Facebook má podobne ako Android, obrovskú používateľskú bázu a preto majú celkom dobrú predstavu toho, kto používa ich služby. Podľa vývojárskeho blogu si každý jeden mesiac Facebook otvorí približne 500 miliónov aktívnych používateľov, ktorí sa naň pripájajú z 10 000 rôznych Android zariadení.
Desať tisíc rôznych modelov samozrejme znamená nie len rôzne verzie Androidu, ale aj rôzne hardvérové konfigurácie. Od slabučkých low-endov, až po nadupané high-endy, vývojári si musia poradiť so všetkým. Facebook preto musel prísť s logickým systémom, aby zabezpečil čo najpríjemnejšie používaní jeho služieb.
Rozdelenie podľa verzie Androidu už nestačí
Doteraz Facebook kategorizoval zariadenia podľa toho, akú verziu Androidu používajú, no to sa podľa všetkého neosvedčilo a preto ich roztriedil podľa hardvérového vybavenia. Vývojári Facebooku to odôvodnili raketovým rastom lacnejších modelov v rozvojových krajinách, ktoré síce bežia na novšom Androide, no hardvérovo často zaostávajú.
Facebook tak vytvoril rôzne triedy podľa rokov, resp. hardvérového vybavenia, ktoré bolo v danom roku najpoužívanejšie. Podľa sociálnej siete až 66% používateľov, ktorí sa na ich služby pripájajú pomocou Android zariadení používa zariadenie s hardvérovými špecifikáciami z roku 2011, alebo ešte staršími. Aby ste mali predstavu, čo bolo v roku 2011 TOP, spomenúť musíme Galaxy S II či iPhone 4.
Rovnaký zážitok na všetkých zariadeniach
Facebook sa týmto roztriedením snaží zoptimalizovať svoju aplikáciu tak, aby fungovala čo najlepšie na všetkých rôznych druhoch zariadení. Vďaka takejto optimalizácii chce zaručiť, že ich aplikácia pobeží rovnako svižne na starších, resp. menej výkonných zariadeniach, ako na tých výkonných.
Nižšie nájdete 56-minútové video, ktoré Facebook pripravil. Nachádzajú sa v ňom všetky aspekty, na ktoré pri re-kategorizácii zariadení prišli. Ak nemáte toľko času, odporúčame aspoň prvých 13 minút.
Zdroj: PA