Ak nebývaš vo väčšom meste alebo na sídlisku, k internetu sa pravdepodobne pripájaš cez bezdrôtovú alebo DSL technológiu. Ak je to tá druhá, máme pre teba dobré správy. Rýchlosť DSL pripojenia k internetu cez už natiahnuté telefónne metalické prípojky by mohla dosiahnuť až 1 Tb/s, teda 128 GB za každú jednu sekundu.
O inovácii informoval rovnomenný portál, DSL.sk.
Vylepšenie ešte minulý týždeň na summite G.fast odprezentoval John Cioffi, vedec stojaci za prvou verziou DSL. Podľa jeho slov ide o nový štandard, ktorý označil ako TDSL.
Vzhľadom na to, že ťahať optiku do miest a dedín s nižšou hustotou osídlenia je pre spoločnosti príliš drahé radšej investujú do DSL, ktoré sa už dnes dá podstatne vylepšiť na rýchlosti, ktoré sú často dostupné len pri optických pripojeniach.
Ako príklad uvedieme dve technológie, VDSL2 a G.fast. VDSL 2 je schopná dosiahnuť rýchlosti až do 300 Mb/s, zatiaľ čo G.fast až rýchlosti do 1 Gb/s. Tajomstvom vyššej rýchlosti je využitie širšieho komunikačného pásma (100 až 200 MHz).
Nové technológie majú samozrejme aj svoje obmedzenia. Prvým z nich je fakt, že čím dlhší kábel, tým nižšia rýchlosť. No a tým druhým je fakt, že operátori pri nich musia dotiahnuť optiku aspoň do jednotlivých ulíc, resp. štvrtí. Stále to však vyjde podstatne lacnejšie, než ak by optiku ťahali ku každému jednému domu.
Cioffiho metóda počíta s bezdrôtovým signálom šíreným po povrchu vodičov. Vďaka tomu si môže signály dovoliť šíriť v pásme v rozmedzí od 100 GHz do 300 GHz, poprípade aj v rozmedzí od 50 GHz do 500 GHz.
Čo sa rýchlostí týka, tak na linke do 100 metrov by rýchlosť mohla dosahovať až 1 Tb/s, na linke dlhej do 300 metrov 100 Gb/s a viac a na linke do 500 metrov rýchlosti približne 10 Gb/s.
Má to však aj háčik. Táto technológia je v štádiu návrhu, k dispozícii dokonca nie je ani prototyp, na ktorom by to Cioffi mohol demonštrovať.