Hacker alebo cracker, je označenie pre človeka, ktorý má detailné znalosti fungovania systému, dokáže s ním pracovať a najmä si ho upraviť podľa svojich potrieb. Horšia skupina, kyber-piráti, sa zaoberajú prenikaním do cudzích počítačov či databáz bez toho, aby mali prístupové práva.
Existuje však aj niečo medzi tým. Sú to bezpečnostní výskumníci, ktorí sa radia do oboch skupín a do inak zabezpečených programov prenikajú za cieľom poukázať na ich chyby. Takíto výskumníci sa počas posledných dní ako supy nad mŕtvolou zbehli v meste Vancouver, kde spoločne v rámci udalosti Pwn2Own, ktorú sponzoruje Google, poodhalili, aké sú najväčšie slabosti najpoužívanejších internetových prehliadačov a operačných systémov.
110 000 dolárov za 2 minúty
Jeden výskumník, JungHoon Lee (s internetovou prezývkou lokihardt) bol tento rok výnimočne úspešný. Odhalil totiž tri bezpečnostné chyby, za ktoré mu spoločnosti spoločne vyplatili 225 000 dolárov. Chyby sa pritom nachádzali v Google Chrome, Internet Explorer a Safari. Chyba, ktorú našiel v Chrome bola ocenená sumou 110 000 dolárov. Chybu v Chrome Lee vysvetlil za 2 krátke minúty, čo niekto z hostí okamžite prepočítal na sekundovú mzdu až 916 dolárov za sekundu.
Všetky bezpečnostné chyby sú potom opatrne odovzdané do rúk spoločností, ktoré majú na starosti dané programy a tie ich potom opravia. Tento rok výskumníci odhalili 21 bugov – z čoho bolo päť vo Windowse, štyri v Internet Exploreri a tri vo Firefoxe. Spoločnosti výskumníkom vyplatili celkom 557 500 dolárov.