Ak máte aj vy svoj telefón zamknutý vzorom, nemôžete sa spoliehať na plnohodnotnú ochranu vášho súkromia. Dokonca aj PIN kód je v tomto smere spoľahlivejší.
Typ spájania bodov na obrazovke je u väčšiny z nás rovnaký, alebo minimálne podobný. Každý z nás totiž zmýšľa až príliš podobne. Potvrdila to štúdia vedcov z Americkej námornej akadémie a Univerzity v Marylande, ktorú uskutočnili na 1173 respondentoch.
Úlohou dobrovoľníkov bolo pozeranie videí ľudí odomykajúcich svoje zariadenia natočených z rôznych uhlov, a následne boli vyzvaní k tomu, aby obrazec zrekonštruovali. Po dvoch prezretiach dokázalo vzor reprodukovať až 80 % respondentov, 64 % dokonca už po prvom prezretí. Keď to zhrnieme, až dve tretiny ľudí dokáže rozpoznať vzor po tom, ako sa pozerajú na ostatných a sledujú jeho pohyby po displeji.
Ak vám to ako dôkaz nestačí, iná štúdia z roku 2015 zas dokazuje, že väčšina používateľov smartfónov používa iba štyri body, ktoré tvoria uzamykací vzor. Dokonca zhruba 77 % ľudí vždy začína svoj znak v jednom zo štyroch rohov, pričom takmer polovica využíva pre začiatok ľavý horný roh. Štúdia tiež preukázala, že približne 10 % ľudí využíva tvar zjednodušeného písmena. Skrátka – sme predvídateľní.
Ak si teda aj vy zamykáte svoj smartfón znakom, popremýšľajte radšej nad inou alternatívou. Napríklad šesťciferný PIN kód vám zaberie len o zlomok sekundy viac času, čo za bezpečnosť osobných údajov určite stojí.