Stráviť dva týždne s novinkou Mi 4i bolo pre mňa, ako fanúšika čistého OS Android, tak trošku veľkým problémom. Grafická nadstavba výrobcu mi totiž pripomínala iné čínske smartfóny, kde bolo používateľské prostredie systému až moc podobné s MIUI. Ide však stále iba o subjektívny pocit, takže sa nepochybne nájde dosť ľudí, ktorí s mojim názorom súhlasiť určite nebudú.

Na druhú – teraz tú pozitívnejšiu – stranu, Xiaomi Mi 4i disponuje jednou z najkvalitnejšie spracovaných konštrukcií, aké som kedy mal možnosť na vlastné oči vidieť a samozrejme taktiež držať v rukách. V kombinácii s príjemnou cenovkou a celkom slušnou hardvérovou výbavou sa tak z tohto vydareného smartfónu stáva akoby ideálny produkt pre šetrných študentov či zákazníkov s neveľkými nárokmi.

Aký je teda Mi 4i pri bežnom, denno-dennom používaní z komplexnejšieho uhla pohľadu? Prečítajte si, čo hovoríme na jeho 5″ zobrazovaciu jednotku, modifikovaný operačný systém Android, žiadanú dual-SIM funkcionalitu či ‚unibody‘ telo z matného plastu.

Xiaomi Mi 4i

Prvá vec, ktorá vás po vybalení zariadenia z krabice očarí, je tenká a pekne-vyzerajúca konštrukcia. Tá pozostáva z polykarbonátu, avšak s takým povrchom, že na ňom neuvidíte žiadne odtlačky od držania v rukách. Matný plast navyše pôsobí pri používaní smartfónu veľmi príjemným dojmom. Spoločnosť Xiaomi dokonca názorne ukázala, že z neho dokážete bez akýchkoľvek väčších obtiaží odstrániť stopy i po permanentnej popiske.

Xiaomi Mi 4iErgonómia taktiež určite patrí do silných stránok Mi 4i,  plastová konštrukcia z jedného kusu ponúka totiž skvelé podmienky pre pevný úchop. Vďaka 5-palcovej uhlopriečke displeja nie sú navyše rozmery zariadenia príliš veľké, takže skvele sadne používateľom s menšími dlaňami. Kvôli dosiahnutiu pohodlného ovládania umiestnili inžinieri ‚Power‘ tlačidlo na takmer dokonalé miesto, teda zhruba niekde nad stredom pravej bočnej hrany, pričom trošku vyššie nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Ovládanie jednou rukou nie je preto nič nereálne.

Displej od Japan Display Inc. (aliancia Sony, Toshiba a Hitachi) s Full HD rozlíšením vyhotovil výrobca v tenšom prevedení, takže zobrazené texty, fotografie alebo virtuálne objekty vyzerajú akoby boli na papieri. Podarilo sa to dosiahnuť integráciou dotykovej vrstvy s ochrannou do jednej časti, čím bola zároveň zredukovaná hrúbka smartfónu. Nejde ale o nič revolučné, podobnú technológiu využíva hneď niekoľko starších inteligentných telefónov od konkurenčných značiek.

Hustota pixelov má dokonca väčšiu hodnotu (441ppi), akou disponuje zobrazovacia jednotka v iPhone 6 (326ppi) alebo dokonca v drahšom iPhone 6 Plus (426ppi).

Xiaomi Mi 4i

Hardvérová technológia, zabezpečujúca reguláciu kontrastu každého jedného pixelu displeja v reálnom čase, je taktiež pomerne dosť užitočný nápad. Smartfón Mi 4i tak ponúka výbornú čitateľnosť na priamom slnku, čo oceníte najmä pri horúcich letných dňoch, kedy radi trávime čas na kúpaliskách.

Na nešťastie, spoločnosť Xiaomi ani tentokrát nezabudla použiť zbytočné a hlavne nemoderné kapacitné tlačidlá priamo pod zobrazovacou jednotkou. Reproduktor, ktorý je umiestnený na zadnej strane smartfónu, prehrával zvuk v postačujúcej kvalite. Nečakajte ale výkon ako napríklad pri 1 wattovom kúsku z LG G4, no väčšina používateľov bude i napriek tomu nepochybne spokojná. Malý výstupok pri reproduktore navyše zabezpečuje jeho korektné fungovanie aj pri položenom smartfóne na stolíku. Rovnako neboli zaznamenané žiadne komplikácie pri telefonovaní prostredníctvom diskrétneho alebo hlasného odposluchu.

Vo vrchnej časti konštrukcie nájdete hneď vedľa selfie kamery notifikačnú diódu, kde sa zároveň neďaleko nachádza 3,5 mm jack na pripojenie externých slúchadiel či reproduktov, ktorý však mohol byť z praktických dôvodov umiestnený skôr v spodnej časti. A pokiaľ vás zaujíma hlasitosť príslušenstva, tá je pri ich používaní optimálna. Zariadeniu dokonca nechýba ani FM rádio.

Xiaomi Mi 4i

Skvelou konkurenčnou výhodou je predovšetkým viacero pestro-farebných prevedení či poriadne nízka cena, za ktorú dostanete viac ako priemernú hardvérovú výbavu strednej triedy. Na výber je z ružovej, bielej, čiernej, modrej a oranžovej farby.

Pokiaľ očakávate od fotoaparátov veľa, Mi 4i vás určite nesklame. S hlavným 13 MPx senzorom (f/2.0) od spoločností Sony a Samsung síce dokážete vyčarovať kvalitný záber, no potrebujete prostredie, kde sú aj poriadne svetelné podmienky. Nebudem teda preháňať, ak prirovnám fotografické kapacity smartfónu k niektorým minuloročným vlajkovým lodiam od popredných značiek. Pri fotení na bližšiu vzdialenosť počas noci zase dobre poslúži duálny LED blesk, ktorý dokáže poskytnúť dobre-vyvážené osvetlenie.

Fotografie bez denného svetla nevyzerajú zle, avšak ani najlepšie. Priznám sa, bol som celkom prekvapený, čo dokáže fotoaparát inteligentného telefónu za necelé tri stovky v takýchto podmienkach. Chýba tu ale asistencia užitočnej optickej stabilizácie obrazu (alebo OIS), ktorá momentálne tvorí základnú výbavu všetkých modelov vyššej triedy. Treba si však uvedomiť, že je nelogické očakávať od mobilného produktu za necelé tri stovky dokonalú hi-tech výbavu.

Xiaomi Mi 4i

V základnej aplikácii fotoaparátu nájdete manuálne nastavenia, kde môžete ručne upravovať hodnotu ISO alebo expozičný čas – teda tie, aké má k dispozícii LG G4. Vhod padnú i živé foto-filtre, HDR Pro mód alebo softvérová funkcia na skrášľovanie tváre na 5 MPx selfie záberoch z predného fotoaparátu.

Xiaomi Mi 4i ponúka taktiež HDR natáčanie Full HD videí s možnosťou manuálneho nastavenia expozície počas akcie, takže pokiaľ sú vaše ruky šikovné a schopnosti dostatočné, dokážete vyhotoviť celkom majstrovské video-zábery.

 

Veľa TOP výrobcov sa pri posledných veľkých aktualizáciách svojich grafických nadstavieb operačného systému Android snažilo priblížiť k vizuálnemu vzhľadu používateľského prostredia nedotknutej verzie Lollipop. Mohli sme to vidieť na LG UX 4.0 či TouchWize, ktorý nájdeme v tohtoročných vlajkových lodiach Galaxy S6 a S6 edge. Xiaomi je to ale podľa všetkého ukradnuté a ide ďalej vlastnou cestou. Pri používaní MIUI preto neočakávajte, že natrafíte na dizajnovú podobu s populárnym Material UI z OS Android 5.0.

Čo sa týka iného uhľa pohľadu, MUIU 6 ponúka obrovské množstvo nastavení a prispôsobení, vrátane základnej podpory pre zmenu tém. V zariadení dokonca nájdete po prvom spustení celkom užitočné pred-inštalované aplikácie priamo od výrobcu zariadenia, ako napríklad anti-vírus či efektívny čistič interného úložiska alebo operačnej pamäte.

Operačný systém občas seká a má sem-tam neskoré reakcie, čo dokáže jedincovi s labilnými nervami pomerne rýchlo zvýšiť tlak. Nejde ale o pravidlo, smartfón väčšinu času používania fungoval bez neznesiteľných problémov. Stačí vypínať zbytočné aplikácie, pár krát za deň prečistiť RAM-ku a na vyššie-uvedené riadky veľmi rýchlo zabudnete.

Bez overeného Xiaomi účtu bude Mi 4i akoby bez plného potenciálu. Ten vám sprístupní hneď viaceré výhody, medzi ktorými je aj možnosť využívať hlboko-integrovanú cloud službu spoločnosti, odosielať a prijímať cloud správy v rámci komunikácie s inými používateľmi Xiaomi produktov a veľa iného.

 

Spotrebitelia majú k dispozícii iba jednu variantu so 16 GB interným úložiskom, a to bez dodatočného rozšírenia prostredníctvom microSD karty. Ide teda o veľmi veľkú nevýhodu, aká dokáže veľmi silno ovplyvniť rozhodnutie potencionálneho zákazníka zaobstarať si toto čínske zariadenie.

V útrobách 7,8 mm hrubého Mi 4i nájdete čipset od americkej spoločnosti Qualcomm, ktorá vyrába hneď niekoľko cenovo-rozdielnych variant, a to vrátane problémového Snapdragon 810. V tomto prípade sa jedná o 64-bitový Snapdragon 615 (CPU s maximálnym taktom 1,7 GHz; Adreno 405 GPU), pričom ten stačil podávať dostatočný výkon i pri hraní graficky-náročnejších hier. Ohľadne prehrievania mať ale určite starosť nemusíte, smartfón bol pri akejkoľvek náročnej situácii stále v optimálnom teplotnom rozmedzí.

Zaujímavosťou je, že Mi 4i predstavuje vlajkovú loď pre menej rozvinutý indický trh, čo sa samozrejme odráža aj na sume – tá je v rozsahu od príjemných 200 do prijateľných 270 eur. Na európskom alebo americkom trhu však predstavuje skôr lepšiu strednú triedu.

Xiaomi Mi 4i

Xiaomi Mi 4i napája zabudovaná batéria s naozaj obrovskou kapacitou – k dispozícii je tak až 3,120 mAh. Pri používaní dvoch SIM kariet naraz sa však energia míňa trošku rýchlejšie, než pri bežných zariadeniach. Výdrž počas celého dňa – zhruba 15 až 16 hodín – ale zvládne aj pri mierne väčšej záťaži. 30 minút neustále zapnutého displeja s 50% jasom a surfovania na webe pri 4G konektivite ‚zožralo‘ z batérie približne okolo 9%.

2015-07-03 09.26.36Z dĺžky dobitia plnej kapacity vám príde poriadne ťažko. Od nejakých 9% až po 100% trvala celá šou prostredníctvom nabíjačky z krabice viac ako 140 minút, alebo inými slovami takmer dve a pol hodiny.

Výrobca tvrdí, že prítomná rýchlo-nabíjacia technológia dokáže naplniť za 60 minút zhruba 40% batérie, takže to s výsledkom nášho testu celkom presne sedí. Slovíčko ‚rýchle‘ však v tomto prípade zrejme stráca pôvodný zmysel. Obdobný výdobytok modernej doby umožňuje nabiť Android smartfón Meizu MX5 až na 50% iba za 30 minút. Ten má vo výbave dokonca ešte väčšiu batériu s kapacitou 3,150 mAh.

A ako sa vyššie už spomínalo, môžete používať až dve microSIM karty od rôznych mobilných operátorov v rovnakom čase. My sme do smartfónu vložili jednu od SWANu a druhú od O2, pričom v nastaveniach určíte, ktorá je na volanie a krátke textové správy, a ktorá zase poslúži na dátový prenos. Jeden aj druhý slot pritom podporuje 2G, 3G a 4G konektivitu.

Oplatí sa teda kúpa? Pokiaľ nechcete za smartfón míňať ťažko-zarobené peniaze, tak určite áno. Xiaomi Mi 4i predstavuje lacný a zároveň aj dobre vybavený mobilný produkt, ktorý svojou kvalitou či dizajnom vyčnieva z radu strednej triedy. Obdobný smartfón budete teda v ponuke konkurencie hľadať len veľmi ťažko. Grafická nadstavba operačného systému MIUI vám ale nemusí padnúť vhod, najmä ak ste pred tým nejaký ten čas používali NEXUS od Google.

Xiaomi Mi 4i teraz nájdete v medzinárodnom e-shope xiaomiforsale.com za 256 eur, vrátane dodatočných poplatkov.

Xiaomi Mi 4i

Vaše otázky, naše odpovede

Dobry den, ma tento kusok k dispozicii NFC cip? Na gsmarena nevidim o tom zmienku, len si chcem overit. Dakujem.“ – Nie, smartfón nedisponuje technológiou NFC.

Mna hlavne zaujima ci podporuje slovenske 4G (swan, orange) Dik.“ – SWAN aj O2 fungovali bez akýchkoľvek problémov, Orange bude tiež.

ako je to s dualSIM/dual Stand-by? Na oboch simkach je 4G?3G?GSM?… takze nemusim prehadzovat karticky podla toho na ktorej chcem vyuzivat rychlejsie data (tak je to vo vacsine dual sim lepsich smartov :( ). Je to dolezite lebo pouzivam zahranicnu SIMku a ci treba prehodit navzajom SIMky alebo netreba …“ – Netreba nič prehadzovať, všetko funguje tak, ako má :) Stačí iba vložiť SIM karty a môžete telefón bez ďalších komplikácií veselo používať.

Uz mam objednane ale aj tak sa chcem spytat na frekvencie …na nete som sa docital ze by mohol byt problem s frekvenciami ktore mame tu a ktore su naopak v Indii.“ – S frekvenciami slovenských operátorov nebol počas nášho testu žiadny problém.

Podporované frekvencie Mi 4i

  • 2G: 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • 3G: WCDMA 850, 1900, 2100 MHz; TD-SCDMA 1900, 2000 MHz
  • 4G: FDD 1800, 2600 MHZ; TD 2600, 1900, 2300, 2500 MHZ

[table id=48 /]

Zajímalo by mě, jak je vidět notifikační dioda. Díky.“ – Akurát, nesvieti teda ani slabo, ani silno.

Mňa by zaujímalo ako je na to s GPS a navigáciou, na koľko je presné aj v miestach ako sú úzke ulice s vysokými budovami v mestách.“ – GPS konektivita fungovala tak, ako aj pri iných smartfónoch od HTC, Samsungu alebo LG.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Xiaomi Mi 4i nájdete na Recenzie.SME.sk

PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
9
Displej
9
Foto/video
8
Výdrž
8
Výkon
7
Softvér
6
Konštrukcia
10