Výdrž batérie je pri smartfónoch niečo, na čo nadávame azda najčastejšie. Kde sú tie časy, keď sme telefón nabíjali každý mesiac alebo prinajhoršom každý týždeň, že?

Vývojári sa situáciu snažia riešiť softvérovou optimalizáciou, ktorá však často nie je dostatočne účinná. Čo sa teda stane, keď telefón vybavíte gigantickou, 10 000 mAh batériou? Presne na to sa zameriame v dnešnej recenzii.

Oukitel K10000 Pro: Špecifikácia

  • Displej: 5,5“ Full HD IPS, 1 920 x 1 080
  • Procesor: MediaTek MTK6750T (4x 1.5 GHz + 4x 1.0 GHz)
  • Pamäť: 3 GB RAM a 32 GB ROM
  • Fotoaparáty: 13 Mpx zadný a 5 Mpx predný
  • OS: Android 7.0 Nougat
  • Rozmery a váha: 161,7 x 77,8 x 14 mm, 294 gramov
  • Cena: 149,16 € (zľavový kód AJK10PR)

Oukitel K10000 Pro: Hardvér

K10000 Pro svoj názov dostal podľa kapacity svojej batérie, to je jasné azda každému. Tak či onak, telefón je pekná ozruta. Je 14 mm hrubý a váži – na telefón – neskutočných 288 gramov.

Novinka od Oukitelu je vyrobená z kvalitných materiálov a v ruke pôsobí výnimočne dobre. Hlavne teda na telefón z tejto cenovej kategórie. Koniec koncov, je to práve Oukitel, kto svoje nové telefóny promoval rozbíjaním orechov displejom. Naozaj.

Rám zariadenia je vyrobený z kovu, zadná strana zas z teľacej kože, ktorá však pôsobí celkom plastovo. Po hranách nájdete všetky potrebné porty a ovládacie prvky, ako napríklad microUSB (bohužiaľ, USB C sa tento rok nekoná), 3,5 mm výstup pre slúchadlá a samozrejme tlačidlá pre zapnutie a menenie hlasitosti. Nechýba ani snímač odtlačkov prstov umiestnený hneď pod zadným fotoaparátom.

Držať Oukitel K10000 Pro v ruke je niečo, to vám poviem. Viete, že v ruke držíte solídny kus telefónu, ktorý vám neodfúkne aj slabučký prievan. Na druhú stranu, dlhodobé používanie telefónu jednou rukou nehrozí. Predsa len, na to je priťažký.

Oukitel K10000 Pro: Displej a softvér

Oukitel K10000 Pro ponúka 5,5-palcový Full HD IPS LCD displej (1 920 x 1080), ktorý je oproti minuloročnému K10000 podstatne lepší. Má lepšiu odozvu, reprodukciu farieb a ostrosť. Dokonca sa naň lepšie pozerá aj na priamom slnku. Je pravda, že farby sú mierne chladnejšie než by bol ideál, nie je to však nič s čím by sa nedalo žiť.

Telefón poháňa skoro najnovší Android 7.0 Nougat, ktorý so sebou prináša všetky sladké vylepšenia. Hovorím napríklad o vylepšenom výkone pri výkonovo slabších telefónoch, lepšiu správu batérie, lepšie notifikácie a veľa ďalšieho.

V zariadení sa nenachádza veľa prebytočných aplikácií, čo je rozhodne veľmi dobre. Koniec koncov, svoje obľúbené appky si všetci vieme stiahnuť sami, tak načo nám niečo nútiť, že?

Smartfón poháňa osemjadrový procesor MediaTek, ktorý sa snaží čo sa dá, no niekedy bolo evidentné, že snaha vždy nestačí. Mierne záseky v hrách a systéme však neboli až tak tragické, aby som ich bral príliš vážne. Nečakajte však výkon ako pri Google Pixel, OnePlus 5, Galaxy S8 či Xiaomi Mi 6.

Oukitel K10000 Pro: Fotoaparát

No dobre, tu budem kúsok kritickejší. Na zadnej strane K10000 Pro je 13 Mpx senzor, ktorý má problém odôvodniť svoju existenciu. Pri takejto kvalite by ho Oukitel ani nemusel montovať. Fotoaparát má problém spracovať farby alebo celkovo celú scénu, ak je okolo vás viac zdrojov svetla.

Podobný príbeh platí aj pri HDR. Telefón pri tejto funkcii musí odfotiť niekoľko záberov za sebou, takže akýkoľvek pohyb ruky bude v praxi znamenať neostrú fotku. Celé zle.

Na druhú stranu, ak je vašim cieľom sem tam cvaknúť nejakú zaujímavosť a fotky či selfíčka nie sú vašou vášňou, K10000 Pro to zvládne. Aj keď len so zaťatými zubami.

Oukitel K10000 Pro: Výdrž batérie

No a je to tu. Časť recenzie, ktorá mi trvala najdlhšie. Nie preto, že by som sa teraz mal rozpísať na dve A4-ky alebo preto, že by som bol lenivý. Len som čakal, kým sa ten blázon vybije. Ono to nešlo! Pri 10 000 mAh batérii máte toľko voľnosti v práci s telefónom, že po pár hodinách zistíte, že už ten telefón ani používať nechcete lebo ste už skontrolovali všetko. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, zahrali si hry, pozbierali žatvu, pochytali Pokémonov, opäť pozreli všetky sociálne siete, a tak podobne. Potom sa pozriete na indikátor batérie a on vysmiato hlási vyše 85 %.

S veľkou batériou zároveň prichádza aj dlhý čas, kým sa opäť nabije. Z 0 % na 100 % počítajte tak s dvoma a pol hodinami. Znie to ako dlhý čas, no treba si uvedomiť, že za tento čas Oukitel K10000 Pro spracuje toľko šťavy, ako tri bežné smartfóny. Dávajte však pozor. Zadná kovová časť sa zohreje tak, že ju v ruke neudržíte. Mám to vyskúšané.

S testovaním batérie som skončil po piatich dňoch, keď pri používaní Google Maps konečne skonal a ja spolu s ním. Ide preto o perfektný nástroj pre niekoho, kto často cestuje, chodí po horách, do prírody, jednoducho pre hocikoho, pre koho je nabíjačka výsadou alebo možno otravou.

V balení nájdete aj OTG redukciu, ktorú stačí pripojiť do K10000 Pro, do druhého konca iný telefón a veselo nabíjate kamošov telefón. Ešte vám aj ostane šťava nazvyš alebo teda minimálne na 2 – 3 dni. Veď nech nepreháňam.

Oukitel K10000 Pro: Slovo na záver

K10000 Pro je jedno z najzaujímavejších zariadení, aké som za posledný čas tú česť testovať. Je to „Číňan,“ ktorý na stôl prináša niečo nové, niečo čo na našom trhu neponúka žiaden iný výrobca. Jedine teda, že by ste zaimprovizovali a na telefón si páskou prilepili šťavnatú power banku.

Prémiovo pôsobiacu konštrukciu dopĺňa výkon, ktorý nie je hviezdny, no postačuje. Postačuje na telefonovanie, smskovanie, Facebookovanie, Instagramovanie aj hranie. Aj keď len základné. K10000 však nie je žiaden fotomobil. Ani sa na to nehrá. Fotoaparátom síce kľudne niečo cvaknete, budú to však fakt základné zábery.

Zároveň poteší výbava ako 3 GB operačnej pamäte RAM, 32 GB úložisko, nový Android 7.0 Nougat či plná podpora 4G frekvencií slovenských operátorov. Všetko navrhnuté tak, aby ste boli čo najspokojnejší.

Odporučil by som ho? Rozhodne, akurát musíte vedieť či spadáte do cieľovej skupiny pre ktorú je stvorený. Ak trávite veľa času mimo domu, v prírode alebo na cestách, ide o skvelý nástroj, ktorý vám uľahčí život. Ak si však telefón cez deň pohodlne dobijete pri práci alebo vám bez väčších problémov vydrží náročný deň, nevidím dôvod.

Zariadenie nám na test poskytol obchod TomTop.com

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
75 %
Dizajn
70 %
Displej
70 %
Foto/video
50 %
Výkon
65 %
Softvér
70 %
Výdrž
100 %