Riešením má byť robot, na ktorom tím momentálne pracuje. Podľa ich meraní dokáže znížiť čas operácie mozgu až 50-násobne. Podľa CNN vie robot skrátiť čas pri vŕtaní do lebky z dvoch hodín na dve a pol minúty.
Výskum bol publikovaný v Neurosurgical Focus, pričom tím stojaci za robotom tvrdí, že majú jasné dôkazy o tom, že ich výtvor je jednoznačne lepší, než ľudská ruka. Robot sa v prípade operácie riadi čistými dátami zozbieranými počítačovou tomografiou (CT z anglického Computed tomograhy). Medzi najkritickejšie dáta patrí poloha rôznych žíl a tepien, ktorým sa musí robot vyhnúť.
Tím vedený neurochirurgom Williamom Couldwellom v rozhovore pre CNN poznamenal, že robot „dokáže časť lebky vyvŕtať bezpečne len za pomoci dát z CT.“
Otázka peňazí v tom dobrom zmysle
Okrem toho, že je takéto riešenie bezpečnejšie a rýchlejšie má mať ešte jednu výhodu. Šetrí peniaze. Kratšie operácie rovnakého zamerania sú prirodzene lacnejšie. Okrem toho, za rovnaký časť stihne ísť „pod nôž“ viac pacientov a jednotliví ľudia nemusia byť pod anestéziou tak dlho, čo znižuje riziko komplikácií.
Robotika a automatizácia pomaly ale isto premieňa svet okolo nás, vrátane toho, ako pracujú dnešní doktori. Mnohí z nás sú možno z predstavy, že by im do hlavy vŕtal robot zdesení, pravdou však je, že takýto robot to môže spraviť oveľa rýchlejšie a presnejšie, než akokoľvek dobrý chirurg.