Deti používajú technológie a internet od príliš nízkeho veku. To je tvrdenie, s ktorým podľa prieskumu bezpečnostnej spoločnosti ESET súhlasí väčšina rodičov v Spojených štátoch Amerických, vo Veľkej Británii, v Nemecku a v Rusku. Zároveň však v prieskume priznávajú, že sami dávajú deťom vlastný mobil a možnosť sťahovať doňho akékoľvek aplikácie ešte pred oslavou desiatych narodenín.
V niektorých krajinách tak dávajú deťom prístup k nekontrolovanému digitálnemu svetu ešte skôr, než im dajú prístup k vlastnému príbytku vo forme kľúča od bytu alebo domu.
Vysoké percento opýtaných rodičov zároveň priznalo, že ich deti si účet na sociálnej sieti založili väčšinou keď mali desať rokov. Podľa prieskumu sa v tomto bode od seba nelíšili Britské (priemer 10 rokov a 8 mesiacov), Nemecké (priemer 10 rokov a 7 mesiacov) a Americké deti (priemer 10 rokov a 5 mesiacov). Prekvapením však boli ruské deti, ktoré si účet na sociálnej sieti zakladajú v priemere vo veku ôsmich rokov a siedmich mesiacov. „Je to veľmi zaujímavé číslo. Mnoho populárnych sociálnych sietí totiž povoľuje používanie svojich služieb až od veku trinástich rokov, ako je to napríklad pri Facebooku, Twitteri a Snapchate. Populárna ruská sociálna sieť VKontakte tvrdí, že ich používatelia musia dosiahnuť vek akceptovateľný ruskou legislatívou na to, aby mohli súhlasiť s podmienkami používania. Čo v podstate hovorí, že na sieti VKontakte môžete byť až ako plnoletý,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, bezpečnostný špecialista spoločnosti ESET.
Ruské deti však podľa prieskumu dospievajú oveľa skôr. Na jednej strane takmer žiaden opýtaný rodič v Rusku nedáva deťom mobil alebo prístup k internetu pred piatymi narodeninami, oproti svojim rovesníkom v ostatných krajinách však ruské deti dostávajú skôr vlastné kľúče od bytu (7 rokov a 11 mesiacov), môžu sa skôr hrať bez dozoru na ihrisku (7 rokov a 5 mesiacov) a zároveň aj dostávajú skôr vlastný mobil (7 rokov a 2 mesiace), prístup k internetu bez dozoru (8 rokov a 5 mesiacov) a možnosť sťahovať aplikácie (8 rokov a 7 mesiacov).
Napriek tomu, že rodič je pre dieťa hlavným zdrojom prístupu k technológiám, paradoxne až 96,6 percenta ruských respondentov súhlasí (26 percent) alebo silne súhlasí (70,6 percenta) s tvrdením, že „deti používajú technológie a internet od príliš nízkeho veku“. Podobne rezervovaní sú voči internetu a technológiám rodičia aj v ostatných krajinách. Najviac naklonení sú nemeckí rodičia, hoci aj v tejto krajine dve tretiny opýtaných súhlasilo (31,8 percenta) alebo silne súhlasilo (33,5 percenta) s tvrdením o príliš skorom prístupu detí k technológiám.
Britskí rodičia sú v porovnaní s rodičmi z iných krajín skupinou, ktorá najviac používa nástroje na monitorovanie prístupu svojich detí k internetu, akým je napríklad ESET Parental Control pre Android. Používa ich až 70 percent opýtaných.
Pri používaní internetu odporúča ESET rodičom, aby deti zoznamovali s webom a jeho zákutiami postupne a spolu. Je vhodné vysvetľovať im, že nie všetko, čo je na internete, musí byť automaticky pravda a že nie každý človek na ktorejkoľvek sociálnej sieti je preňho vhodným kamarátom. Zakazovať sociálne siete deťom nemá zmysel. Ak na jednej z nich naozaj budú chcieť byť, vytvoria si v nej účet tajne bez rodičovho vedomia. Namiesto zákazu ESET rodičom odporúča, aby deťom vysvetlili, aký je oficiálny vekový limit na používanie sociálnych sietí s prísľubom, že po dosiahnutí tohto veku im s nastavením konta pomôžu. Pri výchove detí by sa taktiež rodičia mali v škole informovať, čo všetko pre zdravé zoznamovanie detí so svetom technológií robia pedagógovia. Z ich prístupu môžu byť príjemne prekvapení.