Rýchlonabíjanie smartfónov nie je nič nové. Spoločnosti ako OnePlus, Huawei alebo aj sám Samsung ho ponúkajú už istý čas. Čo však nové je, je certifikácia, ktorá zaručuje plnú kompatibilitu s nabíjačkami tretích strán.
Získať certifikáciu USB Fast Charger pritom vôbec nie je jednoduché. Minulý rok sa o to pokúsil Samsung Galaxy Note10+, ktorý síce podporuje drvivú väčšinu funkcií, no niektoré kvality mu chýbali a certifikáciu tak nezískal.
Okrem iného majú zariadenia radu Galaxy S20 certifikáciu „Programmable Power Supply (PPS),“ ktorá zariadeniam umožňuje od nabíjačky žiadať zmeny v napätí a prúde, čo by malo prispieť k ochrane samotnej batérie. Smartfóny sú následkom implementácie tejto technológie chladnejšie, čo prospieva akumulátoru.
Prečo je certifikácia dôležitá?
Ako server GSMArena ešte minulý rok poznamenal, nie je 45 W nabíjačka ako 45 W nabíjačka. Aby sa zariadenie nabíjalo maximálnou rýchlosťou, nabíjačke nestačí ponúkať len 45 W výkon. Musí taktiež zariadeniu dodávať napätie a prúd v správnych hodnotách.
Ak to nedokáže, telefón alebo tablet sa nebudú nabíjať tak rýchlo, ako pri nabíjačkách, ktoré to dokážu. Nabíjačka a zariadenie medzi sebou musia byť schopné komunikovať o maximálnych dostupných hodnotách, inak sa automaticky spustí pomalšie nabíjanie.
Ako príklad si môžeme zobrať Samsung Galaxy Note10+, ktorý podporuje 45 W nabíjanie, no len vtedy, ak je nabíjačka schopná dodať 10 V pri 4,5 A. Problémom je, že základné nastavenia USB PD nabíjačky ponúkajú len 5, 9, 15 a 20 V napätia. 15 a 20 V napätie je pre telefón príliš veľa, čo znamená, že väčšina nabíjačiek automaticky siahne po 9 V pri 3 A, čo v praxi znamená, že sa spustí 27 W nabíjanie.
Nabíjačky certifikované PPS sú schopné komunikovať so smartfónom, ktorý si od nich môže vyžiadať 10 V napätie. Ak taktiež dokážu poskytnúť 4,5 A prúd, výsledné nabíjanie by skutočne malo prebehnúť pri 45 W.
Výhoda do budúcnosti
V čase písania tohto článku certifikovaných nabíjačiek veľa nie je. Pri S20 a Note10 je preto najlepšou voľbou nabíjanie priamo cez priloženú, resp. samostatne zakúpenú (45 W) nabíjačku. V budúcnosti by sme však vďaka implementácii certifikácie mali mať oveľa lepšiu predstavu o tom, ktoré nabíjačky sú pre moderné smartfóny vhodné a ktoré naopak nie.