Stalo sa to asi všetkým. Stačí že sa vaše slúchadlá nachádzajú v našom fyzickom svete, obzriete sa na pár sekúnd a nájdete ich v stave, ktorý sa nedá vysvetliť. Iba že by sa dal. Fyzikom sa podarilo vysvetliť, ako sa dokážu zamotať slúchadlá tak rýchlo a tak komplikovane.
Fyzici prišli na to, že podobne ako väčšina veľkých otázok života a smrti, fungovania našej prírody a celého vesmíru, odpoveď sa nachádza v matematike a nie, nie je to číslo 42. S presnými detailami o vzorcoch a výpočtoch vás trápiť nebudeme, nie preto, že by sme nechceli, ale preto, že nemáme ani najmenšie tušenie, ako sa také niečo počíta.
Každopádne, výskumníci zistili, že slúchadlá, ktoré študovali sa v krabičke, ktorú prevracali zamotali „do niekoľkých sekúnd,“ pričom vytvorili komplexné uzly. Z rôznych experimentov sa im podarilo zostrojiť počítačovú simuláciu. Vďaka nej zistili, že slúchadlá vytvoria malú špirálu, pomedzi ktorú sa prepchajú konce slúchadiel, čím vytvoria zaujímavé uzly.
Zistenia vedcov boli publikované v žurnále Proceeding of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS). Aby si vedci boli istí svojimi zisteniami, uskutočnili viac ako 3 400 experimentov s rôznymi slúchadlami, ktoré počas toho ako sa do seba zamotávali vytvorili viac ako 120 druhov uzlov.
Informoval o tom server Phone Arena a Discover.