Recenzia Samsung Galaxy S3 Mini

Recenzia Samsung Galaxy S3 Mini

26

Keď spoločnosť Samsung predstavila svoju vlajkovú loď, model Galaxy S3 bol som nadšený a nevedel som sa dočkať dňa kedy ho dostanem do ruky a môžem si jeho vlastnosti overiť v praxi. Zariadenie to bolo aj je skvelé o čom svedčia aj čísla z predajov. Z predstavenia Samsungu Galaxy S3 Mini, ku ktorému došlo pred pár týždňami som však nadšený nebol. Bol som presvedčený, že Samsung chce len využiť popularitu svojho top modelu a preto zvolil názov Galaxy S3 Mini. To, že zariadenie vyzerá ako jeho väčší brat ešte neznamená, že si zaslúži aj jeho názov. Počas používania som ale zistil, že to až tak nie.

Špecifikácia

 • Displej: 4 palcový Super AMOLED s rozlíšením 800 x 480
 • Procesor: 1GHz dvojjadro
 • Pamať:  GB RAM, 8/16 GB interné úložisko + microSD slot
 • rozmery: 121.55 x 63 x 9.85 mm
 • Váha: 111.5g
 • Konektivita: NFC čip, Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth v4.0, 3.5mm headphone jack
 • Kamery: 5 Mpix s LED bleskom a VGA pre videohovory
 • Batéria: 1500mAh battery
 • Software: Android 4.1 s aktualizáciou na 4.2 + Nature UX TouchWiz

Úvod

Tak ako pri rozbaľovaní veľkého Galaxy S3 aj teraz ma čakala biela krabica a po otvorení som mal pred sebou bielu „es trojku“. Len menšiu. Dizajn je takmer totožný s klasickým Galaxy S3 a tak ako sa mi páčil vtedy, páči sa mi aj teraz. Biely lesklý povrch, polykarbonátový materiál, stredové a dotykové tlačidlá, bočná línia a obkolesenie vo farbe kovu…S3. Zadný kryt síce nezohnete do tvaru „U“, no to nie je rozhodne relevantná informácia pri výbere nového smartfónu.

Uchopenie do ruky bolo akési ľudskejšie. Nemal som jednoducho pocit že držím lopatu na sneh a manipulácia, ovládanie displeja jedným prstom bez potreby naťahovania, prehmatávania a podobne je paráda. Zariadenie má tie najvšeobecnejšie rozmery pre najširšiu masu zákazníkov. Takže S3 Mini? Vrámci týchto vlastností si pomenovanie určite zaslúži.

Konektory, tlačidlá…

Umiestnenia zostali zachované a tak na spodnej strane nájdeme microUSB konektor, na vrchu 3,5 mm jack, zobúdzacie tlačidlo vo vrchnej časti pravej strany má dobrú odozvu a manipulácia s ním je intuitívna. Ovládače hlasitosti sú klasicky na pravej strane s takisto dobrou odozvou. Pod displejom nájdeme na ľavej strane dotykové tlačidlo kontextového menu a na strane pravej tlačidlo „kroku späť“. Ich reakcie sú príkladné. V strede dominuje veľké home tlačidlo, ktoré ma však sklamalo. Je až veľmi hlboko zapustené do tela zariadenia a pri jeho stláčaní výrazne cítite okolitý materiál. Dúfam však, že to je len chyba konkrétneho modelu.

Poteší veľkosť slotu na klasickú SIM kartu a taktiež slot na microSD kartu. Pozastavil som sa však nad jednou vecou. Galaxy S3 mala rôznofarebnú, efektnú signalizačnú diódu, ktorá bola naozaj fajn a funkčne upozorňovala na akcie, udalosti, zmeškané hovory a pod. Galaxy S3 Mini ju nemá. Respektíve nemá žiadnu. Ako asi veľmi technologicky a finančne náročné muselo byť jej znovu použite aj pri menšom modeli, keď tak neučinili? Veľká škoda jej.

Software

Android v zariadení bol vo verzii 4.1 a update na vyššiu verziu príde čoskoro. Ako pri väčšom súrodencovi, aj v tomto modeli nájdeme príjemné užívateľské prostredie TouchWiz v Nature štýle. Nechýbajú už dobre známe zvuky, animácie vody, odletujúce semienka z púpavy a podobne. Celý systém je optimalizovaný dobre, všetko je krásne plynulé, multitasking funguje obstojne aj keď tu sa prejavili občas drobné zaváhania. Dosť dá systému zabrať odomykanie displeja za prítomnosti relatívne zložitej animácie vody a žblnkotavého zvuku. Jednoducho, keď rýchlo stlačíte „štart“ tlačidlo a okamžite sa pokúsite odblokovať zariadenie objaví sa akási mierna neistota systému. Je to však úplne minimálne. Ak však tieto operácie skúsite spraviť dva-tri krát rýchlo za sebou, systému nestihne dostatočne rýchlo rozsvietiť displej a znovu aktivovať lockscreen.

Pri klasickom používaní s kľudným prebudením zariadenia, odblokovaním a následnými prechodmi medzi aplikáciami, ich spúšťaním však žiadny problém nebol a zariadenie bežalo krásne plynule. Obával by som sa možno pri zaťažení zariadenia veľkým počtom aplikácii a dát. U mňa sa však pri cca 20 externých aplikáciach, ktoré som zapínal, vypínal, prepínal…a nastavenom živom pozadí neobjavil žiadny väčší problém, ktorý by stál za zmienku.

Pri vrcholovom Galaxy S3 sme sa zoznámili s vychytávkami ako S Voice na hlasové povely a komunikáciu so zariadením, Smart Stay pre sledovanie vašich očí čo má za následok nevypnutie obrazovky napr. pri čítaní textu, prebudenie zariadenia hlasovým povelom, gestá pohybu, kedy ste mohli naklonením smartfónu zoomovať obrázok alebo ste vytočili kontakt len priložením zariadenia k uchu pokiaľ bol zobrazený na displeji. Tieto všetky funkcie má vo výbave aj Galaxy S3 Mini a fungujú tak ako na väčšom koncernovom kolegovi. Určite o nich už väčšina počula a viac som ich opísal v recenzii na Galaxy S3.

Problém sme mali so zadávaním textu. Displej je o poznanie menší a grafické koncipovanie klávesnice veľmi nepridalo na jej použiteľnosti. Je síce pekná, na šírku sa požíva dobre, no keď som dynamicky odpisoval na mail pri polohe zariadenia na výšku zostal som prekvapený, pretože po prečítaní toho čo som napísal by mi možno rozumel niekto z krajín Ázie. Klávesnica je malá a musíte si dávať extra pozor kam klikáte aby ste nespravili preklep. To Vás samozrejme uberá o čas. Našťastie tu je Play Store a nájdete tam lepšie prevedené klávesnice.

Prehliadač v zariadení je už od výroby Google Chrome a tak to už bude v budúcnosti stále. Je jednoducho najlepší a nič viac k tomu netreba hovoriť. Takisto zostala zachovaná funkcionalita prehrávača videí a hudby, pričom ale odporúčam radšej nainštalovať BS Player. Niektoré formáty môžu robiť problémy. Tiež nechýba agenda a S Note na tvorenie poznámok a podobne.

Takže S3 Mini? S tou optimalizáciou to mohlo byť trošku lepšie ale zo zavretým jedným okom, áno. Pomenovanie si aj v tomto prípade zaslúži.

Hardware

Je pochopiteľné, že pomenovanie Mini sa okrem rozmerov dotklo aj vecí „pod kapotou“. Začal by som ale asi displejom. Manipulovať budeme s optimálnymi štyrmi palcami podchytenými technológiou Super AMOLED. Rozlíšenie činí 800 x 480 a hodnota počtu pixelov na palec (ppi) je 233. Pre porovnanie, veľká S3 má 306 pixelov na palec. Rozlíšenie na prvý pohľad nie je bohviečo, no usídlilo sa na rozmere 4 palcov a s relatívne slušným pomerom ppi je zobrazovanie dobré a displej Vám aj v tomto prípade zahrá pekné farebné divadlo. Menšie rozlíšenie však badať je, no určite to nie je nič tragické.

O pohon zariadenia sa stará dvojjadrový 1 GHz procesor. Tu Samsung mohol trošku viac priložiť do ohňa a podľa mňa si zariadenie zaslúži trochu lepší čip. Zachovaná ale zostala 1 GB pamäť RAM a k dispozícii je 8 alebo 16 GB úložného priestoru. Rozšíriteľnosť pamäťovou kartou o veľkosti max. 32 GB nie je problém, takže väčšine užívateľom nebude priestor pre dáta robiť problém. V Galaxy S3 Mini nájdeme aj NFC čip a downsizing sa nevyhol ani fotoaparátom. 5 megapixelový snímač robí kvalitné fotky a bežným užívateľom absolútne postačia, no na fotoaparát normálnej Galaxy S3 to nemá.

Zostala zachovaná funkcia sériového snímania aj s možnosťou auto výberu najlepšej snímky, ktorá je skvelá a takisto aj ďalšie funkcie ako efekty a podobne. Fotoaparát reaguje na podnety svižne a rýchlo aj v prípade spomínaného sériového snímania. Predná kamera dostala VGA rozlíšenie, čo taktiež nemuselo byť.

 

Výkon som dal ochutnať dvom benchhmark aplikáciam ako obvykle a výsledok vidíte sami. Hra Dead Trigger bežala plynule a zariadenie sa výrazne nezahrievalo.

 

Batéria

V menšej es trojke zostal priestor iba pre 1500 mAh batériu. Jej kapacita by až taký problém nebol, problémom je však spotreba Super AMOLED displeja, pohybových funkcii, SmartStay a podobne. V používaní som sa nijako neobmedzoval. Jas bol u mňa vždy nastavený niekde medzi 30 a 40 percentami, pohybové funkcie zapnuté, 3G pripojenie aktívne a cca 40 percent času používania pripojenie prostredníctvom WiFi. Prehliadač, sociálne siete a maily si veľmi nevydýchli.

Galaxy S3 Mini sa týmto používaním od rána žiaľ nedožil večera a batéria doslova mizla pred očami. Displej nadobro zhasol niekde podvečer čo ma nemilo prekvapilo. Ak chcete, aby vám smartfón vydržal naozaj od rána až do večera alebo noci kedy ho už len pripojíte na nabíjačku budete sa musieť uskromniť minimálne s jasom displeja a zveriť sa do rúk režimu šetrenia energie, ktorý som mal ja ale vypnutý. Tu by si skôr zariadenie zaslúžilo názov Galaxy S3 Micro.

Záver

Samsung Galaxy S3 Mini je dobrý a príťažlivý smartfón. Kto veľmi túžil po veľkej S3, no odradili ho nadštandardné rozmery, alebo si nepotrpí na najvýkonnejší hardware a chce vlastniť štýlové zariadenie, je pre neho S3 Mini skvelá voľba a v kategórii „stredná trieda“ poriadne zakalí vodu.

Cena podľa serveru heureka.sk sa cena pohybuje niekde medzi 330 – 360 eur, pričom sa v cene určite odzrkadlila značka a dizajn. Ak by zariadenie  bolo lacnejšie určite by po ňom poškuľovalo viac záujemcov. Stále je tu totižto silná konkurencia napríklad zo strany Xperií a každý by si mal v tomto prípade rozmyslieť kam vrazí svoje peniaze.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy S III mini nájdete na Recenzie.SME.sk

 • Jonatan666

  v podstate to je kusok lepsia S2 :-) ked pozeram na parametre

  • ehm

   prestan brat ten fet

   • Jonatan666

    neviem kto tu berie fet :-D povec ze to nema podobne parametre ako S2 :-D

    • s2

     s2 je asi o tretinu vykonejsia

     • Jonatan666

      az na ten starsi processor a grafiku ale mam SGS2 a maximum spokojnost :)

     • Dominik Ladoš

      kamo S2 bude vzdy ovela vykonnejsia a neda sa ju porovnat s S3 mini

 • Peter Ondris

  Nevie niekto z vás , či sa dá nainštalovať do S3 mini čítanie mena prichádzajúceho hovoru ?Mal som to v Nokii a teraz mi to chýba. Číta mi všeličo , len nie mená z kontaktov.

  Petiše

 • Barbora

  mam ho a mozem len odporucit priatel ma normalny samsung galaxy s3 no mne sa nelubi velkost telefonu kedze podla mna to je uz skor mensi tablet a nie telefon na volanie takze ak hladate nieco mensie urcite odporucam som velmi spokojna :)

  • Dominik Ladoš

   ak ti je uz S3ka tablet na volanie tak si daj do ruky Note2 :D

 • caker

  prosim vas vy ste mali redakcii mobil ktory obsahoval NFC cip ď :)

 • tonka

  cena ?

 • fagan 1

  nevie niekto ako sa na tej S3 mini zapina odosielanie svojej identifikacie (ako vypnem clirko)

  • Lucia

   telefón -> tlačidlo možnosti -> nastavenia hovorov -> ďalšie nastavenia

 • mam ulozene cisla s predvolbou +421 lebo volam vela zo zahranicia ale ked som na slovensku a mi niekto vola tak mi ukaze iba cislo s predvolbou 0903 atd.a neukaze mi meno neviete poradit prečo?

 • Zemla

  Celý systém je optimalizovaný dobre??????????

  To nemyslite vazne!!! Ved sa to taha ako sopel vdaka nature ui z S3 ktory je optimalizovany na 4 jadro!!!

 • fertisko

  potrebujem poradit dam nabijat telefon a mi neukazuje ze nabija,ale priton nabija a neviem ze kolko percent a tak ,co to vlastne moze byt

  • lussy

   Musis ist do nastavenia a tam to najdes zobrazenie baterie

 • javier7

  nevie mi niekto poradiť…..?…..nejde mi stiahnuť horná lišta,čiže stavový riadok….vďaka

  • Lucia

   aj mne sa to stalo a pomohlo len reštartovanie mobilu

 • Michal

  Ako zapnem smart stay? Mam to odkliknute, ale nefunguje…

 • disqus_A7IVhoSrJy

  Nejde inštalovať hry na pam kartu keby že viem toto tak si ho nekúpim :-)

 • Vojto

  Vie mi niekto poradiť, pri S3mini ked prepnem na prednu kameru tak prestanu fungovať obe kamery aj foťak. Spojazdnia sa ked dam S3mini do vyrobnych nastaveni. po prepnuti sa problem opakuje. Ď.

 • ssissi

  ako sa da nastavit to odomykanie s animaciou vody????? poradteeee

 • Dominika

  Dobry den, prosim vas mam jeden velky problem. Vlastnim tento telefon, no ked urobim fotky, alebo pridam nove piesne do telefonu, v ten den mi ich este ukaze a kludne prehraje, no na druhy den mi fotky a piesne nejde otvorit. Z tych fotografii som zufala :( prosim poradte co mam robit… dakujem

 • lucik

  Prosim o pomoc….S3 mini ma len tu jednu melodiu budika alôebo sa da nastavit aj ina? a akde? vo zvukoch to nie je…a tiez, ked si otvorim Fb a chcem si kliknut na nejaky clanok, napr zo Sme, ktory postuje na sieti, vypise mi ze bol otvoreny limit poctu kariet a tu stranku, teda clanok mi nejde otvorit…pritom ine okna okrem fb nemam otvorene…a blbne mi aj budik..niekdy zvoni v poriadku a niekedy cinkne len sekundu….som sklamana a pritom je to novy mobil.

 • Robert

  Zdravym vsetkych mam s3 mini ale mam velky problem. S nicoho nic mi nejde home key a mobilu sibe skusal som hard reset vsetko ale nic :( prosim pomozte mi