Na jeseň 2013 Samsung vyhlásil, že čoskoro konečne predstaví svoj smartfón so zakriveným displejom. Odvtedy sa už na trh dostalo šesť podobných zariadení. Je celkom zaujímavé, že všetky pochádzajú z rovnakej krajiny.
Krivky sa pomaly ale isto stávajú bežnou súčasťou telefónov. Minimálne v high-end kategórii už nie sú výnimkou a niektorým modelom sa aj celkom darí. Poďme sa teda v chronologickom poradí pozrieť na všetkých šesť modelov so zakriveným displejom.
1. Samsung Galaxy Round
Samsung Galaxy Round bol oficiálne predstavený v októbri 2013 a ponúkol displej zakrivený horizontálne. To však veľmi nepridalo na funkcionalite. Išlo o experimentálny model, ktorého účelom nebolo zarobiť milióny, ale iba ukázať, čo spoločnosť dokáže.
Ponúkol absolútne top špecifikácie. Na tú dobu jemný 5,7-palcový full HD zobrazovací panel, procesor Snapdragon 800 s taktom 2,3 GHz a 3 GB pamäte RAM. Komponentami by teoreticky mohol súperiť aj so súčasnými vlajkovými loďami.
Prečítajte si: Samsung Galaxy Round: Detailná špecifikácia
2. LG G Flex
Iba pár dní po predstavení Galaxy Round sa sčista jasna objavil LG, ktorý poslal svojho konkurenta kade ľahšie. Ukázal totiž, ako má zakrivený smartfón vyzerať. LG G Flex ponúkol vertikálne zakrivený zobrazovací panel, dal sa ohýbať a jeho zadný kryt sa dokázal vyliečiť z menších škrabancov.
Zariadenie však so sebou nieslo aj niekoľko vážnych chýb. Iste, bolo oveľa viac cool, ako variant od Samsungu, ale obrovský 6-palcový displej s HD (1280 x 720p) rozlíšením, už bohužiaľ v tej dobe nestačil. Zvyšok špecifikácií však vyzeral sľubne. Snapdragon 800, 2 GB pamäte RAM a 3 500 mAh batéria, to bola kombinácia snov. Spomenúť treba aj 13 Mpix opticky stabilizovaný fotoaparát.
Prečítajte si: LG G Flex už oficiálne: Ohnutý telefón, ktorý sa sám vylieči
3. Samsung Galaxy Note Edge
V septembri 2014 sme sa konečne dočkali ďalšieho zakriveného telefónu. Išlo o Samsung Galaxy Note Edge ss displejom zakriveným po jednej strane. Nerovnomerný dizajn a pomer strán obrazovky 16:10 však zariadeniu nepridali na obľúbenosti. Preto sa nakoniec vyrobil iba limitovaný počet kusov. Note Edge však vytvoril akýsi precedent. Samsung sa poučil a začal pracovať na jednom z najúspešnejších smartfónov histórie.
Note Edge ponúka Snapdragon 805 s taktom 2,7 GHz, grafiku Adreno 420, 3 GB pamäte RAM a 16 Mpix zadný opticky stabilizovaný fotoaparát. Displej smartfónu s QHD (2560 x 1600) rozlíšením je dodnes považovaný za jeden z najlepších na trhu.
Prečítajte si: RECENZIA Samsung GALAXY Note Edge
4. LG G Flex 2
Pomaly, ale isto, sa dostávame do súčasnosti. Na CES 2015 bol v januári predstavený veľmi zaujímavý telefón. Išlo o druhú generáciu LG G Flex, ktorá stavala na úspechu tej prvej a opravila všetky problémy. V predvádzacích miestnostiach sa tak na návštevníkov usmievalo zariadenie s 5,5-palcovým full HD (1920 x 1080p) displejom, procesorom Snapdragon 810, 2-3 Gb pamäte RAM a 13 Mpix fotoaparátom.
Prečítajte si: LG predstavuje zakrivený G Flex 2 v dramatickom promo videu
5. Samsung Galaxy S6 edge
Samsung Galaxy S6 edge, predstavený 1. marca 2015, zobral svet útokom a predáva sa rovnako dobre, ako klasická verzia Galaxy S6 s plochým zobrazovacím panelom. Vďaka displeju s dvojitým zakrivením po bokoch, skvelému dizajnu a top špecifikáciám ide o jedno z najzaujímavejších (a aj najdrahších) zariadení na trhu.
Galaxy S6 edge ponúka 5,1-palcový QHD (2560 x 1440p) displej, procesor Exynos 7420, grafiku Mali-T760, 3 GB pamäte a 16 Mpix opticky stabilizovaný fotoaparát. Niekoho však zamrzí relatívne malá 2 600 mAh batéria, ktorá sa navyše nedá jednoducho vymeniť.
Prečítajte si: RECENZIA Samsung Galaxy S6 a S6 edge
6. LG G4
Nakoniec tu máme horúcu novinku LG G4 s 5,5-palcovým mierne vertikálne zakriveným zobrazovacím panelom. Tento smartfón je dosť kontroverzný, keďže v LG sa rozhodli využiť menej výkonný šesťjadrový čipset Snapdragon 808 s grafikou Adreno 418 a 3 GB LPDDR3 pamäte RAM. Na druhej strane, smartfón používa luxusné fotoaparáty. Vzadu nájdete 16 Mpix jednotku s objektívnom s clonou f/1.8 a vpredu sa na vás pozerá senzor s rozlíšením 8 Mpix. Zaujme aj dizajn. Luxusne vyzerá zadný kožený kryt, za ktorý si však budete musieť pár eur priplatiť.
Prečítajte si: NÁZOR: LG G4, nová (ne)vlajková loď