Prekvapenie prišlo s predstavením najnovších modelov pre rok 2016 a 2017. Používatelia ostali zhrození z toho, že im ich drahé notebooky vydržali nabité len 3 či 4 hodiny. Algoritmus, ktorý sa staral o výpočet zostávajúceho času na batérii pritom veľmi nepresne odhadoval, koľko času reálne používateľovi ostáva.
Apple však po preverení stále tvrdí, že s jeho MacBookmi nič nie je. Problém má vytvárať procesor, ktorý sa prepína medzi náročnými a nenáročnými úlohami, ktorý mätie algoritmus vypočítavajúci ostávajúcu kapacitu batérie. Z nech sa totiž neskôr vypočítavala aj predpokladaná výdrž.
Za nižšiu výdrž batérie sa mal podpísať aj proces synchronizácie dát a všetkých účtov zo starého na nové zariadenie. Samozrejme, náročnosť sa mení od užívateľa k užívateľovi, resp. podľa toho, koľko dát a aký typ sa prenáša. To samozrejme zaťažuje procesor a grafický čip čím sa znižuje výdrž a hlavne mätie algoritmus. Ku kalibrácii má dôjsť až po niekoľkých dňoch používania.
Aj napriek tomu však používatelia, ktorí notebook používajú už niekoľko dní hlásia oveľa nižšiu výdrž než v prípade starších modelov. Väčšina sa zhoduje na 8 hodinách, teda o 20% nižšom čase než čo udáva Apple. Aj preto sa pravdepodobne Apple rozhodol odstrániť ukazovateľ ostávajúceho času na batérii, a to aj pri starších modeloch.
Dá sa povedať, že aj toto je jeden spôsob, ako vyriešiť problém svojich zákazníkov.