Xiaomi tento rok už tradične pokračuje s predstavovaním dvoch vlajkových lodí, medzi ktorými je rozdiel približne pol roka. Po Xiaomi Mi 5, ktorý predstavil na jar 2016 tak prichádza vylepšená, dotiahnutejšia verzia s označením Mi 5s.

Za zapožičanie ďakujeme obchodu GearBest.com

Keď som novinku išiel testovať, až sa mi do toho nechcelo. Ako spokojný majiteľ Mi 5 som bol presvedčený, že do rovnakého šatu nemôžu vmestiť niečo, čo bude za bežných podmienok pracovať lepšie, ako základný model.

TIP: Xiaomi Mi 5s je dostupný z tohto skladu za 253 EUR!

Nakoniec som sa teda donútil (no dobre, celé váhanie trvalo asi 30 sekúnd), telefón som zapol a okamžite som na Mi 5s ostal naviazaný. Lepšia ergonómia, subjektívne lepší displej, rýchlejšie odozvy, nové domovské tlačidlo, ktoré sa podobne ako pri nových iPhonoch fyzicky nehýbe a globálna ROM hneď z krabičky. To všetko sa pripísalo k tomu, že som Mi 5s ďalšie dva týždne nepustil z ruky. Vzhľadom na to, že medzi zariadeniami nejde až o tak veľké rozdiely vás nebudem zdržiavať zbytočnými omáčkami. Namiesto toho preletím cez všetky dôležité body, ktoré vás môžu zaujímať.

Konštrukcia – kov a sklo

Už tradičnou kombináciou prémiových zariadení je bez akýchkoľvek pochybností sklo a kov. Klasický Mi 5 ponúka kombináciu kovového rámika a skla, ktorý ho obopína zo všetkých strán, aj z tej zadnej. Pri Mi 5s je situácia iná. Do rúk sa vám dostane celokovový telefón, ktorý ponúka nielen lepšiu ergonómiu, ale aj pevnejšiu konštrukciu. Okrem toho, už sa tak nešmýka čo pri Mi 5 bolo, aj keď malým, ale predsa problémom.

V spracovaní oproti Mi 5 naozaj v ničom nezaostáva. Výrobca konštrukciu spravil tak, aby bola miestami rovnako kvalitná, miestami ešte kvalitnejšia. Čo sa portov a tlačidiel týka, tie sú nezmenené. Na vrchnej strane nájdete 3,5mm jack, na pravom boku trojicu tlačidiel a na ľavom slot pre SIM kartu. Na spodnej strane je už tradične umiestnený USB C port a okolo neho niečo, čo vyzerá ako reproduktory. V skutočnosti však hrá opäť len jeden, aj keď je nutné dodať, že výrezy sú niečo väčšie.

Neprehliadnite: Všetky verzie Xiaomi Mi 5s nájdete tu

Veľkou zmenou je však domovské tlačidlo, ktoré už nie je klikateľné. Okrem toho v sebe skrýva ešte jednu zaujímavosť – ultrazvukový snímač odtlačkov prstov. Presne tak, Xiaomi ako prvý výrobca zakomponoval túto technológiu. Nakoniec, vďaka tomu, že je tlačidlo takéto zaujímavé mohol telefón prekryť vrstvou skla z jedného plátu. Žiadne výrezy, ani nič iné. Zvyknúť si naň chvíľu budete, o tom žiadna. Tlačidla sa totiž stačí dotknúť a putujete späť na domovskú obrazovku. Ja som však bol veľmi spokojný a verím, že spokojní budete aj vy.

Zadná strana je zaoblená smerom ku hranám a spadá veľmi príjemne do ruky. V ľavom hornom rohu je umiestnený 12 Mpx senzor (Mi 5 má 16 Mpx) s objektívom s clonou f/2.0. Ku kvalite ale až o niečo neskôr. Len napoviem, že aj keď Mi 5s ponúka menej megapixelov, kvalitou svojho predchodcu hravo preskočil.

Displej: Ak vôbec, tak len veľmi malé zmeny

Mi 5s prichádza s rovnakým 5,15-palcovým displejom ako klasický Mi 5. Nie je medzi nimi takmer žiaden rozdiel. Aj tak sa mi však zdá, že sa s panelom technici z Xiaomi pohrali a displej na Mi 5s je o niečo krajší, ostrejší, farebnejší. Naozaj ale len mierne, všimnete si to len vtedy, keď budete mať vedľa seba oba modely.

Pozor však na škrabančeky! Xiaomi nepotvrdil použitie krycieho skla z Mi 5. Z nášho opatrného používania nám bolo hneď jasné, že sa bohužiaľ nezmýlili. Na Xiaomi Mi 5s skutočne chýba Gorilla Glass 4. Pripravte si teda vlastné ochranné fólie. Veľká škoda.

Fotoaparát – vítané zlepšenie

Jednou z najslabších stránok Xiaomi Mi 5 bol jeho fotoaparát. Viem o tom svoje, asi polroka som ho používal ako môj hlavný smartfón.

Keď som sa dočítal, že Mi 5s má tento problém vyriešiť vďaka využitiu rovnakého senzora, ktorý sa nachádza v Google Pixel, bol som nadšený. Koniec koncov, senzor Sony IMX377 patrí medzi špičku.

Jeho sila je okamžite viditeľná pri fotení cez deň. Okamžité zaostrenie, pekné farby, dobré vyváženie bielej, konečne aj kontrast. Horšie to bolo pri fotografiách v noci, keď mal Mi 5s mierne problémy so zaostrením, ako aj s digitálnym šumom.

Nakoniec som však ostal veľmi milo prekvapený. Áno, jeho 12 Mpx senzor nemá optickú stabilizáciu obrazu, aj napriek tomu je však veľmi kvalitný. Ak však hľadáte telefón, ktorým budete natáčať video, Mi 5s sa radšej vyhnite.

xiaomi-mi5s-fotka-1
xiaomi-mi5s-fotka-2
xiaomi-mi5s-fotka-3
xiaomi-mi5s-fotka-4
xiaomi-mi5s-fotka-5
xiaomi-mi5s-fotka-6
xiaomi-mi5s-fotka-7

Výkon – súboj Snapdragon 820 a 821

Aký veľký je podľa vás reálny rozdiel medzi Snapdragon 820 a 821? V reálnom svete takmer žiaden. Samozrejme, benchmark vyšší takt dokáže pretaviť do konkrétnych čísel. Používateľské rozhranie šlape na oboch smartfónoch ukážkovo. Pri Mi 5s je možno o máličko svižnejší. Ale naozaj máličko.

MIUI – každým dňom lepší

Čo sa samotného prostredia MIUI týka, je to taký sladkokyslý príbeh. Niekto ho má rád, niekto zas nie. Ja som si naň vedel zvyknúť veľmi rýchlo. Problém mi dokonca nerobila ani absencia tlačidla pre prehľad nainštalovaných aplikácií (App Drawer). Viem si ale predstaviť, že pár ľudí s tým problém môže mať. Vyskúšal som teda, aké ťažké je nahodiť a prispôsobiť iný launcher. Stiahol som Nova Launcher a pustil sa do nastavenia. Po desiatich minútach som nemal čo robiť a domovská obrazovka telefónu vyzerala presne tak, ako som chcel.

Prostredie z dielne Xiaomi je v kombinácii so Snapdragon 821 ozajstná fajnota. Nezaznamenal som ani jedno zaseknutie, ani jedno zaváhanie, jednoducho nič, čo by ma odradilo od jeho používania. Vždy, keď som do ruky zobral Mi 5s som vedel, že sa naň môžem spoľahnúť, čo je asi najdôležitejšia vlastnosť akéhokoľvek dobrého telefónu.

Výdrž batérie – to isté ako pri Mi 5

Xiaomi Mi 5s je vybavený 3 200 mAh akumulátorom, čo je o 200 mAh viac než v prípade Mi 5. Aj napriek tomu som však v reálnom svete nebadal lepšiu výdrž. To však nemusí byť hneď zlé. Pri Mi 5s som sa hravo dostal cez jeden náročný deň výdrže. Pri tých menej náročných mi telefón vydržal nabitý aj dva dni.

Moje zistenia sa stotožňujú s tými, ku ktorým dospeli aj zahraničné redakcie. Celkovo sa teda na Mi 5s môžete spoľahnúť tak, ako na akýkoľvek iný smartfón s výdržou približne 1 a pol až 2 dni.

Tak čo, Lukáš? Oplatí sa?

Mi 5s je skvelá, skvelá vlajková loď. O tom nemám žiadne pochyby. Ponúka všetko to, čo by mal každý jeden prémiovejší telefón, a to výbornú kvalitu zvuku pri telefonovaní, výkon, ktorý zastieni len máloktorý model, solídnu výdrž batérie a vylepšený fotoaparát.

Okrem toho, oproti Mi 5 je zabalený do oveľa pevnejšie pôsobiacej kovovej konštrukcie. V kombinácii s čipom, ktorý je o niečo málo výkonnejší a energeticky úspornejší je tak jeden z najlepších na trhu.

Xiaomi Mi 5s vľavo, Mi 5 vpravo

Keď už sme pri tom porovnávaní, oproti Mi 5 pri Mi 5s strácate spomínané ochranné sklo Gorilla Glass 4, ako aj optickú stabilizáciu obrazu a IR blaster. Tak či tak ide o jednu veľmi vydarenú vlajkovú loď, ktorá stojí za zváženie. Ak by sa Xiaomi neulakomil a vybavil ju GG 4, bola byt takmer perfektná.

Ak hľadáte alternatívy, odporučiť môžeme napríklad LeEco Le Pro 3, Lenovo Zuk Z2 Pro, Nexus 5X, Galaxy A5, Xiaomi Mi 5 alebo L5 G5.

Ste rozhodnutí pre kúpu? Aktuálnu cenu v overenom obchode overíte tu

 • Aj tak by som si ho nekúpil…za tú cenu mohol mať aspoň EIS abo DIS.

  • Kubo102030

   Tak za 350€ mať telefón zo Snp 821 nie je zlé… Foťák fotí veľmi dobre, povedal by som, že ešte lepšie ako na Mi5 a displej sa mi tiež páči viac…

   • Koľko potom stojí samotná výroba telefónu keď chce z toho xiaomi ešte zarobiť? O.O

    • Qwerty

     Xiaomi nechce zarobiť na telefónoch…

     • A z čoho budú žiť? :D

     • Matusisko

      Xiaomi nevyraba len telefony, zarabaju z ostatnych produktov, a takisto nemaju zisky v desiatkach miliard co by sli hrstke ludi vo vedeni firmy

    • Ivan ‘kiwwi’ Čulák

     Sef Xiaomi potvrdil, ze na telefonoch takmer vobec nezarabaju. Ziju z gadgetov.

    • Kubo102030

     Presne ako ti to tu aj ostatní napísali, Xiaomi predáva telefóny za pomaly dumpingove ceny… Chcú zarábať na aplikáciach, inteligentnom príslušenstve a podobne :)

  • Ivan Pascenko

   Imx 378 ma EIS

   • Len či ju mi5s softvérovo podporuje..

    • Ivan Pascenko

     Video ano mam moznost zapnut stabilizaciu aj co som pozeral porovnanie google vs xiaomi ma Eis ak netrepu)

 • foocky toopky

  co sa idu ludia posrat za mobilmi??? android shit ako android shit…takze nic co ma android, ma nezaujima.

  • Kepro

   a co tu robis potom? :D ty shit

   • foocky toopky

    zabludil som z tupiek…bol link…

  • roxx

   a co ta zaujima?

  • show

   tak nám porozprávaj ako si vieš u ajfona zväčšiť pamäť pomocou sd karty. Alebo ako si vieš upravovať prostredie (ikony, widgety) alebo aj vonkajšie farebné prevedenie. Alebo nám ešte porozprávaj ako používaš vo svojom super ajfone viac okien naraz (multitasking), alebo to ako nedokážeš použiť zariadenie ako mass storage. Alebo si ešte pokecajme o rozsahu obchodu, kde pre iOS je väčšina aplikácií platené, kdežto u GooglePlay je väčšina zadarmo, resp ak je platená tak za centy. A perlička na záver – nože nám prezraď cenu ! Vlastne netreba, to všetci vieme – tvoj ajfon stál dvojnásobok ako výkonovo porovnateľný android stroj.
   Taká kúpa sa predsa nedá odmietnuť. Ty mudrlant.

   • Ivan Pascenko

    A zabudol si na rychlonabijanie a moznost dual-sim a led diodu ale zas je pravda ze nieco potrebuju nechat aj pre iphone 8 nech mozu dat cenu zas hore))

    • tomeso

     Iphome 8 predstavi brutal novinku blikajuca ledka pre notifikacie zatial iba cervena a iphone9 uz bude viacfarebna ale taketo neskutocne zmeny sa musia aplikovat postupne aby bolo co predtavovat kazdy rok samozrejme vzdy dodaju ze je to nevidana novinka zatial svetom nepoznana.

     • kukorakuklaska

      keby si nebol tupý tomešo a niečo o iPhone vedel a vobec niekedy v živote držal v ruke , od iPhone 4 led blesk sa dá použiť na notifikácie
      ale kedže si len tupý oslík – chudobný, tak tu len hihíkaš ako taký tupec

     • tomeso

      Preco ma urazas ja som Teba neurazil a cudujem sa ludom ako si aj ty ze za takuto srandicku ides dourazat cudziu osobu ale v skutocnosti keby si mi to mal povedat do oci asi by si sa posral .

   • KarlVonBahnhof

    A naco by si mal pamat zvacsovat SD kartou? Ak si kupis 64gb model musi Ti to v pohode stacit s velkou rezervou. Pre maniakov, co do mobilu stahuju kazdu blbost je tu este 128gb a 256gb model. Naco by som si mal upravovat prostredie, widgety, launchery a podobne kraviny co tu pises? To si moze upravovat nejake decko, co ma telefon na hranie. Na iPhone nic upravovat netreba, vsetko funguje perfektne. MultiTasking? naco mam mat preboha otvorene 2okna naraz na display telefonu? 99,99999% pouzivatelov telefonov vratane mna to nerobi a ta funkcia je zbytocna. Za vacsinu aplikacii v mojom telefone som neplatil. Vlastne som zaplatil len za jednu smiesnych $3.90. Telefon ma nestal nic, pretoze mam pausal a platim za telefonovanie tak ci tak. Nikdy by som nezaplatil za telefon tolko penazi naraz. Platit 39eur mesacne mi nevadi a nevadi mi ani viazanost, kedze to tak platim uz aspon 10rokov. Zatial som nic lepsie ako iPhone nenasiel. Mal som predtym Samsung. Telefon fungoval bezchybne a ani raz sa nepokazil. Co mi vyslovene vadilo, je android. Velmi rad by som vyskusal aj nejaky iny telefom, ak by bol na nom iOS. Dovtedy radsej zostanem pri iPhone a viem ze budem spokojny. A to ani nemam najnovsi model, uplne mi staci 6 a zatial ie je dovod ho menit.

    • Ivan Pascenko

     A len otazka akoze ked beres iphone na pausal tak ho mas zadarmo a akeho operatora mas lebo u kazdeho mas telefon na uver!

     • KarlVonBahnhof

      Hej viem, nie som dilino….A? Ja neocakavam telefon zadarmo a viem ze ho ani nemam zadarmo….platim pausal a v tom je cena telefonu. Ja konkretne €39..Vtom su neobmedzene minuty a 15gb co nemam sancu minut

     • Ivan Pascenko

      Telefon ma nestal nic, pretoze mam pausal a platim za telefonovanie tak ci tak. Nikdy by som nezaplatil za telefon tolko penazi?

     • Ivan Pascenko

      Mat nieco zadarmo a mat nieco na uver je rozdiel a ak ho mas na pausal tak koncova suma je furt rovnaka ako v obchode +- nemas ziadnu zlavu

    • show

     – načo zväčšovať pamäť ? No už len preto, lebo taká možnosť existuje. Pri ajfone taká možnosť neexistuje. Ak kúpiš telefon napr. za 3 stovky, stačí ti investovať 20 evri (ani nie 10 % ceny) a máš o 64 GB väčšiu pamäť (sd card class 10). U iphone si odkázaný na to čo ti dal výrobca.
     – Načo upravovať prostredie ? No tak sa ťa opýtam, či aj teraz na svojom monitore máš windowsácke (macintoshácke) prostredie, ktorí ti dal výrobca os. Je prirodzené, že človek si chce zmeniť prostredie podľa svojej chuti. U androidu to ide u ajfonu nie.
     – Launchery – používam Next launcher a poviem ti, že má možno 3-násobok funkcií oproti tomu, kt. mi dal výrobca. Nie je o čom debatovať.
     – multitasking nie je len o naraz otvorených oknách ale aj o otvorených oknách na pozadí. Teda niečo píšem na messenger, pokým niekto odpíše, kukám správy, medzitým je otvorený fejzbuk. Priznávam, že to nevyužívam často, ale sem tam áno. A hlavne – mám takú možnosť, ty nie.
     Vieš, ja ti tvoj názor samozrejme neberiem a som rád, že si so svojim strojom spokojný. Tak to má byť. Ale argumentácia, že „načo mi je toto a načo mi je hento“ sú mimo misu.

     • KarlVonBahnhof

      Ty si zabrzdeny, alebo nevies citat? Nepotrebujem si zvacsovat pamat na telefone a je mi taka moznost ukradnuta. Kupil som si 64gb tel. a nemam zaplneneu ani polovicu pamate. A mam tam vstko co potrebujem. Ak by som potreboval viac, tak si kupim 128gb. Po druhe, mozes si menit prostredie kolko krat chces…ako decko. Ja som spokojny s tym co mi dava iPhone a nic ine nepotrebujem a nechcem. Aj tak je to lepsie ako blby android, ktory som zialbohu pouzival asi 6rokov. Na telefone kludne mozem mat otvorenych aj sto aplikacii naraz a staci mi dvojklik a prepnem medzi aplikaciami:D Dodnes nechapem ze som sa tak dlho sral s androidom. Neda sa to porovnat. iOS je 100 krat lepsi

     • show

      mne nadávaš do deciek a sám si nervózny ako keď decku zoberú hračku z ruky. Veď daj argumenty, ja som dal. Ty zabrzdený. Tak čakám, čo dokáže iphone a android nedokáže.

     • KarlVonBahnhof

      Android v prvom tade nedokaze byt tak super ako iOS. Ak by bol tak by som po X rokoch nemenil telefon. A samozrejme ma otravovali kazdodenne updaty. Stacilo aby tel. nebol 3dni na wifi a uz sa potreboval polhodinu updatovat. Insc vyborny telefon..Samsung S5..Skoda ze sa tam neda nainstalovat iOS

     • show

      Tak zasa si nič nepovedal. A každodenné updaty ? To nemyslíš vážne.

   • foocky toopky

    ukludnim ta, nemam ani 2x predrazeny ajfon…ty si maj svoj nazor, ja mam svoj- pre mna je android shit a shitom aj ostane.a tu som sa dostal nahodou, cez tupky.
    osobne, najlepsim os bol symbian…zial is dead.

    • show

     už som kľudny :-).
     Ale symbian už nemá žiadnu podporu, žiaden vývoj, žiaden posun. To už by som určite nebral.

 • Kepro

  mam xiaomi mi5 ;) kebze nepotrebujem telefon uz skor tak si pockam asi na mi5s :)))

 • Ivan Pascenko

  K super recenzii ešte pridám svoj názor, že na Xiaomi Mi5s by som sa nedíval ako na nejaké brutálne vylepšenie Mi5 alebo jeho nástupcu, ale skôr ako na možnosť voľby pre nás, či dáme prednosť OIS stabilizácii a IR senzoru a odlišných použitých materíálov alebo radšej preferujeme 3D press, modernizovaný snímač otlačoku prstov a odolnejšie prevedenie. ( Bend test).

  • Kepro

   mi5 ma porovnatelnu ochranu ako gg4

   citujem „Gorilla Glass is just branding. Don’t fall for advertisement.

   Pretty much all phones, including the Mi5 have the same scratch resistance, important is scratch resistance.

   https://youtu.be/d2jav7UdQtE?t=37s

   According to his test, the Mi5 is on pair with other HighEnd Phones!

   They all scratch at the same level. (Means if you call this, scratching fast you have no alternative.) „

   • Ivan Pascenko

    Ja som reagoval na mi5s ze nema gg4 mi5 ma gg4

 • marek

  A mohol by som sa spýtať či tú Mi5 predávaš ? Ak áno za koľko ?

  • Lukas Zachar

   Ahoj Marek, mám ju doma, no počas leta som ju namočil v zábavnom parku na kolotoči a teraz jej neustále svieti diódka na zeleno. Inak funguje bez problémov :) Takže asi si ju nechám na pamiatku, nech viem, že telefón mám radšej nechať „na suchu“ :)