Úvod Recenzie RECENZIA OnePlus 9 Pro: Špičkový takmer vo všetkých smeroch

RECENZIA OnePlus 9 Pro: Špičkový takmer vo všetkých smeroch

Neprekonateľný softvér, foťák, ktorý nesklame ani neprekvapí a zážitok, ktorý vás nebude spomaľovať.

11
OnePlus 9 Pro je výsledkom niekoľkoročnej práce výrobcu vytvoriť vlajkovú loď, ktorej by nič nechýbalo. Je to smartfón, ktorý skutočne dokáže splniť všetko, no možno nie tak, ako sme boli doteraz zvyknutí. V jeho výbave sa nachádza špičkový čipset ponúkajúci obrovský výkon, kvalitný systém fotoaparátov so všetkým, čo by ste si želali a kvalita spracovania schopná konkurovať najväčším menám v biznise. OnePlus by takéto zariadenie nedokázal vyrobiť bez toho, aby nezmenil jeho cenu. A je to cítiť. OnePlus 9 Pro je drahý telefón, po ktorom musíte túžiť, aby jeho zakúpenie dávalo zmysel. Chýba mu skutočne málo, hlavne slot pre microSD kartu, ktorý sa však podobne ako 3,5 mm výstup pre slúchadlá pomaly ale isto vytráca z čoraz väčšieho počtu telefónov.
OnePlus 9 Pro má veľký, 6,7-palcový QHD displej, ktorý je jasný, má nádherne vyvážené farby a je dostatočne jasný pre pohodlné používanie aj na priamom slnku. Bez 120 Hz obnovovacej frekvencie si už vlajkovú loď nedokážeme predstaviť, preto nesmie chýbať ani tu. Telefón má konštrukciu hodnú jeho ceny, je to tradičný „sendvič“ zo skla a kovu. Niekomu sa nemusí pozdávať dizajn zadného foto modulu, no zvyknete si naň rýchlo. Ak používate puzdro, nebude vám prekážať vôbec. Počas uplynulých dvoch týždňov sme mali možnosť vyskúšať si „Morning Mist“ verziu, ktorá vyzerá naozaj úchvatne. Očividne, najväčšou zmenou oproti minuloročnej verzii je fotoaparát. OnePlus podpísal niekoľkoročnú zmluvu so spoločnosťou Hasselblad, ktorej techniku využili astronauti pri pristátí na Mesiaci pre zaznamenanie historického okamihu. Firma si silu značky uvedomuje a ladí do toho nielen marketing, ale aj dizajn. Označenie Hasselblad nájdete na balení aj samotnom telefóne. Spolupráca oboch spoločností má za úlohu vylepšiť farebné spracovanie záberov, čo je pri používaní telefónu zjavné. Farby sú totiž mierne iné ako napríklad pri Galaxy S21 Ultra či iných prémiových zariadení. Nehovoríme, že zlé, sú len kúsok iné. Zariadenie poháňa procesor Qualcomm Snapdragon 888, vďaka čomu je smartfón schopný zvládnuť všetko, čo si od neho predstavujete. Batéria síce nie je úplne najlepšia na trhu, no nie je to nič, s čím by sa nedalo žiť. Hlavne vďaka extrémne rýchlemu drôtovému aj bezdrôtovému nabíjaniu. Za 10 minút na nabíjačke sa batéria naplní na 25 %, čo vôbec nie je zlé.

OnePlus 9 Pro: Dizajn

OnePlus 9 Pro nepredstavuje veľkú dizajnovú zmenu. Telefón stále nesie rovnaké črty a ak ste OnePlus už niekedy vlastnili, hlavne neskoršie modely, nebudete prekvapení. Zariadenie vyzerá a pôsobí prémiovo presne tak, ako by aj malo. Na výber máte z troch farebných prevedení, a to zo striebornej (Morning Mist, ktorý je aj v tejto recenzii), čiernej a zelenej. Telefón má po hranách obnaženú kovovú konštrukciu, ktorá mi pripomína Galaxy S8, resp. Galaxy S9 od Samsungu. Na pravej strane nájdete tradičný posuvník, ktorým meníte režim upozornení (stlmené, plné zvuky a vibrovanie) a pod ním tlačidlá pre menenie hlasitosti. Na spodnej strane zas nájdete USB C port, reproduktory a slot pre SIM kartu. Zadnej strane dominuje foto modul s označením Hasselblad, ktorý už tak nevyčnieva ako kedysi. Zadná strana sa mierne zaobluje smerom k bokom, čo prispieva pohodliu používania. Celkovo som s ním v tomto smere nemal žiaden problém. Ten, kto vlastnil alebo vlastní väčší telefón, bude veľmi spokojný. OnePlus 9 má nádhernú konštrukciu, ktorú si zamilujete. Je to prémiové zariadenie so všetkým, čo k tomu patrí. Dizajnovo sa síce spoločnosť veľmi neposunula, no to vôbec nevadí. Prečo meniť niečo, čo funguje.

OnePlus 9 Pro: Displej

OnePlus 9 Pro ponúka veľký displej s dostatočne vysokým rozlíšením na to, aby ste o nič neprišli. K dispozícii budete mať 6,7-palcový displej s QHD rozlíšením (1 440 x 3 216 Pixelov). To znamená, že na každý palec sa zmestilo až 525 pixelov. Vzhľadom na to, že ide o AMOLED displej sa môžete tešiť na nádherné podanie farieb, ktoré je, opäť, štandardom vlajkových lodí. Text je ostrý, obrázky a video nádherne saturované. Jednoducho, je to displej, ktorý vás bude tešiť deň čo deň. Upozorním však na softvérovú slabinu. Telefón má mierny problém s nastavením správneho jasu pri priamom slnku. Displej je schopný sa rozsvietiť tak, aby sa používal pohodlne, softvér ho niekedy brzdí. OnePlus už od minulého roka využíva 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo znamená, že sa obsah na displeji každú sekundu obnoví 120-krát, a nie 60-krát ako to bolo doteraz. To však nie je všetko. Ide o adaptívnu obnovovaciu frekvenciu, vďaka čomu dokáže telefón meniť „rýchlosť“ displeja podľa toho, čo na ňom práve robíte. Ak čítate e-knihu, nepotrebujete 120 Hz, kľudne stačí 1 Hz. Vďaka tomu dokáže zariadenie šetriť batériu. Vo vnútri displeja sa nachádza aj optický snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje rýchlo a spoľahlivo. V tomto ohľade OnePlus nespravil jedinú chybu.

OnePlus 9 Pro: Fotoaparáty

Rukami mi prešli všetky modely OnePlus. Od úplne prvého, až po tento, ktorý je v našej redakcii teraz. Aj napriek tomu, že po softvérovej stránke boli vždy na špičke, im niečo chýbalo. Boli to fotoaparáty, ktoré nikdy nemali na top modely iných výrobcov. Spoločnosť si to uvedomuje, preto sa rozhodla pustiť sa do spolupráce s takým velikánom, akým Hasselblad nepochybne je. Okrem toho firma zvolila nové senzory, minimálne jeden z nich dodávajú špecialisti zo Sony. Hlavný fotoaparát má senzor Sony IMX789 s rozlíšením 48 Mpx. Na zariadení nájdete aj tri ďalšie fotoaparáty, a to vrátane 50 Mpx ultraširokouhlého a 8 Mpx telefoto senzora s 3x optickým zoomom. Nakoniec máte k dispozícii aj 2 Mpx monochromatický senzor pre čiernobielu fotografiu vo vyššej kvalite. Pri používaní fotoaparátu na OnePlus 9 Pro je evidentné, že ide o „inú ligu“. Foťák zvláda náročné scenérie, má vysoký dynamický rozsah a veľmi jemné a opatrné spracovanie farieb.
Cieľom Hasselblad bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorenie čo najpresnejšieho podania farieb. Je to dvojsečná zbraň, keďže zákazníci často preferujú sýtejšie farby, ktoré na AMOLED displejoch jednoznačne vynikajú. Prekvapilo ma, ako sa farebne zhodujú zábery z hlavného a ultraširokouhlého snímača. Vzhľadom na to, že oba fotoaparáty používajú rozličné snímače je náročné ich úplne zladiť. Hasselblad to očividne dokázal a je to poznať. Slabšie na to je optický zoom, ktorý siaha len do hodnoty 3x. Telefón ďalej ponúka digitálny zoom do 30x priblíženia, no pri ňom už dochádza k vážnemu znižovaniu kvality. Pri videu sa môžete tešiť na možnosť natáčať 8K video pri 30 FPS, čo je pri smartfónoch veľmi nezvyčajné. Ak sa chystáte natáčať 8K video, uistite sa, že máte dosť voľného miesta. Súbory sú totiž obrovské. Okrem 8K môžete samozrejme natáčať 4K pri 30, 60 a 120 snímkach za sekundu a dostupný je aj režim slow-motion. Pri Full HD rozlíšení je to 240 FPS, pri 720p rozlíšení až 480 FPS. Na druhej strane telefónu nájdete selfie fotoaparát so 16 Mpx rozlíšením a clonou f/2.4. Nejde teda o úplne najlepší senzor a objektív aké sú momentálne k dispozícii, na bežné použitie to však úplne stačí.

OnePlus 9 Pro: Výkon

OnePlus 9 Pro poháňa špičkový procesor Snapdragon 888, čo v praxi znamená, že mu nechýba ani štipka výkonu. Momentálne je to zo všetkých čipov určených pre Android zariadenia úplne najlepšia voľba. Na výber si budete môcť vybrať z niekoľkých konfigurácií rozdelených podľa kapacity operačnej pamäte. K dispozícii je 8 GB verzia so 128 GB úložiskom za 919 € alebo 12 GB verzia s 256 GB úložiskom za 999 €. Telefón nemá microSD slot, preto si treba dobre zvážiť, koľko úložiska budete reálne potrebovať. V redakcii sme mali model s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom, čo sa odrazilo aj vo výkone či už syntetickom (benchmarky) alebo každodennom. Prvotný dojem sme sa preto rozhodli overiť v aplikácii Geekbench 5, ktorý pri multi-core teste vykazoval výsledok 3 622 bodov, ktorým prekonáva aj Galaxy S21 Ultra či ďalšie telefóny. Inými slovami, OnePlus 9 Pro je neskutočný pracant, ktorý sa nebojí čohokoľvek, čo naňho v roku 2021 môže vyskočiť. Zariadenie poháňa operačný systém Android 11 s používateľským rozhraním OxygenOS. Ako to pri OnePlus býva zvykom, OxygenOS základný Android nemení príliš. Výrobca pridal niekoľko vylepšení, no rýdzi výkon, odozva a všetky faktory ovplyvňujúce rýchlosť práce s telefónom ostávajú nezmenené. Je to jednoznačne jedno z najrýchlejších zariadení, s akými sme mali tú česť.

OnePlus 9 Pro: Výdrž batérie

Ako sme spomenuli vyššie, OnePlus 9 Pro neponúka výdrž batérie, aká by tu ešte nebola. Jeho 4 500 mAh batéria vám však hravo poskytne dostatok výdrže na celý náročný pracovný deň. Nečakajte však, že vám telefón vydrží dva dni. To by ste ho nemohli plnohodnotne používať. V čom je OnePlus 9 Pro iný od zvyšku veľkých značiek je nabíjanie. Zariadenie totiž podporuje 65 W rýchlonabíjanie cez kábel a dokonca 50 W rýchlonabíjanie cez bezdrôtovú nabíjačku. To sú čísla, aké sa často nevidia. Je teda jedno či ho len položíte na bezdrôtovú nabíjačku, ktorú je nutné dokúpiť si samostatne alebo ho pripojíte na kábel, z 0 % na 100 % sa dostanete extrémne rýchlo. Dobrou správou je aj to, že v krabičke sa okrem kábla nachádza aj samotná nabíjačka. OnePlus sa tento rok rozhodol nekopírovať populárny trend zoštíhlenia balenia.

OnePlus 9 Pro: Verdikt

OnePlus 9 Pro je všestranný smartfón s extrémnym výkonom pre ľudí, ktorí potrebujú rýchly telefón bez zbytočností. Všetky veci, ktoré ponúka, od fotoaparátu, cez dizajn až po softvér boli prispôsobené tak, aby pracovali presne tak, ako majú. Foťák robí také fotky, ako by mali naozaj vyzerať. Neprikrášľuje ich, nevymýšľa si vlastné farby, jednoducho fotí presne tak, ako by mal. Niekomu to možno voňať nebude, no tak to jednoducho je. Výkon je prirodzene vysoký, nemusíte sa báť používať akúkoľvek aplikáciu alebo hru. Displej je na podobnej úrovni ako výrazne drahšia konkurencia a takto môžem pokračovať kľudne ďalej. Výhodou je, že OnePlus 9 Pro to ponúka v jednom balení. Ide o telefón pre ľudí, ktorí chcú niečo, čo funguje a o čo sa nemusia starať. U nás preto zaslúžene získal ocenenie TIP REDAKCIE.
PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
90 %
Dizajn
95 %
Displej
90 %
Fotoaparáty
89 %
Výkon
100 %
Systém
100 %
Výdrž
90 %