Čína je notoricky známa blokovaním najpopulárnejších internetových stránok, ktoré dávajú ľuďom možnosť vyjadriť osobný názor, zdieľať rôzny obsah alebo vyhľadávať informácie.
V Číne sa nedostanete na Facebook, Twitter, YouTube a ani na ďalšie svetoznáme weby. Samozrejme, existujú rôzne prostriedky, ako tento gigantický internetový štátny firewall obísť. Veľmi rýchlym, jednoduchým a takmer bezplatným riešením je použitie tzv. VPN, teda virtuálnej súkromnej siete.
Vládnej kontrole najnovšie podlieha aj táto obľúbená online technológia. Čínske ministerstvo pre priemysel a informačné technológie v nedeľu oznámilo, že je používanie VPN sietí a podobných riešení nelegálne. Nariadenie prišlo do platnosti okamžite a platiť má do 31. marca 2018. Konečný dátum bol pravdepodobne stanovený len kozmeticky a bude časom predĺžený. Čína je v obmedzeniach prístupu k niektorým stránkam veľmi razantná.
Zatiaľ nie je jasné, či bude prípadné odhalenie používania VPN technológie v Číne priamo klasifikované ako trestný čin a nevieme, aké sankcie z toho môžu pre konkrétneho previnilca plynúť. Čína stále výrazne zaostáva za moderným globalizovaným svetom, kde je slobodný prístup na internet považovaný za samozrejmosť.
Dôvod?
Voľný prístup na internet je logicky spojený aj s voľným prístupom k informáciám, ktoré môžu pochádzať zo širokého spektra rôznych online zdrojov. Tieto informácie pomáhajú ľuďom vytvoriť si názor o mnohých problematikách, spoločnosti, politike a podobne.
internet a sociálne médiá zohrali dôležitú úlohu napríklad pri arabskej jari. Vlna rozsiahlych protestov, civilných nepokojov a povstaní sa spustila v roku 2010. Ich aktéri sa spojili práve prostredníctvom sociálnych sietí a online sféry. Motívy pre protesty boli rôzne. Chudoba, nezamestnanosť, zlé životné podmienky, ale hlavne korupcia v nastolenom režime.
Na druhú stranu tu je šírenie tzv. falošných správ, ktoré sa dostávajú vďaka internetu k veľmi širokému publiku. Aj z tohto dôvodu Facebook v niektorých krajinách pristúpil k systému odhaľovania takýchto správ. Je nepravdepodobné, že by Čína blokovala prístup k VPN službám z tohto dôvodu. Štát by mal v prvom rade chrániť súkromie svojich občanov na internete a nie im zamedzovať prístup k tomuto dôležitému informačnému nástroju modernej doby.