Rozšírená realita sa dostáva do popredia a dokonca možno pôsobí zaujímavejšie, ako realita virtuálna. Pre zobrazenie objektov v rozšírenej realite vám postačí smartfón, jeho displej a fotoaparát. Pri virtuálnej realite potrebujete náhlavnú súpravu.
S rozšírenou realitou to myslia vážne aj také spoločnosti, akými sú Google a Apple. Kalifornské jablko len včera predstavilo druhú generáciu platformy ARkit 2.0. Ekvivalent od Google na nazýva ARCore.
Táto platforma sprístupní zážitky a skúsenosti s rozšírenou realitou a s aplikáciami, ktoré boli pre ňu vytvorené. Potrebujete však kompatibilný smartfón. Zväčša ide o vlajkové, resp. výkonnejšie modely. Zastúpenie však majú azda všetky dôležité značky (zoznam nižšie).
Rozšírená realita
Ak jeden z kompatibilných smartfónov vlastníte, rozšírenú realitu ARCore od Google vyskúšate jednoducho. Stačí si z obchodu Google Play stiahnuť aplikáciu platformy a následne jednu z niekoľkých AR (augmented reality) aplikácií.
ARCore nájdete v obchode Play na tejto adrese. Z aplikácií môžete vyskúšať napríklad ARuler (TU), Spacecraft AR (TU) alebo Tower AR (TU). AR aplikácií zatiaľ veľa nie je. Presnejšie, existuje ich veľmi málo. Postupne ale pribúdajú nové a s rastúcim záujmom o rozšírenú realitu bude napredovať aj vývoj.
Podporované smartfóny
- Google Pixel a Pixel XL
- Google Pixel 2 a Pixel XL 2
- Google Nexus 6P
- Google Nexus 5X
- Samsung Galaxy S7 a S7 Edge
- Samsung Galaxy S8 a Galaxy S8+
- Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9+
- Samsung Galaxy Note 8
- Samsung Galaxy A5 (2017)
- Samsung Galaxy A7 (2017)
- Samsung Galaxy A8 (2018)
- Huawei P20 a P20 Pro
- Xiaomi Mi Mix 2S
- Nokia 6 (2018)
- Nokia 8 Sirocco
- Motorola Moto G5S
- Motorola G6 Plus
- Motorola Z2 Force
- LG V30 a V30S
- LG V35
- LG G6
- LG G7
- OnePlus 5
- OnePlus 3T
- Sony Xperia XZ Premium
- Sony XPeria XZ1 a XZ1 Compact
- ASUS Zenfone AR