Dnes už aj v lacnejších smartfónoch strednej triedy nájdeme často preceňovaný ochranný prvok, a to snímač odtlačkov prstov. Biometrická ochrana sa môže na prvý pohľad zdať ako veľmi účinná a bezpečná, opak je však pravdou.

Už v minulosti, pri rozmachu snímačov odtlačkov prstov v smartfónoch, sa poprední odborníci na bezpečnosť vyjadrili, že najlepšou ochranou smartfónu je stále klasický PIN kód. Pokiaľ samozrejme neodzrkadľuje váš dátum narodenia alebo pravidelný prospech v škole (1111, 5555). Len sám užívateľ pozná kombináciu čísel a uhádnuť ju je takmer nemožné.

Najnovší úder snímačom odtlačkov prstov na smartfónoch zasadili dvaja vedci, Kai Cao a Anil K. Jain, ktorí pôsobia v Ústave informatiky a výpočtovej techniky na univerzite v americkom Michigane. Na obídenie ochrany prostredníctvom snímača odtlačkov prstov im stačila obyčajná atrametová tlačiareň a čas približne 15 minút. Podarilo sa im prekonať ochranu na smartfónoch od Samsungu ale aj čínskeho Huawei.

odtlacok-640x427

Potrebovali na to tri kazety do tlačiarne s vodivým atramentom, ktorý obsahuje častice striebra, jednu obyčajnú kazetu s čiernym atramentom a špeciálny papier AgIC. Výskumníci hovoria, že stačí bežným spôsobom odobrať odtlačok prsta majiteľa smartfónu, naskenovať ho v kvalite 300 dpi a vytlačiť na lesklú stranu spomínaného papiera. Odtlačok stačí následne vystrihnúť a priložiť na snímač odtlačkov prstov v smartfóne. Samsung Galaxy S6 sa odblokoval bez problémov takmer okamžite, Huawei Honor 7 potreboval viac pokusov, no neodolal ani ten. Prístup k dátam v smartfóne bol tak zrazu bez obmedzení.

Celý proces si môžete pozrieť na videu nižšie. Možno bude na mieste sa nachvíľu vrátiť ku klasickému PIN kódu a počkať si na sofistikovanejší alebo dokonalejší spôsob biometrickej ochrany.


 • Filip

  Bol by to problém keby som mal bežne doma tri druhy špeciálneho toneru a špeciálny papier…. a samozrejme za predpokladu že by „útočník“ mal perfektný odtlačok môjho prsta :)

 • Franto123

  A čo Apple, to isté ?

 • KalichVydra

  A na N4 by to myslím nešlo

 • JaroB

  Normálne žasnem nad tým ako vzhľadom k vymývaniu mozgov stále viac a viac dávajú ľudia dobrovoľne svoj NEMENNÝ biometrický údaj /odtlačok/ na internet …pochopia to o pár rokov neskôr keď už bude neskoro …ako sa len tak niekde nájde ich odtlačok kde nemal byť … ak biometrický údaj na zabezpečenie tak taký ktorý nieje trestnoprávne zneužiteľný

  • pIXo

   kto to dava na internet?

   • JaroB

    No ved každý kto má účet a sa pripojí na net. Už tu bol článok o tom ako je android slabo chránený a k odtlačkom v mobile je jednoduché sa dostať. U Apple je ochrany silnejšia ale ani tomu neverím keďže zadné dvierka sú aj v IOS.

    • pIXo

     prave iOS ma zadne dvierka a otlacok prstov sa nika na net neposiela, zisti si ako to funguje a potom rozpravaj o vymyvani mozgov…

 • Marek

  To je mi strasne uzasne porovnanie. Na odomknutie pinom mi staci 15sekund. Jednoducho natocim uzivatela ked zadava pin a nasledne to len zopakujem a nepotrebujem nic specialne staci len skryta kamera. Osobne si myslim ze pre bezneho zlodeja je odomykanie odtlackom najucinejsie.

 • smurf

  to iste sa da s parentom – cmuhy na display
  tiez tvar – staci mat foto…