Úvod Novinky ROZHOVOR: Nadějný slovenský vývojář – v 19 letech má na kontě čtyři...

ROZHOVOR: Nadějný slovenský vývojář – v 19 letech má na kontě čtyři hry

5

Včera jsme vám představili novou hru Dungeon Madness nadějného slovenského vývojáře Juraje Pančíka a jeho kolegů, kterou nedávno představili v obchodě Play. A protože to není jeho první hra, která se nám dostala do rukou, rozhodli jsme se Juraje trochu vyzpovídat. Jak se dostal k programování? A proč jeho nejnovější počin vznikl za pouhých 17 dní? 

„Ahoj Juraji, nejprve našim čtenářům pověz něco o sobě, kolik je ti let, jaké máš záliby apod.“ 

„Ahoj, mám 19 rokov a práve teraz som v maturitnom ročníku gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Popri vývoju hier sa venujem okrem iného hraniu hier :D, posilňovaniu a odkedy mám vodičský preukaz aj šoférovaniu. Pravdaže, nemôžem zabudnúť na moju priateľku, ktorá ma podporuje vo všetkom, čo robím.“

„V 19 letech máš za sebou několik úspěšných her. Kdy a jak ses dostal vůbec dostal k programování?“

„Od malička som si rád predstavoval ako budem mať vlastnú hru s mojim menom v záverečných titulkách, a preto už v 11tich rokoch som sa začal hrať s editorom pre Half-Life 1 a neskôr aj vytváral mapy pre Warcraft 3. Nevedel som po anglicky, ani programovať, preto výsledky boli nehratelné a skôr pre moju zábavu. Spolu so začiatkom strednej školy som sa naučil programovať v C++ a robil na prvom prototype mojej vysnívanej hry. Vtedy však moje znalosti boli veľmi slabé a vývoj došiel k bodu mrazu. Toto nebolo ale na škodu, pretože som sa naučil veľa o objektovo orientovanom programovaní a čomu sa vyhnúť pri ďalších projektoch. Musím však poďakovať mojim obidvom bratom, bez ktorých by som sa nikdy nepohol cez niektoré problémy.“

„Na androidportálu se objevily tři tvoje hry. Meteorites, Air Dance a nejnovější Dungeon Madness. Máš na kontě i nějaké jiné aplikace či hry, ať už se jedná o Android nebo jiné platformy?“

„Čo sa týka verejne dostupných, existuje ešte jedna hra, ktorú som vyrobil minulý rok pre súťaž ŠPONGIA. Hra sa volá Mutation Madness a dá sa stiahnuť tu. Okrem iného som stážoval ako software developer cez leto 2012 vo firme Prizeo. Robil som však na veľa vlastných prototypoch a možno nejaké z nich raz dokončím a uverejním.“

mutation
Záběry ze hry Mutation Madness Foto: Oficiální stránky hry

„V rámci soutěže Špongia vznikla i další tvoje hra, Dungeon Madness. Řekni nám o této soutěži něco víc.“

„Súťaž ŠPONGIA je stredoškolská súťaž o vytvorení hry s 1-6 členným tímom na danú tému za 17 dní. Tento školsky rok, teda v novembri 2013, bola téma v skratke vytvoriť RPG a tak vznikol Dungeon Madness. Minulý školsky rok bola téma “šialená veda” na ktorú sme vytvorili Mutation Madness.“

Mutation Madness sa umiestnil v súťaži Špongia na prvom mieste, Dungeon Madness na mieste druhom

„Na Dungeon Madness si nepracoval sám. Kdo ti s ní pomáhal a jak? A co vlastně znamená název vašeho týmu Cierny Petrzlen a jak tento název vznikl?“

„Pracoval som s dvoma spolužiakmi, Zuzanou Schwarzovou, ktorá sa starala o pixel art, a Martinom Žilákom, ktorý bol v tíme taký handy-man, pomáhal od dizajnovania levelov po hľadanie vhodných zvukov. Názov Čierny Petržlen vznikol ako Čierny (Schwarzova) + PetrŽlen kde P je moja iniciálka priezviska a Ž zas Martinova. Meno však bolo relevantné len pri súťaži, hru distribujeme na markete pod menom Pancik.“

foto-cierny-petrzlen
Vývojářský tým, podílející se na hře Dungeon Madness. FOTO: Oficiální stránky hry

„Pro hru Dungeon Madness jste zvolili model free-to-play bez mikrotransakcí a hra obsahuje
reklamy. Je to jediná možnost jak dnes nezávislé hry dostat k lidem?“

„Myslím si, že nemá zmysel vytvoriť platenú aplikáciu bez toho, aby som mal na účte niekoľko úspešnych hier. Oveľa prístupnejší format pre masy je s reklamami a prípadne mikro-transakciami. Pre Dungeon Madness plánujem dovoliť za minimálnu čiastku zakúpiť verziu bez reklám a bude to sprostredkované práve cez in-game mikro-transakciu.“

„Co plánujete do budoucna? Můžeme se těšit na nějaké další hry?“

„Zatiaľ je ešte skoro hovoriť o budúcnosti, pravdaže teraz sa budeme venovať Dungeon Madness. Rád by som niekedy vyrobil aplikáciu kde by sa mohli dvaja hráči hrať cez LAN/Internet, teda multiplayerovú a tiež na Android. Pravdaže o všetkom je ešte skoro hovoriť.“

„Na co nového se tedy v Dungeon Madness můžeme těšit? Přibudou nějaká nová monstra, předměty či úrovně?“

„Myslím si, že v hre ako Dungeon Madness je veľa spôsobov ako ju rozširovať. Osobne sa prikláňam k rozšíreniu palety spellov, potom o kvázi DLC, ktorý bude pokračovať po zabití terajšieho finálneho bosa. Predmety sú potom samozrejmosťou.“

[app]com.pancik.android.dungeonmadness[/app]

Nám tedy nezbývá nic jiného než Jurajovi a jeho kolegům popřát mnoho sil a štěstí do další tvorby, a samozřejmě také rozrůstající se fanouškovskou základnu.