Rusko sa od začiatku vojny na Ukrajine rozhodlo osamostatniť vo viacerých sektoroch. Jedným z týchto sektorov sú aj procesory, pri ktorých, asi ako všade inde, sa najviac činilo duo Intel a AMD. Rusko sa časom rozhodlo tieto dve firmy odstrihnúť a prejsť na vlastné riešenie. To je však všetkým na smiech, a to nielen kvôli žalostnému výkonu, informoval server TECHBYTE.sk.
Týmto riešením je procesor s názvom Baikal BE M1000 (alebo Baikal M1) postavený na ARM architektúre. Založený má byť na neaktuálnom 28 nm výrobnom procese, pričom pozostáva z ôsmich jadier ARM Cortex-57. Počet jadier je síce slušný, no ide o značne zastaranú architektúru, ktorá by zaujala možno tak pred desiatimi rokmi. Svedčí o tom aj taktovacia frekvencia, ktorá dosahuje 1.5 GHz.
Rusko to s názvami veľmi nevie
A na čo tento procesor slúži? Delta Computers, dcérska firma ruského štátneho podniku Rosatom, ho zakomponovala do svojho nového počítača s názvom Bobor. Áno, naozaj sa tak volá.
Počítač používa zdroj typu ATX. Základná doska umožňuje inštaláciu 64 GB operačnej pamäte typu DDR4, ako aj inštaláciu HDD či SSD. Z hľadiska portov možno rátať s PS/2, sériovým portom, dvoma ethernet portmi, USB 3.0 portom a HDMI portom. Rozmery má relatívne skromné, čo znamená, že vo vnútri možno použiť len nízkoprofilové karty.
To, že ide o čisto ruský počítač, dokazuje aj operačný systém, ktorého úlohu zohráva ruský Astra Linux.
Veľký háčik
Bobor však zrejme nebude počítač určený pre bežných spotrebiteľov. Predpokladá sa, že Rosatom ho začlení do svojej energetickej infraštruktúry. No je tu háčik – výroba procesorov Baikal je úzko spätá s firmou TSMC a tá momentálne odmieta procesory produkovať vzhľadom na platné sankcie voči Rusku.
Rusko sa tak nateraz spolieha na naskladnené zásoby. Otázkou je, čo bude, keď sa tieto zásoby minú.