NTT Docomo nedávno na Twitteri zverejnil tweet, v ktorom sa nachádzala fotografia „deformovaného“ malíčka. V texte tvrdia, že za to môže časté a príliš silné držanie telefónov.
Japonský operátor je presvedčený, že váha smartfónu, resp. sila, akou ho držíme, spôsobila bolesť a miernu deformáciu malíčkov ľudí. „Snažte sa svoj telefón držať inak, alebo si od neho na chvíľu odpočiňte, inak si môžete spôsobiť zranenie a deformáciu jedného z prstov.“
Momentálne nie je jasné, či za zakrivením malíčka skutočne stoja telefóny, alebo či za to môže úplne niečo iné. Varovanie však prichádza po niekoľkých zraneniach rúk, spôsobených SMS-kovaním, či bolesti krčnej chrbtice spôsobenej naklonením hlavy smerom nadol, pri používaní telefónu.
Problematika tzv. smartfónového malíčka sa okamžite rozšírila po internete a používatelia začali zverejňovať svoje vlastné fotky.
Niektorí vedci však upozornili, že malíčky sme odjakživa používali na úchop rôznych vecí a smartfóny ich nedeformujú. Je možné, že sa na internete objavili skôr fotky ľudí trpiacich klinodaktýliou, vrodenou deformáciou prstov, ktoré ostávajú ohnuté po celý život.