Úvod Elektromobilita Nepríjemné prekvapenie pre EÚ: Cena nabíjania v týchto časoch stúpla o 25...

Nepríjemné prekvapenie pre EÚ: Cena nabíjania v týchto časoch stúpla o 25 %!

Platí to aj pre Slovensko.

6
Elektrina
Zdroj: Pixabay

Tesla opäť upravuje ceny, ktoré si pýta za nabíjanie svojich elektromobilov. Nie je tomu tak dávno, čo sme sa stali svedkami výrazného zdraženia, a to aj u nás na Slovensku. Najnovšia úprava cien je však trochu iná. Zatiaľ čo v niektorých krajinách nabíjanie zdraželo, v iných naopak zlacnelo.

V súvislosti s nabíjaním automobilka neuplatňuje len stabilnú, respektíve nemennú tarifu. V niektorých krajinách sa ceny za nabíjanie menia aj v priebehu dňa, avšak v Európe je to čerstvá novinka.

Inými slovami, cena nabíjania sa odvíja od toho, v akom čase tento proces prebieha. Tohto časového škálovania tarify si všimol jeden z nadšencov Tesly v Nemecku, ktorý na novinku upozornil prostredníctvom siete Twitter.

Ako môžete vidieť na snímke vyššie, ceny nabíjania sa naprieč dňom výrazne odlišujú. V čase od 0:00 do 6:00 cena za kWh energie dosahuje hodnoty 0,56 eur. V priebehu dňa, respektíve od 6:00 do 22:00 sa vyšplhá na hranicu 0,74 eur, pričom na nasledujúce dve hodiny znovu klesne na 0,56 eur.

Hustejšia premávka, vyššia cena

Pochopiteľne, nabíjanie je najdrahšie počas dňa, teda počas najhustejšej premávky. Čo sa týka Slovenska, pri Auparku v Bratislave si počas dňa svoj elektromobil môžete nabiť za 0,66 eur za 1 kWh. V skorých ranných a neskorých večerných hodinách vás vyjde o čosi lacnejšie, konkrétne na 0,51 eur, informuje Startitup. Cenové rozdiely tak nie sú v každej krajine rovnaké.

Menia sa aj bežné ceny

To však nie je jediná zmena, ku ktorej Tesla pristúpila. Automobilka upravila aj bežné ceny nabíjania. Lacnejšie vyjde majiteľov elektromobilov z Holandska, Francúzska a Veľkej Británie. Naopak, zdražovalo sa v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Dánsku, Švédsku a v Nórsku.