Nový Android vírus dokáže ukradnúť osobné informácie a vymazať všetky dáta! Takto...

Nový Android vírus dokáže ukradnúť osobné informácie a vymazať všetky dáta! Takto sa ochránite

7

Bezpečnosť Android zariadení sa od jeho prvopočiatku nepochybne poriadne zlepšila. Aj napriek tomu však má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu, o čom svedčí aj najnovší objav bezpečnostných technikov. Bezpečnostná firma Heimdal totiž objavila zaujímavý kúsok malwaru, ktorý vo vašom zariadení dokáže získať administrátorské práva a následne spôsobiť poriadne veľkú spúšť.

Hneď, ako sa softwaru podarí získať spomínané práva, získa zároveň prístup k celému zariadeniu. Malware menom Mazar sa rozmnožuje pomocou SMS, dokáže automaticky volať na potenciálne platené čísla, čítať SMS správy a vymazávať obsah z telefónu. To všetko bez nejakého upozornenia. Spoločnosť Heimdal je presvedčená, že malware ovplyvnil najmenej 100 000 zariadení len v Dánsku. Celkový dopad však momentálne prešetruje.

Mazar sa šíri len medzi tými používateľmi, ktorí v nastaveniach povolili inštaláciu aplikácií tretích strán. Vírus šíriaci sa cez SMS správu v nej zobrazí odkaz, ktorý spustí inštaláciu Toru. Tor, pre tých, ktorý ho nepoznajú, ponúka spôsob, akým sa pripájať na internet v čo najväčšej anonymite. To je výborné, no zároveň ho takto môžu zneužiť aj hackeri.

Server BBC, rovnako ako aj my, odporúča, aby ste sa vyhli inštalácii aplikácií zo zdrojov, ktorým nedôverujete. Najlepším riešením je dôverovať Google Play a svojmu vlastnému uváženiu.

 • Fyi de Will

  základ je neklikať na každú ponuku, tak ako v pc a dá sa prežiť aj bez antivíru, či?

  • kvetinkovo

   A samozrejme mat vypnutu v nástrojoch moznost inštalovanie aplikácii! Takže nic sa nenainstaluje pokiaľ nekliknem na upozornenie ze instalovat do zariadenia? Ano ci nie? No a blbec da ano. Co je v obchode v store je 100 čisté a uloz.to no virus.

   • hasak

    google nas sleduje a podporuje malware na monitorovanie pouzivatelov. google play nepouzivaj, stahuj si appky z torrentu – tam su ocistene od sledovania googlu a bezpecne pre obycajneho cloveka

    • Ja Samosebe

     :-D :-D :-D

 • 74ms

  Skryta reklama pre Google Play.
  Avsak 55% aplikacii na stiahnutie cez tento obchod je nepreverenych, to znamena potencialne nebezpecnych

  • hasak

   skade mas cislo 55% ? lebo si mimo, aj viem ze 60% je nepreverenych a potencialne nebezpecnych. preto google play nepouzivam.
   stahujem appky z torrentu

 • Hox

  A je to prenosné aj na človeka ?