ASUS ZenPad S 8.0

Taiwanský veterán ASUS začiatkom leta predstavil niekoľko noviniek, medzi ktorými nechýbal ani tento 8-palcový kúsok z plastu. Inžinieri mu dali skvelý pomer strán, na prednú stranu dva stereo reproduktory a aj priaznivú cenovku. Všetko teda naznačuje tomu, že ide o dostupného multimediálneho spoločníka. A je to naozaj tak. Ak však poznáte produkty od tejto spoločnosti, musíte aj tento brať s určitou rezervou. Každému nenáročnému zákazníkovi sa ale bude bez akýchkoľvek pochýb páčiť.

Vždy som obdivoval značenie modelov a vlastne celé portfólio spoločnosti ASUS, kde sa moja orientácia vedela po chvíľke úplne stratiť. Výnimkou nie je teda ani tento prípad. ZenPad S 8.0 Z580C totiž predstavuje slabšie vybaveného súrodenca modelu ZenPad S 8.0 Z580CA, ktorý od neho prebral akurát tak vizuálny vzhľad konštrukcie. Miesto prémiových materiálov však ponúka plastové napodobneniny kovu či kože a v jeho útrobách nájdete mierne slabšie technické špecifikácie bez USB Type-C. Od tabletu za takú sumu samozrejme ani nemožno očakávať viac, práve naopak, pomer ceny a výbavy nie je vôbec zlý. Poďme sa ale teraz pozrieť na to, čo mohlo byť iné a čo všetko na tomto relatívne kompaktnom mobilnom zariadení dokážete vykonávať.

Zobraziť ASUS ZenPad S 8.0 v e-shope

ASUS ZenPad S 8.0

Rozmery a váha konštrukcie:

– 203.2 x 134.5 x 6.9 mm
– 319 gramov

Po prvom držaní v rukách má asi najviac oslovila príjemná ergonómia konštrukcie. Tablet ZenPad S 8.0 mi do mojich dlaní stredného vzrastu sadol úplne ideálne, pričom ma vôbec nič nerezalo a ani netlačilo. Je to spôsobené tým, že zadná strana disponuje zaoblenými krajmi, ktoré spolu s bokmi zariadenia vytvárajú pre naše pohodlie dokonalý celok.

Ak však stlačíte konštrukciu na niektorých miestach trošku silnejšie, bude počuť celkom prenikavé a tým pádom aj nepríjemné vŕzganie, čo budí dojem nekvality. Tá sa pritom dokonca nedá ani otvoriť. Niečo podobné by teda súčasné mobilné zariadenia robiť už určite nemali a je úplne jedno, či ide o lacný alebo drahý produkt. To, že sa dá vyrobiť kvalitné telo z plastu aj pri nízkych nákladoch, nám predsa niekoľkokrát dokázal čínsky gigant Xiaomi.

Podobným neprecíznym spracovaním disponoval 7-palcový Nexus, za ktorým stál ASUS. Praskanie, vŕzganie a zlý pocit z lacného plastu patril na dennodenný poriadok. Napodobnenina kovového rámiku ASUS ZenPad S 8 okolo displeja sa navyše po pár dňoch jemne olúpala.

Pochváliť ale musím umiestnenie reproduktorov na prednú stranu konštrukcie. Takýto detail prinesie pri konzume multimédií oveľa lepšie používateľské skúsenosti, ako keby ich výrobca umiestnil na bok alebo nebodaj na zadnú stranu tabletu. Všimnete si to hlavne pri pozeraní filmov, kedy boli aj tichšie povedané slová hercov dobre zrozumiteľné. Samotná kvalita audia je nadštandardná. Okrem poriadne vysokej hlasitosti bol zvuk čistý, pričom nenáročným ušiam dokáže poslúžiť aj pri počúvaní hudby.

IMG_9560-Edit

Prítomný je taktiež slot pre microSD karty až do viac ako postačujúcich 128 GB, ktorý mnohí používatelia považujú pri každom multimediálnom tablete za akúsi samozrejmosť.

Prednú stranu zdobí 8-palcový displej priemernej kvality s jemným rozlíšením Quad HD, ktorý v takejto kombinácii prináša hustotu pixelov až 305 ppi, takže objektom nechýbajú ani tie najdrobnejšie detaily. Konkrétne ide o IPS LCD panel s nijak obzvlášť vysokým jasom. Automatická regulácia sa mi ale na druhú stranu konečne páčila, a to aj v tmavej miestnosti. Zobrazované farby boli dosť chladné. Nastavenia zobrazenia ale našťastie ponúkajú komplexný nástroj na ich ručnú úpravu, vrátane už pripravených farebných profilov. Pomer strán 3:4 oceníte predovšetkým pri surfovaní po web stránkach, kde je tento formát veľmi praktický.

TIP: Tablet ZenPad S od spoločnosti ASUS kúpite aj online.

ASUS ZenPad S 8.0

Na zadnej strane nájdete podpriemerný 5 MPx fotoaparát, ktorý zároveň aj trošku vyčnieva. Nikdy ale zrejme nepochopím, prečo výrobcovia túto časť hardvérovej výbavy pri tabletoch ešte stále používajú. Asi ani jeden človek z môjho okolia nepoužil tento špecifický typ produktu na fotenie niečoho. Predný 2 MPx fotoaparát je samozrejme už iná debata. Ten úplne bohato stačí na to, na čo bol aj pôvodne vyrobený – teda videochat alebo nejaký ten Snapchat. Kvalita záberov však ani z jedného za veľa nestojí. Vhodnejšie by teda určite bolo, ak by namiesto zadného fotoaparátu použili trošku lepší – napríklad so širokouhlým záberom.

Fotogaléria

ZenPad 8.0 poháňa Android 5.0 Lollipop s dosť chaotickou a predinštalovanými aplikáciami preplnenou nadstavbou ZenUI. Lenovo sa z týchto chýb už stihlo poučiť, kedy na to príde sám ASUS? Dúfajme, že čoskoro, pretože toto je naozaj hrozné.

Tešiť sa ale môžete na poriadnu porciu rôznych nastavení, ktoré pri konkurenčných značkách niekde ani nenájdete. Za zmienku tu stojí napríklad vstavaný čistič súborov a operačnej pamäte, ktorý dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd zrýchliť celkový výkon operačného systému. Avšak, niekedy ani veľa ovládacích prvkov nie je zrovna tou najvhodnejšou voľbou. Niektorých používateľov to môže spočiatku poriadne zmiasť, čo v konečnom dôsledku iba skomplikuje navigáciu v systéme.

Screenshoty

Množstvo prítomných aplikácií navyše asi ani nikdy nevyužijete (Omlet Chat?!). Bloatware jednoducho ešte nikdy nezlepšil naše skúsenosti z používania, čo v tomto prípade platí dvojnásobne.

Neviem čím to bolo, ale po niekoľkohodinovej prestávke od používania mi pri pozeraní sitcomu (asi 22 minút) zrazu strhlo až 10% z jej kapacity. Rovnaké množstvo pritom zožralo jednohodinové video na YouTube cez web rozhranie ešte pred tým, ako som položil tablet na stôl. Po novom nabití batérie mi seriál za rovnaký čas spotreboval už iba 4%. Hranie graficky náročnejšej hry si za približne hodinu zobralo 18%.

Batéria dokázala udržať tablet v sedem až osemhodinovej prevádzke aj pri náročnejšom používaní, ktoré zahŕňalo občasné hranie hier, pozeranie videí ale hlavne surfovanie na webe.

Screenshot_2015-11-20-10-25-31

Čipset:

– Intel Atom Z3530
– 4-jadrový CPU (takt 1.3 GHz)
– PowerGR G5430 GPU

Od výkonu veľa neočakávajte. Aplikácia AnTuTu mi ukázala cez 32-tisíc bodov a tablet zostal na úplnom spodku tabuľky. Počas graficky náročnej hry ale zvládal utiahnuť od 21 do 25 fps, čo je na šetrný čipset Z3530 od spoločnosti Intel naozaj obdivuhodné. Konkrétne ide o 4-jadrový CPU s maximálnym taktom 1.3 GHz a grafický procesor PowerVR G6430, s ktorým si síce zahráte aj nové závody Need For Speed No Limits, avšak s výrazne škaredšou grafikou.

2 GB operačná pamäť RAM počas náročného multitaskingu zvládala akúkoľvek situáciu bez čo i len maličkých sekaní systému. Rovnako svižná bola navigácia v používateľskom prostredí ZenUI.

Na ukladanie dát sú dve varianty – jedna má 16 a druhá 32 GB interné úložisko. Po prvotnom spustení tabletu je ale pri tej väčšej k dispozícii iba 23,34 GB. 230 MB zabrali predinštalované aplikácie a cez 7,5 GB si rezervoval Android s jeho nadstavbou.

Vyhovujú vám tieto parametre? Kúpte si ASUS ZenPad S 8.0!

ASUS ZenPad S 8.0

Oplatí sa teda? Pokiaľ plánujete kúpu multimediálneho tabletu a nemáte vysoký rozpočet, ASUS ZenPad S 8.0 v plastovom prevedení môže byť jednou z dobrých volieb. Musíte sa však ešte pred realizáciou kúpy sám seba spýtať, či vám nebude prekážať labilná konštrukcia a množstvo už nainštalovaného softvéru aj od tretích strán. Dva stereo reproduktory na prednej strane, Quad HD IPS displej, šetrný čipset a pomer strán 3:4 na druhú stranu predstavujú v produkte za zhruba 199 amerických dolárov (nevedel som ho v našich e-shopoch nájsť) pomerne slušnú hardvérovú výbavu, ktorá sa v akejkoľvek situácii postará o dokonalý multimediálny zážitok.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón ASUS ZENPAD S 8.0 nájdete na Recenzie.SME.sk

PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
6
Displej
7
Foto/video
4
Výdrž
9
Výkon
6
Softvér
6
Konštrukcia
2