehleniu vyhnete úplne.

V našej domácnosti tiež žijú dve domáce zvieratá, pes a mačka, preto sa zvieracej srsti na oblečení nevyhneme. Sušička teda podstúpila poriadny záťažový test, ktorým však prešla na výbornú. Oblečenie je po vysušení voňavé, nepokrčené a dokonca zbavené  chlpov.

Nečistoty zozbiera dvojvrstvový sieťový filter, ktorého vyčistenie netrvá viac ako pár sekúnd. Občas je však potrebné vyčistiť aj tepelný výmenník, ktorý sa nachádza v spodnej časti zariadenia s jednoduchým prístupom. Na jeho vyčistenie použite špeciálnu kefku, ktorá je k sušičke pribalená. Ich stav však nemusíte priebežne kontrolovať, na potrebu vyčistenia vás upozorní sama sušička prostredníctvom alarmu alebo upozornením priamo vo vašej aplikácii.

Výrobca myslel na každý detail

Samsung myslel naozaj na všetko, aby tak manipuláciu so spotrebičmi čo najviac uľahčil. Na kondenzačnú nádobku tak umiestnil praktický indikátor, vďaka ktorému budete mať dokonalý prehľad o tom, koľko vody bolo z vášho oblečenia extrahované a kedy je potrebné nádobku vyprázdniť. Tento typ sušičky je však možné pripojiť aj priamo na odpad.

Súčasťou balenia je aj praktický sušiaci rošt, ktorý pripevníte háčikmi do otvorov na vnútornej strane dvierok. Slúži na sušenie obuvi, plyšových hračiek, vankúšov či svetrov, ktoré stačí poskladať a na rošt položiť. Pripevnenie je veľmi jednoduché. Manipuláciu s ním tiež uľahčí vnútorné osvetlenie bubna sušičky.

Musím tiež podotknúť to, že ak žijete v bytovom dome, nemusíte sa báť, že na vás budú susedia škaredo zazerať kvôli tomu, že je od vás neustále počuť hluk. Sušičku pri bežnom ruchu domácnosti takmer nepočuť. Neraz sa nám stalo, že si naši hostia ani nevšimli, že je sušička v akcii a ostali tak príjemne prekvapení. Aj preto si táto sušička odniesla z testovania dTest ocenenie „Dobrá kvalita“.

Technické špecifikácie

 • Kapacita: 9 kg
 • Energetická trieda: A+++
 • Priemerná ročná spotreba elektriny: 194 kWh
 • Úroveň hlučnosti: 65 dB
 • Rozmery: 600 x 850 x 600 mm
 • Hmotnosť: 50 kg
 • Cena: cca 690 EUR

Spojenie týchto spotrebičov je v domácnosti obrovským prínosom. Inteligentné ovládanie je takisto veľkou pomocou a zjednodušením používania, na ktoré si zvyknete takmer okamžite. Spotrebiče teda stačí naplniť a zapnúť ich aj na diaľku v čase, kedy vám to bude vyhovovať a bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate. Ihneď po naplnení však nesmiete zabudnúť aktivovať funkciu Smart Connect priamo na spotrebiči.

Kvalitné spotrebiče sú pre domácnosť základom. Samsung ich štandard ešte povýšil na novú úroveň vďaka pridanej inteligencii a smart funkciám, ktoré vám domáce práce ešte viac uľahčia.

Ilustračný obrázok. Na fotke najnovšia séria WW10M

V portfóliu výrobcu Samsung je množstvo rôznych práčok či sušičiek, ktoré sú každý rok inovované či už po technickej alebo dizajnovej stránke. Vybrať si môžete z rôznych prevedení a cenových kategórií. Vyššie opísané spotrebiče nepatria medzi najnovšie, no nesú ocenenie d-Testu, preto ich kúpou rozhodne nič nepokazíte. My aktuálne spotrebiče testujeme už niekoľko mesiacov, počas ktorých sme nenarazili ani na jediný problém. Samsung ukázal, že nie je špičkou len v mobilných zariadeniach, ale aj vo výrobe veľkých domácich spotrebičov.