Keď prebiehalo predstavovanie novej generácie vlajkovej lode jedného z najlepších výrobcov spotrebnej elektroniky, priznám sa, bol som chvíľami skeptický. Nie, že by som pochyboval o stratégii LG alebo jeho schopnostiach priniesť naozaj inovatívny produkt, ale nebolo jednoducho nič, čo by som mohol s nemým úžasom v tej chvíli obdivovať.

Keď som ale dostal G4 do rúk, môj názor sa okamžite zmenil o 180 stupňov. Za tie roky sa mi tak dobre nedržal žiadny iný smartfón. Juhokórejská spoločnosť spravila veľmi dobre, keď použila unikátnu kombináciu pravej kože a mierne prehnutej konštrukcie. Takmer dokonalú ergonómiu navyše obohatila špičkovými fotoaparátmi a krásnym displejom, s ktorým nebol problém ani počas slnečných dní. Prehliadnuť taktiež nemožno ani krivky plastovej konštrukcie, ktoré sa až nápadne podobajú vizuálnemu spracovaniu populárneho smartfónu NEXUS 5. No a keďže ten bol posledný rok mojim spoločníkom, sympatie k G4 nenechali na seba pridlho čakať.

Aby sa ale nezdalo, že novinka od LG nemá žiadne nedostatky, súhrn všetkých mojich pocitov – dobrých a samozrejme aj tých zlých – nájdete nižšie v recenzii.

TIP: LG G4 vám dokonale padne do ruky za približne 514 €.

recenzia-lg-g4-2

Potešenie pre ruky aj oči

Ako už bolo spomínané, s konštrukciou a jej tvarom si dali inžinieri naozaj veľa poctivej práce. Tá nikde nevŕzga, kožený kryt vyzerá celkom precízne spracovaný a aj keď mi trošku prekáža absencia hliníkových rámikov okolo displeja – prítomná náhrada vo forme plastu nevyzerá zrovna najhoršie, ktorá k tomu ešte na prvý pohľad vytvára dojem prémiového materiálu. Po porovnaní s držaním GALAXY S6 edge navyše veľmi rýchlo zistíte, ako veľmi záleží na kvalitnej ergonómii. Oproti vlajkovej lodi spoločnosti Samsung a HTC One M9 má G4 trošku mierne väčšiu váhu a rozmery. Mne to ale vôbec neprekážalo, nakoľko smartfón perfektne sadol do ruky.

Smartfón bolo hneď pri prvom držaní radosť používať. Mojim menším dlaniam neprekážala ani obrovská uhlopriečka zobrazovacej jednotky o veľkosti 5,5-palca. Skvelú ergonómiu má na svedomí predovšetkým jemne prehnutá konštrukcia zariadenia s precízne zaoblenými rohmi, čo má výhodu i pri nosení vo vreckách. S koženým zadným krytom sa G4 dokonca v rukách ani nešmýka. Kryt sa dá behom pár sekúnd vymeniť za iný, pričom výrobca uviedol na trh hneď niekoľko cenovo i vizuálne rozdielnych prevedení z plastu a kože.

specifikacie-lg-g4

3.5 mm jack externých slúchadiel alebo reproduktorov pripojíte v spodnej časti konštrukcie, pričom umiestnenie tradičných hardvérových tlačidiel zostalo na zadnej strane – LG, palec hore. Nepáči sa mi ale zachovanie tradičného umiestnenia reproduktoru, keďže pri pozeraní filmov alebo seriálov nie je zvuk z opačnej strany konštrukcie príliš veľkým zážitkom. Čo sa týka hlasitosti, tá bude väčšine používateľom určite vyhovovať.

S G4 dokážete prostredníctvom integrovaného ‚IR blasteru‘ ovládať takmer akýkoľvek televízor na diaľkové ovládanie. Virtuálna alternatíva perfektne fungovala aj s menej známou značkou Watson.

recenzia-lg-g4-8

recenzia-lg-g4-5

recenzia-lg-g4-3

Taktiež prehnutý Quantum IPS displej prešiel oproti displeju minuloročnej generácie G3 drobným vylepšením. Nie však v oblasti rozlíšenia, ale kontrastu, presnosti farieb či takého jasu. Výsledok je vidieť najmä pri letných dňoch s priamym slnkom, kedy býva problém s čitateľnosťou, no ten v prípade LG G4 určite nehrozí. Čerešničkou na vrchole možno označiť hustotu pixelov, ktorá dosahuje hodnotu až 538 ppi. Neprekážalo mi dokonca – asi prvýkrát – ani automatické nastavenie jasu. Smartfón v tmavom prostrední stíšil svietivosť displeja na takú úroveň, že to vyhovovalo aj mojim citlivým očiam.

Počas dvoj-týždňového testu som nepostrehol žiadne problémy s dotykovou technológiou. Práve s tou bolo podľa spätnej väzby z internetu niekoľko používateľov poslednú dobu nespokojných. Ide ale zrejme iba o ojedinelé kúsky.

recenzia-lg-g4-4

Bez čistého Androidu? Nevadí

LG G4, tak ako aj One M9 alebo GALAXY S6, nedisponuje nedotknutým operačným systémom Android. Dodatočná softvérová nadstavba UX 4.0 sa však určite nemá za čo hanbiť. Používateľské prostredie dokonca nesie niekoľko originálnych dizajnových prvkov z čistej verzie 5.1 Lollipop.

Upravený systém smartfónu je skutočne svižný a rýchly. Občas síce možno objavíte drobné chybičky v lokalizácii do slovenského jazyka, no žiadny veľký problém pri testovaní G4 nenastal. Kórejský výrobca sa teda zrejme viditeľne poučil z nedostatkov predchádzajúcich nadstavieb a kritiky svojich nespokojných zákazníkov, ktorí tak dlho túžili po niečom, na čo môžu byť na verejnosti pyšní.

Jednou z tých užitočnejších funkcií nadstavby LG je ‚multi-window‘, ktorá umožní používať na rozdelenom displeji dve podporované aplikácie naraz (napríklad internetový prehliadač a YouTube). Inteligentné upozornenia vám zase dajú priamo vo widgete používateľský tip na zlepšenie skúseností so smartfónom či posunú informácie o vašom zdraví z databázy aplikácie LG Health. Rovnako nebude problém zmeniť vizuálny motív alebo druh písma používateľského prostredia. Stačí si iba povyberať z obšírnej ponuky v softvérovom obchode LG SmartWorld. Softvérové tlačidlá systému na spodnej časti displeja sa tiež dajú upraviť podľa vlastných predstáv – to zahŕňa zmenu farieb (tmavé/bledé) alebo ich usporiadanie.

 

A pokiaľ má niekto obavy nad použitým čipsetom a jeho výkonom, kľudne na ne odteraz môže zabudnúť. Snapdragon 808 so šesť-jadrovým CPU zvládne bez problémov každú jednu úlohu, aj keď nezaručuje smartfónu miesto medzi prvými pozíciami v benchmarkových aplikáciach. Teploty jeho konštrukcie sa navyše držia pri obstojných hodnotách, vrátane hrania náročných hier alebo používania pri nabíjaní. Viac detailov z Android aplikácie CPU-Z nájdete nižšie.

 • teplota v kľude – 30 stupňov
 • teplota pri surfovaní – 4648 stupňov
 • teplota pri nabíjaní a surfovaní – 5560 stupňov
 • teplota pri pozeraní filmu – 4648 stupňov
 • teplota pri hraní graficky-náročnej hry – 6570 stupňov
 • teplota pri hraní nenáročnej hry – 5560 stupňov

recenzia-lg-g4-6

NieČo pre profíkov

16 MPx fotoaparát s extrémne-rýchlym automatickým zaostrovaním prostredníctvom prítomného laseru, svetlosťou f/1.8 a senzorom na detekciu farebného spektra ani zďaleka nie je všetko – v základnej aplikácii fotoaparátu LG G4 nájdete i žiadané manuálne nastavenia. Takúto užitočnú funkcionalitu využijú predovšetkým skúsenejší používatelia, ktorí vedia akú nastaviť ISO hodnotu, dobu expozície či veľkosť clony.

TIP: Pokiaľ s mobilom často fotíte, tak je LG G4 jasná voľba.

Fotoaparát s 1/2.6″ senzorom zvládne vyhotoviť fotky v dvoch formátoch – JPEG a RAW DNG. Na ten druhý je samozrejme vyžadovaný manuálny mód, keďže RAW ocenia najmä profíci kvôli vhodnejším podmienkam na dodatočnú úpravu po fotení v niektorom z podporovaných softvérov pre osobné počítače.

recenzia-lg-g4-9

Čo sa týka samotnej kvality záberov, ak s G4 fotíte počas dňa, kvalitnejší foto-hardvér budete momentálne hľadať vo výbave iného hi-tech smartfónu asi márne. To platí i pre horšie svetelné podmienky. Clona f/1.8 totiž dokáže prepustiť o 11% viac svetla ako clona f/1.9 v GALAXY S6 a až o 80% viac ako clona f/2.4 v LG G3.

Za použitia automatického režimu a bez poriadneho svetla vyhotovíte menej kvalitnejšie fotografie než počas slnečného dňa; po prepnutí do manuálneho nastavenia sa to už však mierne zlepší, ak samozrejme berieme do úvahy používateľa s viac ako priemernými schopnosťami nastaviť potrebné parametre.

porovnanie-fotoaparat-lg-g4-3

porovnanie-fotoaparat-lg-g4-2Automatický režim vs. manuálny režim

Pri fotení a natáčaní navyše asistuje pokročilá optická stabilizácia obrazu, ktorá spolu s dodatočným senzorom na reálnejšie farby priloží užitočnú ruku k dosiahnutiu ešte krajších záberov.

Nadštandardnú kvalitu fotoaparátu G4 dokazujú aj recenzie zo zahraničných tech webov, kde získal obrovskú pozornosť a hŕbu pozitívnych reakcií od profesionálov. Ako názorný príklad možno uviesť test cnet.com alebo slepý FOTO test phonearena.com, kde vyhrala vlajková loď spoločnosti LG na plnej čiare.

panorama-lg-g4

Nastavenia manuálneho režimu pozostávajú z výberu formátu (16:9, 4:3 a 1:1), vyváženia bielej (od 2400K do 7400K), manuálneho zaostrovania, regulácie ISO (od 50 do 2700) alebo takej rýchlosti uzávierky (od 30 do 1/6000). V nastaveniach videa nájdete tri veľkosti – UHD, Full HD a HD, vrátane tzv. ‚pomalého pohybu‘.

VIDEO 1 – VIDEO 2 – VIDEO 3

Pri používaní predného 8 MPx foťáku zase poteší prítomnosť softvérového mejkapu, ktorý prostredníctvom niekoľkých úrovní vylepší našu selfie ešte pred stlačením spúšte. Tváre osôb sú tak vďaka jeho asistencii o niečo krajšie a pri vyšších úrovniach dokonca vyzerajú ako z obrázku.

Nižšie nájdete dve galérie, pričom prvá pozostáva zo záberov počas dňa a druhá zo záberov počas noci.

 

Ako je možné vidieť z názorných ukážok vyššie, doteraz som nemal príležitosť stretnúť sa s krajšími zábermi z mobilného telefónu. Výhody manuálneho režimu LG G4 oceníte predovšetkým za použitia pevného stojana – bez jeho asistencie v noci toho moc nevyčarujete. Pri zlých svetelných podmienkach však určite nesklamal ani automatický režim, s ktorým taktiež vie fotoaparát zachytiť pomerne kvalitné fotky.

recenzia-lg-g4-1

Pozor na ŠŤavu

Veľkou slabinou LG G4 je najmä slabá výdrž. Je samozrejme lepšia ako pri takom NEXUS 5, no stále nemá žiadnu šancu na GALAXY Note 4.

Aj napriek tomu, že výrobca použil 3000 mAh batériu, smartfón vydržal po jednom nabití a mierne väčšej záťaži niečo okolo 8 až 9 hodín. Pokiaľ si však odpustíte nejaký ten film alebo hru, bez akýchkoľvek problémov to dotiahnete na takých 12 až 14 hodín. Pri naozaj skromnom používaní som vyťahoval G4 z nabíjačky okolo pol desiatej ráno a naspäť som ho pripájal ďalší deň v zhruba rovnakom čase.

Hodinové pozeranie napríklad takého filmu mi strhlo z batérie asi okolo 11%, online počúvanie hudby za jednu hodinu 3%, surfovanie na internete cez Wi-Fi 2% za 10 minút a 20 minútové hranie náročnej hry Asphalt 8 bez zapnutej optimalizácie grafiky 12%.

Kompletne nabitie batérie trvá asi jednu hodinu aj štyridsať minút. Na šetrenie energie disponuje smartfón úsporným režimom, ktorého aktivácia mierne obmedzí funkcionalitu. V nastaveniach rovnako nájdete tzv. ‚optimalizáciu hier‘, čo má veľmi obdobný cieľ.

Kúpiť, nekúpiť?

Oplatí sa teda kúpiť LG G4? To samozrejme záleží iba od vašich požiadaviek a nárokov. Pokiaľ preferujete špičkový fotoaparát, nevadí vám plastová konštrukcia a chcete okúsiť neopísateľný pocit z luxusne-vytvarovaného tela smartfónu, tak určite áno. Súčasná cenovka mobilného produktu pritom nie je ani moc vysoká. Za zhruba 550 eur dostanete prevedenie bez zadného krytu z pravej kože, pričom za verziu s ním si priplatíte niečo okolo 30 až 40 eur.

Kúpiť LG G4 za 514 € v exkluzívnom prevedení

PLUS

 • + pekný a dobre-čitateľný displej
  + optimalizované automatické nastavenie jasu
  + nadstavba systému UX 4.0 príjemne prekvapila
 • + bezkonkurenčný fotoaparát
  + pozícia HW tlačidiel na zadnej strane
  + TOP ergonómia
  + nezavadzia pri nosení po vačkoch

MÍNUS

 • – bodla by lepšia výdrž energie v batérii
  – lokalizácia v SJ s maličkými chybami
  – vymenil by som plast okolo displeja za kov

Porovnanie technických špecifikácií

[table id=50 /]

Ďalšie odborné recenzie na smartfón LG G4 nájdete na Recenzie.SME.sk

PREHĽAD RECENZIE
Displej
8
Konštrukcia
10
Dizajn
8
Výkon
7
Fotoaparát
9
Výdrž
6
Softvér
9