Čínsky výrobca Coolpad je známy produkciou lacnejších smartfónov, od ktorých sa s posledným modelom odrazil. Coolpad Max A8 stojí asi 175 eur a ponúka vzhľadom na cenu (papierovo) nadštandardnú výbavu.

Na prvý pohľad môže ísť o výhodnú kúpu. Čínski výrobcovia vedia ponúknuť viac výbavy za menej peňazí. Tabuľkovo je Coolpad Max A8 viac ako obstojný, pričom by mal ulahodiť aj náročnejšej klientele.

Posúdiť to môžete sami. Krátky test začneme výpisom špecifikácií, no určite vám odporúčame čítať ďalej. V texte sa oboznámite s kladnými a zápornými vlastnosťami smartfónu Coolpad Max A8.

Coolpad Max A8: Parametre

  • Rozmery a váha: 152 x 75,7 x 7,6 mm a 170 gramov
  • Displej: IPS LCD, 5,5″ s FHD 1080p rozlíšením, 401 ppi, pomer voči telu – 72,5 %
  • Čipset: Snapdragon 617, osem jadier (4 x 1,5 GHz Cortex-A53 a 4 x 1,0 GHz Cortex-A53), grafika Adreno 405
  • Pamäte: 4 GB RAM a 64 GB ROM, microSD do 64 GB
  • Foto: 13 Mpx s clonou f/2.0, FHD video pri 30 FPS, HDR, panoráma
  • Selfie: 5 Mpx s clonou f/2.2, 1.4 µm veľké pixely
  • Batéria: 2800 mAh, microUSB
  • Operačný systém: Android 5.1 Lollipop s Cool UI

Coolpad Max A8: Dizajn

Uznávame, že výrobca zvolil pevné a poctivé kovové jednoliate telo, ktoré z prednej strany chráni odolná vrstva Gorilla Glass 4. Štýlové je aj zahnuté 2.D sklo.

Smartfónu by sa hodili lepšie zaoblené hrany, ktoré by dokonalejšie padli do dlane. Inak obstojný vzhľad úplne ničí hrubé čierne orámovanie displeja, ktoré rozširuje bočné rámiky, ako aj hornú a spodnú hranu.

Coolpad Max
© red.

Výraznejšie hluché miesto okolo displeja bolo častejšie vidieť pri smartfónoch minulých rokov a v roku 2016/2017 by sa s ním už neradi stretávali.

Tlačidlo napájania sa nachádza na pravej strane a ovládače hlasitosti na strane opačnej, v hornej časti ľavej hrany. Hmatateľné sú dobre, čo sa týka aj odozvy.

3,5 mm jack je prítomný tiež a pri nabíjaní je nám k dispozícii microUSB konektor. Čaro USB typ C konektivity výrobca ešte nestihol neobjaviť. Paradoxne, balenie smartfónu vyzerá lepšie ako smartfón samotný.

coolpad max
© red.

Krásna čierno-zlatá krabička navyše nie je úplne prázdna. Okrem smartfónu, USB kábla a adaptéra v nej nájdete aj ochranný kryt a dokonca fóliu na displej. Coolpad Max A8 tak budete mať chránený od prvého používateľského momentu, čo je dôležité.

Ten, kto tvrdí, že mu smartfón ešte nespadol na zem, pravdepodobne klame. Pozor, dve mriežky reproduktora zavádzajú. Jedna je falošná, len pre efekt, a za druhou sa ukrýva reproduktor.

Do pozornosti by sme dali spomínaný originálny USB vodič. Nič podobné sme v originálnom balení ešte nevideli. Vodič je plochý, izolovaný veľmi kvalitnou gumou a na jeho konci sa nachádza záhadné tlačidlo.

Ak ho stlačíte, microUSB koncovka sa rozsvieti na modro a vy tak trafíte tam, kde máte, aj v noci. Opačný koniec samozrejme musí byť vložený do adaptéra alebo USB konektora počítača, auta a pod. Famózne.

Čakali sme plechový zvuk, no nedostali sme ho. Reproduktor dokáže podať zvuk na dobrej úrovni a s vyššou hlasitosťou.

coolpad max
© red.

Coolpad Max A8: Displej

Displeju sa toho nedá príliš vytknúť. Nikto v tejto triede neočakáva extra jasné podanie ani QHD rozlíšenia. Obvyklých 5,5 palcov je spojených s FHD 1080p rozlíšením a hustotou pixelov na palec o hodnote 401 ppi.

Zobrazovaný obsah je ostrý, pozorovacie uhly dobré, farby verné a nastaviteľná škála jasu postačí. Menší problém môže robiť priame slnko, ktorého svit sa od displeja až veľmi odráža.

Coolpad Max
© red.

Ultimátnemu triku tienenia rukou sa nevyhnete. Hlavne teraz, v letnom období. Nebyť hrubého čierneho orámovania, displej by bol perfektný aj napriek tomu, že je klasikou v tejto triede.

Coolpad Max A8: Výkon a softvér

Ak ste neprehliadli papierové parametre na začiatku článku, viete, že Coolpad Max A8 na tom nemôže byť po výkonnostnej stránke zle.

Reálne skúsenosti s používaním až také dobré nie sú. Oneskorenia sa objavujú viac ako často a zabudnite aj na graficky náročné hry, či online PvP tituly. Hrať sa dajú, občasné trhanie vám ale zážitok pokazí.

Správa operačnej pamäte sa tvári, akoby mala k dispozícii 8 GB RAM a nie 4 GB. Voľnú pamäť rozhadzuje len tak a pri niekoľkých otvorených procesoch je jej jednoducho nedostatok.

coolpad max
© red.

Softvérová stránka na tom nie je o nič lepšie. Výrobca prekryl OS Android vo verzii 5.1 Lollipop používateľským prostredím Cool UI, ktoré cool vôbec nie je. Nevkusné zlato-hnedé prevedenie výrobca premietol do ikon a notifikačnej lišty.

Ak si nainštalujete ďalšie appky, tie budú farebné a spolu s tými originálnymi sa k sebe jednoducho nehodia. K slovu prišiel aj predinštalovaný balast, ktorého je dosť.

Celkový zážitok z používania je biedny. často budete mať pocit, akoby ste pracovali s nedokonalou beta verziou grafickej nadstavby a nie s poctivým a dobre vyladeným softvérom.

coolpad max
© red.

Na každú dieru je záplata a v tomto prípade má názov Evie Launcher. Nenáročný a dobre optimalizovaný spúšťač používateľský zážitok vylepší. Vyskúšať môžete tiež iné spúšťače tretích strán, ktoré máte overené. Nám sa osvedčil práve Evie Launcher.

Aby sme len nenadávali, duálny úložný priestor je prakticky využiteľný. V nastaveniach nájdete jeho prispôsobenie na jednej karte, pričom dokáže vyhovieť rôznym preferenciám. Súkromie je hlavne v digitálnej oblasti podstatné a duálne úložisko ho chráni.

coolpad max
© red.

Vďaka duálnemu úložnému miestu získate dojem, akoby ste používali dva rôzne smartfóny. V ruke pritom budete mať jeden. Rozdeliť si ich môžete napríklad na pracovný a súkromný.

Chválime aj snímač odtlačkov prstov. Možno je trochu hlbšie zapustený do tela, jeho okraj ale prst presne navedie na jeho plochu a reaguje citlivo a presne. Nejde síce o takú dokonalosť ako pri Huawei P10 / Plus / Lite, je ale dobrý.

Pozor, Coolpad Max A8 si nerozumie s LTE pásmami našich operátorov a nie je odolný voči vode či prachu.

Coolpad Max A8: Fotoaparát

13 Mpx fotoaparát s clonou f/2.0 dokáže zaznamenať panorámu, HDR pozíciu a FHD video pri snímkovaní 30 FPS. Čakali sme lepšie foto výsledky.

Fotky nie sú vyslovené zlé. Označili by sme ich za priemerné. Snímky sú dostatočne jasné a systém nezachraňuje nedostatky prepálenými farbami. Šumu sa nevyhnete a taktiež pomizne vykreslenie niektorých detailov.

Coolpad max
© red.

Potešil nás profesionálny režim ovládania, režim pre nočné snímky a vytvorenie portrétového rozmazania. Dokonca môžete vytvoriť GIF animáciu alebo snímať v režime dlhej expozície.

Coolpad Max A8 na naše prekvapenie nedisponuje typickou čínskou aplikáciou fotoaparátu. Appka pracuje rýchlo, je intuitívna a s fotoaparátom sa dá dobre pracovať. Vďaka objemnému úložisku môžete sekať fotku za fotkou a video za videom.

coolpad max
© red.

Z nich vyberiete tie najlepšie, použijete vhodný filter a Instagram môže horieť. Pár ukážkových snímok vidíte nižšie.

coolpad max foto 1 (1)
coolpad max foto 2
coolpad max foto 3
coolpad max foto 5
coolpad max foto 6
coolpad max foto 7
coolpad max foto 8
coolpad max foto 9
coolpad max foto 10
coolpad max foto 11
coolpad max foto 12
coolpad max foto 13
coolpad max foto

Coolpad Max A8: Výdrž

Coolpad Max A8 je vybavený 2800 mAh batériou, ktorú navyše nabijete rýchlou technológiou. Pri celodenných cestách si nezabudnite so sebou vziať nabíjačku.

Hlavne pri záťaži percentá zostávajúcej kapacity klesajú rýchlejšie ako by mali. Celodenná výdrž je podmienená dôrazným šetrným používaním, čo považujeme za problém.

Coolpad max
© red.

Smartfón by mal v súčasnosti vydržať aspoň jeden pracovný deň bez toho, aby ste sa museli výrazne obmedzovať.

Coolpad Max A8: Verdikt

Budeme struční. Coolpad Max A8 sme nemali možnosť používať dlhšiu dobu. Počas jedného týždňa sme zistili, že má kvalitné a pevné kovové telo, skvelý duálny priestor pre oddelenie súkromného/pracovného obsahu a pekný displej s verným podaním obsahu (ak zabudneme na hluché orámovanie).

Pochváliť sa dá aj citlivý snímač odtlačkov, či slušne hrajúci reproduktor. Naopak, priemerom je fotoaparát, zlý je zastaralý a nedokonalý softvér, resp. UI, a výkon by sme skôr priradili k nižšie zaradeným zariadeniam.

Coolpad max
© red.

Coolpad Max A8 ponúka aj niekoľko slovenských predajcov, no jeho cena je u nás premrštená. Cezhraničný obchod je cenovo oveľa prívetivejší, pričom sa dá nájsť aj v EU skladoch známych čínskych predajcov.

Nemecký sklad predajcu TomTop dokonca ponúka ešte nižšiu cenu, a to približne 156 eur. Obmedzená je len dostupným počtom kusov. Ak by vás náhodou nejakým spôsobom zaujal, Coolpad Max A8 nájdete >v tomto odkaze<.

Recenziu sme pripravili v spolupráci s obchodom TomTop.com

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
9
Dizajn
6
Displej
7
Foto/Video
6
Výkon
6
Softvér
5
Výdrž
5