Recenzia Google Nexus 5

Recenzia Google Nexus 5

65

 

Po roku opäť nastal ten čas. Hovorím samozrejme o jeseni, ktorá so sebou okrem farebných listov na stromoch a vrtkavého počasia prináša aj jednu špeciálnu udalosť. Google už tradične predstavuje svoj nový smartfón, ktorý prevezme žezlo od minuloročného modelu.

Zabudnime teda na nepríjemný vietor a dážď a poďme sa pozrieť na oveľa príjemnejšiu záležitosť. Google po niečom, čo by som opísal ako vodopád uniknutých informácií, konečne 31. októbra, teda na Halloween, predstavil Nexus 5 spolu s novou verziou Androidu pod označením KitKat.

Očakávania mal celý svet obrovské. Dokázal Google to, čo sa mu darilo po všetky tie roky od vzniku programu Nexus? Za 349€ (v krajinách, kde je Google Play) začal ponúkať zariadenie, v ktorom bijú najvýkonnejšie komponenty a dýcha najnovší softvér. Bude to však stačiť na to, aby presvedčil záujemcov o tom, že za to stojí alebo ho Google spravil príliš obyčajným? Poďme sa pozrieť.

 

Nexus 5 špecifikácia:

 • Displej: 4,95 palcový displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov (445ppi)
 • Vlastnosti displeja: obrazovka IPS s rozlíšením Full HD, Corning Gorilla Glass 3
 • Čipset: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 800 s jadrami o takte 2,3GHz
 • GPU: Adreno 330, 450MHz
 • Pamäť: 2GB RAM a 16/32GB ROM
 • Fotoaparáty: 1,3Mpx predný a 8Mpx zadný s optickou stabilizáciou obrazu
 • Batéria: 2 300mAh, výdrž (Talk) až 17 hodín, výdrž (Standby) až 300 hodín, Internet až 8,5 hodín (Wi-Fi), vstavané bezdrôtové nabíjanie
 • Rozmery: 69,17 x 137,84 x 8,59 milimetra
 • Váha: 130 gramov
 • Porty: micro USB, SlimPort, 3,5 mm zvukový konektor, duálne mikrofóny, keramické tlačidlá
 • Senzory: akcelerometer, GPS, kompas, senzor vzdialenosti a svetla v okolí, gyroskop, tlak, hallova sonda
 • Bezdrôtové siete: dvojpásmová sieť Wi-Fi (2,4GHz/5GHz) 802.11/a/b/g/n/ac, NFC (Android Beam), Bluetooth 4.0 LE
 • Operačný systém: Android 4.4 KitKat

 

ŠEDÁ MYŠKA

Ak rad Nexus zariadení ešte nepoznáte, resp. spoznávate, tak vedzte, že Google robí všetko preto, aby ich Nexusy vyzerali čo najjednoduchšie, čo najelegantnejšie a čo najzjednotenejšie. Už od čias Nexus S si pritom držia rovnakú dizajnovú štruktúru, ktorá svojimi zmenami pripomína len vynovovanie, nie úplnú prestavbu zariadenia.

 

n5-cierny-biely-2 n5-cierny-lavicka

Aj napriek veľmi konzervatívnemu prístupu Google je však medzi novinkou a vlajkovou loďou z minulého roka veľký rozdiel. Nexus 5 je narozdiel od Nexus 4 hranatejší a sklo na zadnej strane minuloročného modelu nahradil matný, mäkký plast, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Zmenila sa aj veľkosť. Namiesto 4,7 palcového displeja, Google nový Nexus 5 osadil väčším panelom, s vyšším rozlíšením, ktorý sa na novinke pýši ako pávov chvost.

Predná strana teda opäť nie je ničím výnimočná, dominuje jej 4,95 palcový Full HD IPS displej pokrytý najnovším ochranným sklom, Gorilla Glass 3. Na spodnej strane sa nachádza pomerne hrubý rámik, zatiaľ čo na vrchnej je situácia o niečo živšia. Už tradične sa na nej nachádza predný, 1,3MPx fotoaparát, malý reproduktor v tvare kruhu a chýbať nemôže ani dvojica senzorov.

 

n5-biely-bocnyplast

 

ROZDIEL NIE JE LEN VO FARBE

Mnohí si myslia, že rozdiel v dvoch verziách Nexus 5 spočíva len vo farbe. Áno, je to jeden z rozdielov, no tam to rozhodne nekončí. Čierna verzia má totiž zadnú stranu, rovnako ako aj boky zariadenia, vyrobenú z mäkko pôsobiaceho plastu, ktorý by som na dotyk prirovnal k saténu, aj keď to môže znieť prehnane.

V zadnej strane je pritom lesklým plastom vytlačené veľké logo Nexus a na jej spodku aj logo LG vrátane informácií, ktoré zo zákona musí zobraziť každý výrobca. Jedná sa o podobný plast, ktorý sme mohli vidieť pri Nexus 7 (2013). Výnimočný je v tom, že nemá až tak priťahovať odtlačky prstov, pri bežnom používaní ale telefón zacapkáte tak, či tak.

 

IMG_3880 IMG_3883 IMG_3882 IMG_3881

Biela verzia je na tom inak. Prvý rozdiel, ktorý si všimnete hneď po otvorení krabičky, je biely reproduktor pre hovory. Okrem neho je na prednej strane všetko rovnaké. Zadná strana je opäť vyrobená z mäkkého plastu, no ten už nepôsobí tak jemne, ako plast na čiernej verzii. Zmeny sa týkajú aj bokov zariadenia, ktoré už nie sú vyrobené z rovnakého materiálu. Tu si pre ne LG vybral tvrdý, lesklý plast.

Tam už však rozdiely končia, zvyšok majú zariadenia úplne rovnaký. Menovite teda zadný 8MPx fotoaparát s LED bleskom, tlačidlo napájania na pravej strane, tlačidlá pre zmenu hlasitosti na ľavej strane, 3,5mm vstup pre slúchadlá na vrchnej strane a microUSB port spolu s reproduktormi na spodnej strane.

 

n5-cierny-biely IMG_3886

Tlačidlá sú aspoň z môjho pohľadu extrémne dôležité a ich spracovanie veľakrát môže pokaziť zážitok z celého zariadenia. Nexus 5 ich má príjemné „klikateľné,“ pričom zakaždým viete, že ste ho stlačili. Nie je predsa nič horšie, ako tlačidlo, ktoré akoby plávalo v priehradke plnej tekutiny.

n5-domovskaobrazovka2

 

PÁVOV CHVOST

Obrovským lákadlom každého zariadenia je jeho displej. Podvedome, ale aj vedome nás vždy viac zaujímajú displeje s krajšími farbami a jemnejším rozlíšením.

LG nový Nexus 5 osadil 4,95 palcovým LCD IPS panelom, ktorý je jeden z najkrajších zo všetkých Android zariadení na trhu. Môžete po mne hádzať skaly a nazvať ma zaujatým, no osobne displej hodnotím podľa toho, ako rád sa naň chcem pozerať a verte mi, že Nexus 5 som si z času na čas zapol len preto, aby som sa opäť presvedčil o tom, aký pekný displej ponúka.

Taktiež si myslím, že porovnávať presné merania a hodnoty zariadenia, ktoré nebude využité na vesmírne misie je viac menej zbytočnosť. Displej sme porovnali s Nexus 4, HTC One a Galaxy Note 3 a aj napriek tomu, že farbami je displej na Galaxy Note 3 o čosi lepší, by som novinku od Google kvôli nemu nevymenil. To isté platí o čitateľnosti na slnku. Keď sme na zariadeniach nastavili maximálny jas a snažili sa niečo prečítať na priamom slnku, dopadli sme rovnako pri Nexus 5 ako aj pri HTC One, ktorý disponuje panelom s technológiou Super LCD3.

n5-biely-cierny-lavicka-2 n5-kitkat-easteregg

Spomeniem ešte nastavenie automatického jasu, ktoré je veľmi dôležité, keďže ak nie je softvérovo nastavené správne, nahnevať môže nejedného človeka. Hlavným dôvodom pri mnohých zariadeniach bol fakt, že pri automatickom nastavení bol displej jednoducho príliš tmavý. To pri Nexus 5 neplatí a dokonca si dovolím tvrdiť, že Google spravil pravý opak. Pri automatickom nastavení je displej nového Nexusu o niečo svetlejší, než by som to odhadol ja a vôbec im to nemám za zlé. Jedinou nevýhodou je samozrejme výdrž batérie, ku ktorej sa dostanem neskôr (nie pozdejšie, vidíte, učím sa).

Problematiku displeja by som zaokrúhlil a podčiarkol jednoducho. Keď sa pozriem na svoj „starý“ Nexus 4 a porovnám ho s Nexus 5, pripadá mi ako z minulého desaťročia. Viem, že sa to zdá byť možno prehnané tvrdenie, no aby ste to ocenili, museli by ste to vidieť na vlastné oči.

 

NECHCE ZAVADZAŤ

Nexus 5 sa svojím spôsobom snaží hardvérovo nestáť v ceste. Jeho dizajn je podľa mnohých „obyčajný,“ keďže jeho najväčšou unikátnosťou je jedine veľký objektív na zadnej strane. A to je dobre. Cestu vpred totiž dostáva softvér, ktorý z Nexusu robí tak silné a atraktívne zariadenie, akým je. Sladkú pochúťku vo forme KitKatu rozoberiem ku koncu recenzie.

 

n5-bateria-1020

 

TELEFÓN NA JEDEN DEŇ

Nie, nemyslím tým jeho spracovanie. Myslím tým samozrejme čas, ktorý Vám Nexus 5 vydrží nabitý. Google ho totiž spolu s LG vybavil len 2 300mAh batériou, ktorá je v porovnaní s jeho displejom, čipsetom a v podstate s každým jedným komponentom ťažký podpriemer. Rád by som Vám napísal, že som bol z výdrže nadšený a že ma milo prekvapila.

Pri Nexus 5 to tak bohužiaľ nie je a zároveň musím povedať, že ani nikdy nebolo. Samozrejme, nemôžeme porovnávať dnešné telefóny s tými pred niekoľkými rokmi. Porovnávať by sme ich nemali ani s tými minuloročnými, keďže každý rok sa technológia zmení natoľko, že by porovnanie nemalo žiadnu výpovednú hodnotu.

Výdrž batérie na Nexusoch bol vždy veľký problém a v porovnaní s výdržou LG G2, ktorý ponúka 3 000mAh kúsok, nám neostáva nič iné, len ticho závidieť. So slabšou výdržou batérie som sa však vyrovnal už pri používaní Nexus 4 a Nexus 5 oproti nemu nie je o nič lepší, no zároveň ani o nič horší.

Nexus 5 zároveň ponúka jednu veľkú výhodu pre milovníkov hudby, ktorí svoj telefón zároveň používajú ako jej prehrávač. Hardvéroví inžinieri totiž do novinky od Google zabudovali malý procesor (nebudem zatiaľ zachádzať do detailov), ktorý Vám ponúkne zvýšenú výdrž batérie, keď hudbu počúvate pri vypnutom displeji. V teste, ktorý pripravil Google, sa im podarilo výdrž batérie predĺžiť o 100%, mne sa výdrž oproti Nexus 4 podarilo predĺžiť o niečo vyše 45%.

Ak by som to teda zhrnul, od Nexus 5 nečakajte skvelú batériu. Ak však telefón používate v práci, kde máte možnosť ho sem tam dobiť, poprípade nepracujete 12 hodinové zmeny, nemusíte sa ničoho báť. Pripraviť sa môžete na výdrž batérie, ktorá bude v rozmedzí od 16-24 hodín pri bežnom používaní (Wi-Fi, 3G, emaily, Facebook/Twitter, web). Nabíjať teda budete musieť každý deň.

 

n5-reproduktory

 

KVALITA ZVUKU

Nexus zariadenia, až na svetlú výnimku v podobe Nexus 10, nikdy nedisponovali kvalitnými reproduktormi. Ako príklad si môžeme zobrať Nexus 4, ktorého reproduktor by sa dal prirovnať k medzierke medzi zubami v perfektnom chrupe.

Nexus 5 na prvý pohľad vyzerá tak, akoby disponoval stereo reproduktormi. Nie je však všetko tak, ako to vyzerá. Pravý „reproduktor“ je len na okrasu a slúži len ako umiestnenie mikrofónu. Ak teda zakryjete prstom ľavý reproduktor, stratíte všetok zvuk.

Čo sa kvality týka, tam si dovolím tvrdiť, že Nexus 5 pôsobí podpriemerne, no stále lepšie, než Nexus 4. Mnohí tvrdia, že sa opäť jedná o softvérový problém, na ktorom Google pracuje. Momentálne je to však veľká slabota.

Kvalita hovoru je na druhej strane vcelku príjemná, adekvátna je dokonca aj hlasitosť, čo je na veľkom počte zariadení problém. Či sa Google podarí opraviť výkon jeho reproduktorov, neviem. Na internete koluje opravný balíček, ktorý dokáže zvýšiť ich hlasitosť, no pokiaľ niečo takéto nebude pochádzať priamo od Google, do recenzie to zaradiť nemôžeme.

Po zapojení slúchadiel je situácia…priemerná. Nenazval by som to zázrakom, ale zároveň ani sklamaním. Pokiaľ radi počúvate hudbu, Nexus 5 Vám poslúži výborne, čo ma privádza k ďalšej jeho vychytávke – DSP procesoru.

Nexus 5 totiž disponuje malým procesorom, ktorý sa stará o prehrávanie hudby. Pri zapnutom displeji rozdiel veľmi nespozorujete. Ak však displej vypnete a hudbu budete počúvať aj naďalej, malý procesor prevezme zodpovednosť od jeho veľkého brata a celé dekódovanie pesničky spraví on. To samozrejme ušetrí batériu, čo sa premietne až do 50-60% navýšenia výdrže batérie. V našich testoch sa výdrž zvýšila o krásnych 48%.

n5-fotak-katedrala

 

FOTOAPARÁT, KTORÝ PREKVAPÍ A ZÁROVEŇ SKLAME

Pri fotoaparáte na Nexus 5 neviem, kde mám začať, keďže ho chcem poňať čo najobjektívnejšie, čo je ťažšie, než to vyzerá. Ako človek, ktorý na každodennom poriadku prichádza do kontaktu so zrkadlovkou som si pravdepodobne vybudoval rešpekt k foteniu. Rád pri tom premýšľam a snažím sa tak odfotiť záber, z ktorého to je cítiť. Nižšie nájdete porovnanie fotografií, z Nexus 4 (vľavo) a Nexus 5 (vpravo)

 

IMG_20131105_133045 IMG_20131105_133025

Som si zároveň vedomý, že fotoaparát na akomkoľvek smartfóne má slúžiť pre všetky zábery, vo všetkých podmienkach a za akýchkoľvek svetelných podmienok. Či je tma, šero, alebo či svieti priame slnko, Váš telefón musí zvládnuť poskytnúť slušný výkon.

Tu momentálne nastáva problém, ktorý sa mi zatiaľ s Nexus nepodarilo odstrániť. V niektorých podmienkach, hlavne tých, pri ktorých nie je problém so svetlom dokáže zo seba dostať krásne zábery, ktoré sa s Nexus 4 nedajú ani porovnať. Ak však podmienky ideálne nie sú, šanca na zachytenie peknej snímky spadne o niečo nižšie.

 

IMG_20131105_133206 IMG_20131105_133141

Vôbec by som to neopísal tak hrozivo ako niektoré servery a vôbec by som netvrdil, že pri Nexus 5 odfotíte len 50% pekných záberov. Každopádne, Google sa snaží konkurovať rivalom zo Samsungu, HTC, Apple a aby toho bol schopný a ukázal čo všetko sa dá s platformou spraviť za rozumnú cenu, musí vyladiť jednu z najzákladnejších funkcií každého inteligentného telefónu. Jeho fotoaparát.

 

IMG_20131105_134315 IMG_20131105_143428

Podľa informácií, ktoré sú momentálne dostupné na produktových fórach Nexusu sa má jednať softvérový problém, čo je rozhodne dobre, keďže to, by sa malo dať opraviť aktualizáciou. To ma však privádza k ďalšiemu problému, resp. návrhom na vylepšenie.

 

IMG_20131105_144053 IMG_20131105_144017

Aplikácia fotoaparátu je totiž prakticky nezmenená už od čias Jelly Beanu. Rozumiem tomu, prečo Google schoval všetky nastavenia. Z celého displeja vytvoril hľadáčik, čím celé rozhranie pôsobí extrémne jednoducho. S čím však nesúhlasím, je obetovanie funkcionality a rýchlych nastavení, ktoré sú momentálne schované pod zvláštnym ovládaním, ktoré nemôžem opísať žiadnym pozitívnym prídavným menom.

 

IMG_20131105_143915 IMG_20131105_143936

Väčšina nastavení je skrytá pod niekoľkými vrstvami a stačí jeden zlý a nemotorný pohyb palca, čo sa Vám môže hlavne niekde v meste stať veľmi jednoducho a celý proces musíte opakovať znovu. Tajne som dúfal, že Google na svoju aplikáciu fotoaparátu nezabudne, no opak je pravdou a to je veľká škoda.

 

IMG_20131105_144311 IMG_20131105_144356 IMG_20131105_153415 IMG_20131105_153521

Samozrejme, veľkým plusom Nexus 5 a jeho fotoaparátu je optická stabilizácia obrazu, ktorú pocítite hlavne pri natáčaní videa. Pri fotení som si to až tak nevšimol, ale niekto s roztrasenými rukami môže mať iný názor.

 

ČISTÝ ANDROID? SKÚSTE RADŠEJ ČISTÝ GOOGLE

Google je spoločnosť založená na svojom vyhľadávacom softvére, ktorý ako keby zázrakom zobrazí vždy presne to, čo hľadáme. V posledných rokoch sa Google svoju snahu poskytnúť nám to, čo potrebujeme rozhodol posunúť do ďalšieho levelu. Výsledky vyhľadávania nám totiž začal posúvať ešte predtým, ako sme ich vyhľadali. Svoju novú službu nazval Google Now, resp. Asistent Google.

Novinka v podobe Google Now sa prvýkrát objavila v Android 4.1 Jelly Bean a neskôr sa prebojovala na väčšinu nových Android smartfónov a dokonca aj na iPhony. Google sa ďalší veľký skok v Android verzii rozhodol postaviť práve na Google Now, čo je skvelé a zároveň nás to vôbec nemusí zaujímať. Vysvetlím.

ok_google slovensky_google_now americky_google_now

Google Now je skvelá pomôcka, pokiaľ ju používate pravidelne. Či už Vám dáva aktualizovaný prehľad počasia, upozornenie na zápchy na cestách, alebo výsledky zápasov Vášho obľúbeného športového tímu, jedná sa o skvelý nástroj. ALE a je to skutočne veľké a tučné ale, Google Now je momentálne limitovaný len na americkú angličtinu. Zvyšok jazykov, vrátane slovenčiny, sa musí uspokojiť s orezanou funkcionalitou, ktorá mnohých nepoteší (mňa rozhodne nie). Pokiaľ si chcete Google Now užiť naplno a pochopiť tým, prečo je pre budúcnosť Google tak dôležitý, musíte sa naučiť po anglicky a vyskúšať si to, alebo len čítať recenzie a veriť, že to, čo napísali ostatní je skutočne pravda a dúfať, že na Slovensko a Českú republiku si Google spomenie čo najskôr.

 

ZABUDNITE NA #HOLOJOLO

Android 4.4 KitKat prichádza v novom, čistom, sviežom kabáte, ktorý sa zbavil modrej farby, na ktorú sme si tak zvykli. Tím dizajnérov v Google ju vymenil za bielo-sivú, ktorá je oveľa elegantnejšia a pôsobí minimalisticky.

Prvých zmien si všimnete, keď zapnete Nexus 5. Nová je aj bootovacia animácia, ktorá sa mi až tak nepáči (celkom subjektívne) a potom sa dostanete na domácu obrazovku. Nexus 5 ako prvé zariadenie ponúka úplne priehľadnú spodnú a vrchnú lištu, okrem toho sú na domovskej obrazovke aj o niečo väčšie ikonky. Zmenilo sa aj zobrazenie priečinkov, za ktorými je teraz polopriehľadná vrstva bielo-sivej farby.

 

n5kitkat n5-launcher

Na vrchu je už klasicky vyhľadávacia lišta, ktorá všetky Vaše dotazy okamžite premení vo vyhľadávanie v Google. Na spodnej strane je trojica softvérových tlačidiel.

Veľkou zmenou je fakt, akým sa domovská obrazovka správa. Na ľavej strane totiž nenájdete žiadne ikonky. Rýchlym swipnutím sa totiž dostanete rovno do Google Now. Spočiatku som bol skeptický, jeho umiestnenie sa mi veľmi nepáčilo, no nakoniec som si zvykol a teraz ho nevymením za nič iné.

 

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

Vaša domovská obrazovka je teda vždy tá úplne naľavo. Google Vám na začiatku ponúkne len dva panely, ktorých existencia záleží na tom, či sa na nich nachádzajú ikonky, alebo nie. Ak napríklad vymažete ikonky z druhého panela, úplne zmizne. Aby sa zas objavil, uhádli ste, musíte naň umiestniť ikonky alebo widgety. Jedná sa o výborný spôsob, ktorý skutočne vyzdvihuje samotnú podstatu domovskej obrazovky.

Zmenilo sa aj zobrazenie všetkých nainštalovaných aplikácií, ktoré je teraz oveľa „čistejšie“ a jednoduchšie. Z vrchnej časti zmizlo pridávanie widgetov, ktoré tam z môjho pohľadu vôbec nepatrilo, a tak v prehľade aplikácií nájdete skutočne len aplikácie.

 

domovska_obrazovka vyber_tapety_widgety vyber_widgety aplikacie

K nastaveniam widgetov (miniaplikácií), tapiet a Google Now sa dostanete dlhým stlačením na voľné miesto na domovskej obrazovke, čo dáva veľký zmysel a malo to tak fungovať na všetkých verziách Androidu.

Pokiaľ sa rozhodnete Google Now úplne vypnúť (čo sa dá spraviť v nastaveniach), na jeho miesto, teda naľavo od domovskej obrazovky, stále nebudete môcť nič umiestniť. Domovská obrazovka je teda stále vľavo.

Veľkou premenou si prešla aj aplikácia pre uskutočňovanie hovorov, no nie som si istý, či som spokojný s tým, ako vyzerá a ako funguje. Zdá sa mi byť príliš chaotická. Uskutočnenie hovoru je pritom tak jednoduchá činnosť, ktorá by nemala byť takto preplnená rôznymi informáciami, z ktorých využijete len tie najzákladnejšie.

bez_tlacidiel kniha_bez_tlacidiel vyber_suborov kitkat2
budik casove_pasma rychle_nastavenia vyber_tapety

Mám pocit, že Google sa nám v tejto aplikácii snažil ponúknuť všetko, čo by sme mohli potrebovať, ale zabudol na to, že niekedy menej je viac. To ale neznamená, že je celá zlá. Znamená to len to, že si na ňu budete musieť zvyknúť. A funkcionalita rozpoznania telefónneho čísla a automatické priradenie k Google+ profilu je taktiež výborná vec, ktorá má však jednu veľkú limitáciu. Google+.

Nový Android 4.4 KitKat na Nexus 5 prináša jednu funkcionalitu, ktorá mi na Nexusoch, ktoré používajú softvérové tlačidlá chýbala ako soľ. Spomínané tlačidlá totiž dokáže úplne schovať, čím pre využitie ponúkne celý svoj displej.

Táto funkcionalita však momentálne nefunguje vo všetkých aplikáciách, no za to sa na vývojárov nemôžeme hnevať. Google im možnosť tlačidlá schovať ponúkol len pred niečo vyše týždňom, takže implementácia chvíľu potrvá.

 

BANALITA, KTORÁ POTEŠÍ

Posledná vec, ktorú spomeniem nemusí najprv zaujať všetkých, pretože z popisu sa môže jednať o veľmi nudnú záležitosť. Nudná síce môže byť, ale zároveň je aj extrémne dôležitá a prečo? Pretože pridáva na pohodlí pri používaní akéhokoľvek telefónu, a to sa nám, ako pohodlnej generácii, rozhodne páči.

Hovorím samozrejme o zjednotenom spôsobe vyberania súborov. Vďaka novému frameworku máme všetky úložiská pokope. Z jedného menu si teda môžete vybrať súbor, ktorý je uložený lokálne, na telefóne, no ak sa na slovenské pomery cítite nadčasovo, súbor si môžete otvoriť povedzme z cloudu v podobe Dropboxu, Google Drive či SkyDrive.

Keď už som pri tých súboroch, niektoré z nich by ste si mohli chcieť napríklad vytlačiť a s tým KitKat nemá žiaden problém. Vyskúšal som to v kombinácii s tlačiarňou HP LaserJet P1102w a fungovalo to naozaj krásne, ak by ste chceli vedieť viac informácií, napíšte to do komentárov.

n5-lavicka-2

 

RÝCHLEJŠIE, STABILNEJŠIE A S VÄČŠOU PODPOROU

Android 4.4 KitKat je známy hlavne úpravami, ktoré sa uskutočnili „pod kapotou.“ Google ho prerobil tak, aby podporoval zariadenia s nižšou kapacitou RAM. Na Android 4.4 KitKat by ste teda mali rozbehať aj na zariadeniach, ktoré disponujú len 512MB RAM, čím sa chce Google zbaviť problému s fragmentáciou, ktorú mu všetci tak vyčítajú.

Svoju snahu o zjednodušenie aktualizovania pre celý ekosystém zariadení podkopal tým, že sa rozhodol neaktualizovať Galaxy Nexus, či už z dôvodu chýbajúcich ovládačov od výrobcu čipsetu, alebo kvôli niečomu úplne inému.

KitKat svoje vypracované bicepsy ukazuje hlavne na Nexus 5. Mnohé z aplikácií spúšťa neporovnateľne rýchlejšie a samotné prepínanie medzi aplikáciami je takmer bez čakacej doby. Celkovo je teda Nexus 5 vďaka kombinácii high-end hardvéru a najnovšiemu softvéru úplne v inej lige, než všetky ostatné Android telefóny, vrátane Galaxy Note 3, G2 a ďalších.

n5biely

 

ZÁVEROM

Dostávame sa na záver našej recenzie. V tejto sekcii by som mal zhodnotiť čo sme rozobrali vyššie a či by som Nexus 5 spolu s Android 4.4 KitKat odporučil alebo práve naopak. Počas písania tejto recenzie som si niekoľko krát musel pripomenúť, že sa pozerám na telefón, ktorý v krajinách, kde sa dajú zariadenia kúpiť cez Google Play stojí len 349€. To je menej, než za koľko sa dá kúpiť Xperia Z zo začiatku tohto roka. Vďaka úžasnej kombinácii výkonného hardvéru a schopného softvéru, Nexus 5 s čistým svedomím môže prevziať žezlo od Nexus 4. A nehovorím to len tak.

Žiadne zariadenie nie je perfektné. To isté platí aj o operačnom systéme. V niečom je lepší čistý Android, v niečom sú lepšie nadstavby od výrobcov. Nexus 5 ponúka výkon, ktorý Vás ohromí hneď od prvej minúty. Kompromisov však prináša prekvapivo málo. Výdrž batérie je relatívne nízka, no nie je to nič, na čo by sme neboli zvyknutí z Nexus 4. Zlý fotoaparát? Áno, Google mal možnosť ukázať nám, že to vie aj s fotoaparátmi. Nestalo sa tak a nemám im to za zlé. Oproti Nexus 4 sa jedná o veľké zlepšenie a viete čo? Mne to stačí a som presvedčený o tom, že to stačiť bude aj drvivej väčšine jeho majiteľov.

Google po roku opäť predstavil zariadenie, ktorého pomer ceny a výkonu obrovským náskokom predbehol zvyšok výrobcov. Pokiaľ hľadáte telefón, ktorý Vám ponúkne čistý Android a nespútaný výkon, nehľadajte ďalej, Vaša voľba je práve tu.

 

OTÁZKY A ODPOVEDE

Keďže sme sa Vás hneď v piatok po predstavení Nexus 5 opýtali, čo by ste chceli vedieť, pokúsim sa na otázky zodpovedať práve tu. Vyberiem len niektoré, tak sa nenahnevajte, ak neodpoviem práve na tú Vašu.

 

Akú veľkosť SIM karty podporuje Nexus 5?

Nexus 5 poskytuje podobne ako Nexus 4 slot na micro SIM kartu.

 

Bude Nexus 5 fungovať aj keď si ho kúpim v Nemecku, Anglicku alebo v Spojených Štátoch?

Nexus 5 Vám na Slovensku bude fungovať bez problémov. Ak si však kúpite model z USA, môže mať problémy s pripojením k LTE sieťam. Na Slovensku zatiaľ túto vymoženosť nemáme, tak pokiaľ necestujete často do zahraničia, kde by ste sa k nim na bežnom poriadku pripájali, nemáte sa čoho báť.

 

Ako je na tom Wi-Fi signál v blízkosti ďalších zariadení?

Skúšali sme 2,4GHz ako aj 5,0GHz pásmo a výsledky sú výborné. Nezaznamenali sme pokles v signále, ani v rýchlosti pripojenia.

 

Má Nexus 5 vstavanú notifikačnú LED diódu?

Áno, nachádza sa podobne ako v prípade Nexus 7 (2013) pod displejom.

 

Disponuje Nexus 5 IR blasterom?

Jednou z noviniek Android 4.4 KitKat je aj podpora IR blasteru. Samotný Nexus 5 však takýto kúsok hardvéru v sebe nemá.

 

Koľko pamäti je k dispozícii pri 16GB modeli?

Pri 16GB modeli je k dispozícii vyše 12,5GB.

 

Dá sa vymeniť jeho batéria?

Bohužiaľ, Nexus 5 prichádza so zadným krytom, ktorý sa jednoducho odstrániť nedá. Aby ste batériu vymenili, budete si musieť na pomoc zavolať technika.

 

Pozn. redakcie: Benchmarky sme pre túto recenziu nerobili, keďže z nášho pohľadu nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu. Ak by ste chceli vedieť, ako Nexus 5 dopadol v rôznych benchmarkoch, tému radi spracujeme v jednom z ďalších článkov.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón LG Nexus 5 nájdete na Recenzie.SME.sk

 • yo

  Recenzia jak lusk, damy a pani – myslim, ze to nepotrebuje uz ani viac pripomienok

 • Paoplo

  Nádherné spracovanie, veľmi sa mi páčia tie veľké obrázky a obsah veľmi pútavý. Niektoré weby len opíšu špecifikácie, tu ste rozobrali pocity a myslím, že je to tak lepšie.

 • Mathias

  Pozeram ze uz ste uz mate aj sekciu na topkach. Musim povedat ze asi prvy krat dobre utratene peniaze z toho bulvaru. Dajte tomuto chlapcovi viac prilezitosti presadit sa.

 • Patrik Tarics

  Najkrajšia recenzia akú som kedy čítal :-) aj keď som síce o nexus 5 vedel všetky tieto informácie nevedel som sa prinútiť prestat ju čítať. Obsiahla popri tom stručná, žiadne zbytočné benchmarky ani iné hlúposti okolo toho. Naozaj krása :-)

  • jasdfree

   Hmm nechcem nijak kazit dojem, ale od dobrej recenzie to ma ozaj daleko. Jedine co je na nej dobre je minimalisticky graficky dizajn a kvalitny svetelny objektiv. Informacii je tam strasne malo na urovni preview alebo prvych dojmov. Plno zbytocnych uvah a dojmov. A hlavne niektore nazory autora si uplne protirecia az ma to miestami privadzalo do makkeho, ruzoveho a nablbleho povedomia, co ani nahodou odpustit nemozem. Cakal som ani nie viac co sa do kvantity, ale do kvality tyka.

   • jasdfree

    Recenzia nema byt esej na temu preferovanej company, ale vecny – strucny – obsiahly a pravdivy opis z pouzivania. Dalej dojmy a nazory ci uz objektivne alebo subjektivne len moze obsahovat.

    • Paoplo

     Ty si zijes v nejakej komunistickej dobe, kde je v mode blaznive opisovanie specifikacie. Chod si precitat manual a dostanes z toho rovnake informacie ako z akejkolvek inej ceskoslovenskej recenzii. Recenzia ma byt o pocitoch z pouzivania, nie o specifikacii.

     • Denis

      Naco ta ofenzivnost? V podstate suhlasim s jasdfree-om. Nie je zle ak ten kto recenzuje vnasa subjektivitu ( ak by sa snazil byt len objektivny bolo by to viac na skodu si myslim). Ale v tejto recenzii isli pocity do popredia na ukor faktov. Moj osobny nazor je ze recenzia ma byt hlavne PODROBNA a dolozena fotkami videami a pod. Namiesto vytesovania sa z displeja zhodnotit napr ako je na tom co sa tyka pozorovacich uhlov, porovnanie atd atd…nehovorim ze recenzia je zla, naopak je to pekne citanie a je velmi vkusna…ale malo pramalo podrobna.

     • Merkury

      Ty sa normalne z recenzie aj spravis co? A vystriekas sa na tie PODROBNE fakty. A vo volnom case si ako chudak zosnuly Michal Kolesa studujes fakty a ked telefon vlastnis, tak kazdy den PODROBNE premeriavas vsetky fakty. A user experience je v tvojom pripade uplne sekundarna zalezitost. Stazujete sa ze zijete v bananistane a pritom ho tvorite svojim pristupom vy. Staci pritom tak malo. Ocenit kvalitnu pracu.

     • Denis

      Ani slovom som nepovedal ze ta recenzia je zla naopak som napisal ze je velmi pekna dobre sa cita a je vkusna len mi tam chybaju site veci na ktore som sa vyssie v prispevku aj pytal. SI uplny chudak ze ma urazas v internetovej diskusii a tieto svoje prejavy si nechaj pre svojich kamaratov.. pekne si ma nasral….toto je priestor na diskusiu..vyjadril som svoj nazor a aj ty si mal moznost..a krasne si sa prejavil gratulujem. som zvedavy keby si ma stretol niekde na chodbe ci by si sa somnou rozpraval rovnako…to ze sedis pred obrazovkou neznamena ze sa nemas spravat zdvorilo

     • Merkury

      Suhlasim, mas pravdu. Mna len hneva, ked ludia nedokazu ocenit pracu druheho, pretoze som presvedceny o tom, ze na tom sa musi zakladat uspech kazdej spolocnosti.

     • jasdfree

      Najprv ale poriadne precitaj koment a tak pis tie nezmyselne komentare ktore ti viria v hlave

     • Guest

      Co si ty za kus nevychovaneho pre-emociovaneho a jebleho chuja ?

     • jasdfree

      Presne o tom vravim. Nikoho som nenapadal ani neosocoval len som poukazal, ze tento clanok ja recenziou moc nenazyvam – nepriamo nabadam k prerobeniu a zlepseniu ;)

     • jasdfree

      Ani neviem o com pises. Nic take na co ty reagujes som nepisal …

    • maly_jano

     S tebou sa viac nesuhlasit snad ani neda. Zakladom recenzie je aby sa dany recenzent snazil opisat produkt v pozitivnom svetle a na konci upozornil aj na nevyhody. To som myslim vsetko cital aj v tejto recenzii, ktora okrem zvysku slovenskych a ceskych nebola tak nudna ako prihovor Schustera ked bol prezident.

   • Patrik Tarics

    Ja si stojím za slovom a spomedzi českých a slovenských webov táto recenzia patrí medzi najlepšie vôbec či už po grafickej alebo informatívnej stránke.

    • jasdfree

     Slovenske weby som nespominal na tie nechodim snad uz niekolko rokov a vlastne som ani nikdy nechodil …

     • jasdfree

      A ani som nepovedal, ze ta recenzia je spatna

   • yo

    Vsetky podstatne, najma pre bezneho uzivatela, informacie su v tejto recenzii obsiahnute. Ziadne zbytocnosti, ziadne zdlhavosti – jednoducho ukazkova, strucna a hlavne moderna recenzia.

    • jasdfree

     Aha moderna :D to vravi o vsetkom

 • Polki

  Vy robite recenziu a nedate do nech benchmarky? To bolo jedine co ma zaujimalo.

  • yo

   Benchmarky su zbytocnost. Ten vykon tak ci tak v praxi nevyuzijes, jedine tak na machrovanie – co vsak o par mesiacov nubude mozne, nakolko to bude uz stary „srot“

  • me_gusta

   Dam ti odkaz na rychlopecenu debilinu zo svetandroida kde za ani 24 hodin stihli vygrcat uplne nezmysly? Ak ano tak napis. Recenzia ma na slovensku a v cesku prevrateny vyznam. Vacsinou len opisuju specifikacie a nastavenia co takmer nikoho nezaujima. Recenzia ma byt o pocitoch a nazoroch a tato recenzia to splna do poslednej bodky.

   • jasdfree

    Ani nahodou to nesplna do poslednej bodky, naopak chyba tomu este dost.

    • me_gusta

     Vobec nechapes o com ma byt recenzia. Cital si uz niekedy fakt kvalitne kusky zo zahranicia? Napriklad taky The Verge robi fakt recenzie. Tato recenzia ma k tomu stylu najblizsie zo vsetkych recenzii na Slovensku.

     • yo

      Tak tak, http://www.theverge.com robi najkvalitnejsie recenzie zo vsetkych tech-webov na internete. A tato je podobnom style.

     • jasdfree

      The Verge :D Pozeram, ze ludia vidia len to co ukazuju na youtube, kde kazdy test rychlosti nacitania stranky robia na stranke The Verge.com Bol som na tej stranke teraz a videl som, ze je to kopiracia ano je to pekne, ale napriklad ak chcem nieco vediet o fotakoch urcite by som nenavstivil ich stranku. Ta stranka je uplne pre beznych spotrebitelov, ktori o technike nemaju moc sajnu a potrebuju nazor :D Jasne takych ludi je vacsina takze mas pravdu v podstate, ale to nemeni nic na tom, ze ty si ten, ktory este nevidel kvalitnu recenziu a preto nevies posudit.

 • IDKeySI

  Ohľadom tej batérie … mohli by ste skúsiť koľko batérie sa vybije pri takých 15 minútach graficky náročnejšej hry (napr.Real Racing 3…)?

  • Gabo

   Hral som 20 min. hru Dead Trigger 2, jas som mal na max., pripojený na 3G, baterku som mal na začiatku na 38%, po hre 24%.

  • Gabo

   To isté, len som mal jas na auto a baterka sa znížila o 9%.

 • Lubosko

  Pekna recenzia tak ako som uz pisal na facebooku ale aj tak si myslim, ze iPhone je daleko viac vyladeny. Prilis vela nedostatkov ma tento Nexus.

  • Tito

   Napríklad že nestojí 900€ však ?

   • Lubosko

    A co je to prosim ta za vyhovorku? Za to ze stoji menej kus tak musi prist s tolkymi obmedzeniami? A iPhone nestoji 900 eur.

    • Grammar Nazi

     Aké sú prosím ťa tie mnohé obmedzenia? Okrem batérie čo ešte? Inak čo som pozeral testy batérie tak Iphone 5s vydrží oproti Nexus 5 o celých a neuveriteľných 15 minút dlhšie…. :D To už sa oplatí za ten maličký príplatok, nie? :D

  • balalajko

   Ty uz prosim ta drz a nenut ma vypytat si IP a podla nej ta dat vyhladat, lebo v skorumpovanom slovensku sa da vsetko, na to pamataj. Ak nemas rad Nexus a Android, tak si zabal kufre a pakuj sa odtialto. Vidim ze uz mas aj ucet a na Facebooku si tiez zacal kydat tie tvoje iny.

  • Lubosko

   Ajaj Lubosko ty schizofrenik co to pises za bludy.. iPhone a vyladeny? ..napriklad nefungujucim kompasom alebo nepresnou navigaciou? ..Alebo myslis tu novu featuru (blue screen of death)?

 • Denis

  Pekna recenzia ale mam zopar otazok.
  1: rad by som chcel vedet nazor recenzenta na prblemy ktore sa vyskytuju v tychto telefonoch. ci uz on alebo niekto z jeho okolia mal podobne problemy ako koluju na internete. na XDA je toho moc a odradza to od kupy napr toto: http://androidforum.cz/nexus-5-hlaseni-zavad-a-problem-t49206.html V skratke hrkajuce a volne tlacitka, vynechavajuce pixeli, prach na displeji, zle vibracie atd. To je otazka aj pre tu pritomnych ktori uz nexa maju.
  2: pisali ste ze spravite podrobnejsie porovnanie s G2 ale akosi to tu nevidim
  3: baterka- nejake info navyse by nezaskodilo..16az 24 hodin to je takee vseubecne. telefon mate uz dlho tak aspon nejake konkretne info ako screen on time alebo nieco.z toho obrazku ze 1d1h sa nevyzname nic.
  4: audio- vystup na sluchatka priemerne? to je co priemerne? mate tam dva krat spomenute DSP ale kvalitu audia odbytu 2 vetami. ake su basy, nie je zvuk skresleny?, s akymi formatmi si nexus poradi (aj video), je zvuk cisty?(osobne pocuvam instrumentalnu hudbu a vadi mi ked sa hudobne nastroje zlievaju dokopy, a este ci nehraju prilis slabo ak pouzijem sluchatka s vacsou impedanciu konkretne 40ohm.
  5: fotak a displej. niekde som cital ze nexus 5 ma dost „vyblednute“ farby. ja viem ze niesu presaturovane ale napr teraz mam sony xperia s a ta ma bravia engine tak by som to chcel nejako porovnat. displej je gro celeho telefonu. a k fotaku sa chcem opytat ci tie fotky robene nexom mali zapnute HDR a ci sem recenzent nedal len pekne fotky. lebo zahranicne servery ho opisuju uplne strasne a tieto fotky sa mi zdaju byt velmi dobre.
  6: Immersive ak je to ono., ako to bude fungovat? aplikacie to maju podporovat? videl som nejake videa a napr hry tam stale maju softwarove tlacidla a posobi to hrozne rusivo
  7: ++offtopic trosku. otazka na Lukasa: videl som ze mas neo hybrid od spigen. chcem sa opytat ako s snim spokojny. (tlacitka ci funguju, a najma to ze ci sa tam potom daju dat sluchatka.. mnohym ludom to neslo ze dierku na jack nechali moc malu) a ci nemas naahodou aj slim armor aj na ten som zvedavy.
  prepacte za dlhy prispevok ale cakal som na vasu recenziu dlho a tieto veci mi v nej proste chybali. DAKUJEM

  • AntiApple

   NIesom recenzet ale niekolko otazok viem zopdpovedat. 1. nemam absolutne ziadne problemy. 3. mne vydrzi tiez tak ako pise lukas v recenzii. Neda sa to presne odmerat lebo to je fakt ine kazdy den. Screen on time mam priblizne 2:30 az 3:30. 4. myslim ze spomenul ze lepsie ako nexus 4 tak si mozes spravit obraz. Mne to vystaci ale nie som expert. 5. opat oproti n4 porovnavam, displej krasny, ziadne vyblednute farby. urcite nie su prepalene ako note 2 naprikald. Snad som pomohol

 • You_Biach

  výdrž batérie pri používaní ktoré ste v recenzii spomenuli, je pre mňa úplne super, možno som divná ale mne ak mobil vydrží skoro deň budem skákať od radosti :D deň s tým, že sa nemusím obmedzovať a napr. internet mi nevyžere 55% baterky počas dňa..a čo sa týka foťáku, priemer, ak niekto chce fotiť profesionálnejšie fotky, kúpi si zrkadlovku nie mobil..na bežné fotky je to fajn :P všade počúvam a čítam tragické ohlasy na foťák a nie len na kvalitu ale aj na rýchlosť, ktorá sa zdá ľudom strašne pomalá ale úprimne neviem čo čakajú :D myslím že n5 za tú cenu je top a schová do vačku HTC One, SGS4 bez problémov ..napr.

  • AntiApple

   Hej mne tiez tak vydrzi zhruba jeden den :D ale neraduj sa, ak sa budes velmi dlho pozerat na displej s jasom nastavenym tak aby si si uzila pekne farby, tak ti Nexus vyhasne o cosi skor. :D Nie ovela ale o cosi :D

 • trololo_guy

  Niečo krásne tie fotky. Dlho som čakal na slovenský web, ktorý ponúkne recenziu a spracovanie sveta a dnes som sa dočkal. Dúfam, že si Vás prečítajú aj redaktori konkurenčných serverov, možno sa niečo priučia ;-)

  • Denis

   aaaale nemyslim si ze ked 90% internetu pise ze fotky robi na hovno ze na tom nieco nebude… kazodpadne verim ze google coskoro vyda 4.4.1 a vsteko opravi… bola by to hlupost lebo pred uvedenim sa dusovali ze nexus 5 bude mat skvely fotak. sak aj na hlavnej stranke toho maju kopu..a nejako im to nevyslo..moc tomu nechapem

   • jasdfree

    Oni sa dusovali ze bude fotak skvely ? Neviem o tom … AJ vo videu a púrome su spomenute len softwarove vymozenosti v novom androide v oblasti foto-video. Ohladom kvality snimaca a optiky tam nieje nic. Dufat ze SW vyriesi spatny HW je trochu mimo. Kto chce fotak si nekupi mobil a kto chce fotomobil si nekupi nexus. Nechapem preco ocakavate, ze nexus bude nieco zazracne. Uplne obycajny a lacny mobil, ktory ma len 1 vyhodu a to je najnovsi system nic ine … realne povedane

    • Denis

     Oficialne promo video bolo cele o tom jak tam fotia.. ak myslime video „I DO“. v rozhovoroch hovorili ze fotak chu vylepsit.. naco by tam davali OIS a 8mega- a k tvojej druhej pripomienke.. spatny HW? praveze ten fotak je schopny ovela lepsich fotiek(hovoria to vsetci po celom svete). problem je hlavne v pomalom focuse a v chudobnej aplikacii fotaku. a to su veci ktore sa vylepsit daju.ci ich vylepsia je otazne. Ja mam tiez na fotenie zrkadlovku a necakam nieco extra. ale mnohi pisu ze foti podpriemerne…

   • Pascal

    Podla man su tie fotky adekvatne na to, ze to je mobil. Ked chcem nieco fotit, zoberiem si fotak, ked podrebujem len nieco narychlo cvaknut, kvalitu nejak neriesim.

   • p3dro

    Denis, trololo_guy myslel fotky fotené fotoaparátom (napr. Nexus 5 v ruke ai.), nie fotky nafotené Nexusom 5.
    A súhlasím, veľmi vkusne vyzerajúca recenzia (resp. web). A aj časti recenzie, ktoré som čítal boli dobré. Palec hore!

 • Viktor Jarabek

  smartfone celkom pekny,vykonny co sa tyka procesora ,ale nic viac … bateriu ma lepsiu s4, lg g2, aj htc one, nema ovladac tv a fotoaparat neprekonal htc one, xperia z1, a s4…. repro podpriemer,s htc one sa nemoze ani rovnat.. tento kusok vedie len cenou co je na slovensku dolezite

 • Ján Štrbík

  Teda to, že budú dostupné zase až o mesiac ma veľmi „teší“…

 • Kremel

  Nech autor recenzie vobec nepocuva neprajnikov. Recenzia je rozhodne najkrajsie vyzerajuci kusok na Slovensku, Jej obsah nemozem potvrdit lebo nevlastnim android ale princip je spravny a to neopisovat detailne cisla ako vsade inde. Pocity z pouzivania su dolezite a ked niekto chce nexus a nie je si isty, tak sa musi spolahnut na kamarata alebo nejaku recenziu. Autor to v tomto pripade skombinoval dokopy a vysledok je uzasny.

  • Viktor Jarabek

   recenzia sa veru podarila,s tym s tebou suhlasim

  • yo

   moje slova

 • Nexusak
  • M

   zadaj do googlu „iOS 7 wallpaper“ ;)

 • luckey

  Recenzia super, chcem sa len spýtať, či niekto nemá skúsenosť objednávky N5 z google play z UK.. pretože mi zrušili objednávku údajne zrejme kvôli tomu, že platbu som zrealizoval z debetky vydanej na Slovensku. (momentálne som však v Británii, zadal som teda aj britskú adresu, gmail mám anglický). Je teda treba mať kartu vydanú tu v Británii, aby mi objednávku opäť nestornovali? Má s tým niekto skúsenosť? Nerád by som si vytváral zbytočne britský účet len kvôli N5, ak aj tak mi to stornujú…

  • Jack

   Áno, s najväčšou pravdepodobnosťou musíš mať aj anglickú kartu… ako sa bez nej dá žiť v UK to fakt neviem, musíš ma naučiť :D v UK je systém taký, že kontrolujú či sedí bydlisko s bydliskom uvedeným v bankovom účte. Takto mi to urobil dell, keď som objednával noťas. Inak, účet máš v UK zadara a s tým všetko spojené, stačí mať na jeho vytvorenie NIN, dúfam, že aspoň toto máš.

   • luckey

    Ďakujem pekne za odpoveď, takže hor sa do banky.. ono je to tak, ja som tu len došiel za priateľkou na mesiac, pobehať po ostrovoch, na futbal a tak, nežijem tu.. ale príde mi to aj tak divné, však im môže byť jedno, či mám kartu vydanú na banánových ostrovoch alebo na madagaskare, zaplatiť im to zaplatím, adresu mám UK… ale tak nevadí, diky ešte raz, pomohol si mi…

    • Jack

     Nie je začo priateľu :) Ono máš vpodstate pravdu, ja to beriem ako istú dávku security opatrení, pretože narozdiel od Slovenska v UK je zákon takmer vždy na strane zákazníka, takže sa boja zneužitia. Inak, ak máš tam priateľku, skús zaplatiť cez jej účet, určite neodmietne :) Pozdravujem a prajem všetko dobré, hlavne pokojný pobyt tu v UK :)

     • luckey

      Asi máš pravdu, ono to čo briti považujú za samozrejmosť, to človeku z východnej Európy nejde do hlavy :) určite to na niečo musí byť dobre. Určite by to nebol problém zaplatiť cez ňu, ale pôjdem si asi predsa len založiť svoj účet. Údajne to je bezplatné resp. takmer bezplatné, a človek nikdy nevie, kedy sa mu to môže hodiť, a konieckoncov, neviem či tu nezostanem s ňou heh :) v každom prípade ďakujem veľmi pekne, pobyt si zatiaľ užívam, len počasie aby prialo.. :)

 • mam otazku…skusal uz niekto ,cez Moznosti pre vyvojarov nastavit ART?…..kusok z citaneho clanku …Android runtime s názvom ART, ktorý je náhradou za
  Dalvik a sľubuje rýchlejšie odozvy systému, lepšiu výdrž batérie a
  celkovo plynulejšiu používateľskú skúsenosť. Dalvik runtime, najstaršia
  súčasť Androidu by sa tak po dvoch rokoch úsilia Googlu vytvoriť ART
  mohol stať minulosťou.

 • sensilux

  Taku dobru recenziu som necital na mobil uz davno…

 • AnoToSomJa

  Tito chlapci z redakcie maju fakt gule a touto recenziou to fakt zabili. Aj napriek niektorym (-) co som sa tu docital tak stale mam chut vyliezt z teplucka domova a ist si ho v momente kupit. Fakt klobuk dole za tuto recenziu.. ;)

 • Adufky

  vyzera to vsetko dobre ale vedci,vyrobcovia a neviem kto este by sa mali viac sustredit na baterie…lebo takym to sposobom,kde pridavaju len vykon nam baterie vydrzia dve hodiny zachvilu…..

 • slavo

  zdravim….akou aplikaciou resp.akymi krokmi mozem vytacam hlasom kontakt z adresara cez bluetooth sadu Parrot ?????….kedze hlasom iba vyhladam kontakt no vevytocim ho…dakujem

 • Robo

  Dá sa nejako nastaviť to, aby som mohol používať slúchadlá cez microusb? .. ja len či si musím kúpiť nové slúchadlá