Sudca Spojených štátov amerických rozhodol – zber užívateľských dát z uskutočnených telefónnych rozhovor obyvateľov USA v rámci komplexného sledovacieho programu NSA, je v súlade so zákonom. Ako bude táto aféra pokračovať ďalej?
Federálny sudca taktiež podotkol, že otázka či by sa malo v programe pokračovať, je pre ďalšie dve vládne inštitúcie. Rozhodnutie padlo v súdnom procese s ACLU (Americká únia občianskych slobôd), ktorá sa tak rozhodla vykročiť proti riaditeľovi tzv. národnej inteligencie, Jamesovi Clapperovi. Databáza užívateľských záznamov NSA má byť podľa sudcu Williama Pauleyho III v súlade s americkým exekutívnym nariadením snemovne zástupcov Patriot Act – podľa wikipédie niekedy nesprávne prekladaný ako vlastenecký zákon – pod časťou 215.
„USA PATRIOT Act (akronym z Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism (of 2001) – sjednocování a posilování Ameriky poskytováním vhodných pomůcek potřebných pro stíhání a bránění terorismu (z roku 2001), nesprávně překládaný jako vlastenecký zákon, je americké exekutivní nařízení sněmovny zástupců (s interním označením H.R. 3162/107-56), které bylo podepsáno prezidentem a uvedeno v platnost 26. října 2001.“ – cs.wikipedia.org
Údajne neexistuje dôkaz o inom využívaní nazbieraných metadát telefónnych rozhovor ako na sledovanie ľudí napojených na teroristické organizácie. „Nie je tu žiadny dôkaz, že vláda použila akékoľvek nazbierané telefónne metadáta na iný účel ako vyšetrovanie a rozvrátenie teroristických útokov.“ uviedol sudca Pauley na konci 54-stranového rozhodnutia. Zber telefónnych metadát má podľa neho predstavovať tzv. vládny proti-úder teroristickej organizácii al-Qaeda a pomoc spravodajskej komunite držať komunikáciu teroristických skupín v dosahu radaru.
Americká únia občianskych slobôd (ACLU) vyhotovila a podala sťažnosť na súde ešte v júni, niekoľko hodín po odhalení rozsiahleho zberu telefónnych záznamov – týkajúcich sa miliónov Američanov – prostredníctvom telekomunikačných spoločností v USA. „Pretože zber metadát NSA predstavuje narúšanie súkromia a nezmyselné hľadanie, je to protiústavné pod štvrtým dodatkom.“ tvrdila únia ACLU pri podávaní sťažnosti. „Program sledovania telefónnych rozhovorov taktiež porušuje štvrtý dodatok, pretože hromadia citlivé informácie o asociačných a expresívnych aktivitách.“
V rámci súdneho procesu ACLU poznamenal sudca Pauley následovné „Či štvrtý dodatok chráni zber telefónnych metadát je nakoniec otázka primeranosti.“
Glenn Greenwald – žurnalista a bývalý zamestnanec britského denníka The Guardian – odhalil ešte v priebehu roka 2013 v spolupráci s bývalým zamestnancom NSA, Edwardom Snowdenom, enormný rozsah špionážnych aktivít bezpečnostnej agentúry. V odhalení boli, okrem obyvateľov USA, však spomenutí aj obyvatelia krajín na území Európy. Snowden odovzdal niektorým internacionálnym médiám klasifikované dokumenty, v ktorých bolo uvedené, že NSA monitoruje niekoľko vysoko-postavených politických osobností, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Odhalenie tiež “odokrylo závoj” na veľký zber metadát telefónnych rozhovorov, uskutočnených naprieč Európskou úniou.
Aktivity NSA môžu mať podľa Snowdena taktiež veľký dopad na budúce generácie. “Deti narodené v tejto dobe vyrastú bez poňatia súkromia. Nebudú vedieť, čo to znamená mať súkromie len pre seba – nezaznamenané, nezanalyzované myšlienky. A to je problém, pretože na súkromí záleží. Súkromie je to, čo nám umožňuje určiť kto sme a kým chceme byť.” sú slová z jeho vianočného príhovoru na alternatívnej stanici Channel4.
Pred nedávnom povedal G. Greenwald vo video-konverzácii s Európskym výborom pre občianske slobody a vnútorné záležitosti, že rozsiahle špionážne aktivity realizované bezpečnostnou agentúrou USA vo veľkej miere nesúvisia so spomínaným terorizmom. “Veľká časť špionáže nemá nič spoločné s terorizmom a národnou bezpečnosťou. To je zámienka. Je to o diplomatickej manipulácii a ekonomickej výhode.”
Na staršej tlačovej konferencii prehlásil súčasný prezident Spojených štátov amerických, Barack Obama, že v priebehu následujúcich týždňov bude zvažovať odporúčané zmeny v spravodajských službách. “Spravím definitívne prehlásenie o tomto všetko v januári.” uviedol na konferencii , “Nie všetky posudky tvrdia, že NSA v niektorých prípadoch postupovala nevhodne pri používaní týchto dát. Čo je však jasné je to, že na verejnosti prevláda znepokojenie nad pravdepodobnosťou zneužitia.”
Zdroj: rt.com, theverge.com, cs.wikipedia.org Foto: wallpaper, patdollard.com