Úvod Aplikácie Polícia SR varuje: Na toto si dajte veľký pozor!

Polícia SR varuje: Na toto si dajte veľký pozor!

21
Foto: Orange

TikTok je v súčasnosti často skloňovanou sociálnou sieťou, ktorú hojne používajú hlavne mladiství, ale aj deti. Podľa analytickej platformy SensorTower je TikTok vôbec najsťahovanejšou aplikáciou sveta za prvý polrok 2020.

V apríli tohto roka prekonal počet stiahnutí aplikácie TikTok 2-miliardovú métu. Dostupná je v 150 krajinách a používa ju približne 800 miliónov ľudí. Gro obsahu sociálnej siete tvoria krátke videá doplnené hudbou alebo zvukmi, pre ktoré sa snažia ich autori získať čo najviac pozornosti.

Aplikáciu TikTok prevádzkuje čínska spoločnosť ByteDance. Tá podľa kritikov nevyvíja dostatočné úsilie na to, aby zabránila publikovaniu a šíreniu nehodných videí, ktoré majú sexuálny alebo napr. násilný charakter. Otázna je aj úroveň ochrany súkromia používateľov.

Aplikáciu TikTok spolu s ďalšími aplikáciami pôvodom z Číny nedávno zakázala indická vláda. Podľa nej predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Nad zákazom aplikácie TikTok dokonca uvažuje aj vláda USA.

Foto: pikist.com

Nevhodné videá na sociálnej sieti nepublikujú len bežní používatelia. V máji na tejto sociálnej sieti zverejnila sexistické video poľská pobočka výrobcu spotrebnej elektroniky LG. Spoločnosť sa za konanie ospravedlnila s tým, že išlo o chybu v procese schvaľovania obsahu pre sociálne médiá.

Sociálnu sieť TikTok si všíma aj Polícia Slovenskej republiky, ktorá v obsiahlom príspevku na Facebooku varuje rodičov aj mladistvých pred jej nástrahami. V rámci príspevku uvádza 9 tipov a rád, ako TikTok používať bezpečným spôsobom.

  1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
  2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
  3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
  4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
  5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
  6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
  7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
  8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
  9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)

Celé znenie správy Polície Slovenskej republiky si prečítajte TU.