Úvod Výrobcovia Xiaomi Spoločnosť Xiaomi vysvetlila, prečo nemá vlajková loď Xiaomi Mi6 3,5 mm jack

Spoločnosť Xiaomi vysvetlila, prečo nemá vlajková loď Xiaomi Mi6 3,5 mm jack

10
3,5 mm

Známy 3,5 mm audio konektor je tu s nami poriadne dlhú dobu a nájdeme ho na množstve rôznych zariadení. Pomaly ale putuje do zabudnutia, s čím sa mnohí nedokážu zmieriť.

Lúčenie to bude ťažké. Stále existuje nespočetné množstvo používateľov, ktorí na 3,5 mm jack nedajú dopustiť.

Prejsť na nový štandard USB C je nepohodlnejšie hlavne, ak vlastníte slúchadlá a iné príslušenstvo, pre ktorých používanie potrebujete práve 3,5 mm jack.

Naopak, zástancovia novšej konektivity by 3,5 mm konektor najradšej videli už iba na stránkach venujúcich sa technologickej histórii. Chápať sa dajú oba tábory, no ten druhý menovaný je vo výhode.

USB typ C jednoducho vytlačí 3,5 mm jack zo zariadení, či sa nám to páči, alebo nie. Ešte to ale chvíľu potrvá.

Daným audio konektorom nie je vybavený ani posledný vlajkový model čínskeho Xiaomi. Xiaomi Mi 6 disponuje jediným pripojiteľným otvorom, ktorým je USB typ C. Kritika na seba samozrejme nenechala dlho čakať.

Xiaomi Mi6
Xiaomi Mi 6 ©Xiaomi

Predstavitelia spoločnosti Xiaomi sa tému vyjadrili a ich dôvody sa dajú chápať.

Podľa nich je smartfón produkt s vysoko integrovanou štruktúrou, v ktorej je každé voľné miesto vzácne. Odstránením konektora pre slúchadlá ušetrili priestor pre ďalšie komponenty, napríklad väčšiu batériu. Podľa spoločnosti Xiaomi sa zvuk sprostredkovaný cez USB typ C stáva bežnou záležitosťou.

3,5 mm konektor

Asi prvý konektor pre telefóny bol vynájdený ešte v 19. storočí. Používal sa v telefónnych ústredniach, ktoré boli typické svojou veľkosťou a množstvom obslužného personálu.

V pôvodnej podobe mal priemer vonkajšieho vodiča 6,4 mm, čiže 1/4 palca. Jeho mini podoba mala 3,5 mm a existoval ešte menší, 2,5 mm typ.

Čo sa týka štandardizovaných rozmerov, 6,35 mm typ vznikol v roku 1878. 3,5 mm konektor pre slúchadlá, rádiá a tranzistory vznikol niekedy v 50. rokoch minulého storočia.

Konektor prvýkrát spopularizovalo rádio Sony EFM-117J, ktoré vzniklo v roku 1964. 3,5 mm jack zažil pravý boom s príchodom zariadení Walkman.

Aký typ konektora v súčasnosti preferujete? Stále používate 3,5 mm alebo ste už presedlali na dobu USB C zvuku? Hlasujte v ankete!

[yop_poll id=“128″]