Jedno z najväčších mien v histórii spotrebiteľských technológií prehovorilo o sledovacej mašinérii Národnej bezpečnostnej agentúry USA, jej bývalom zamestnancovi a o ochrane súkromia v digitálnom veku. Takto vyzerá názor Steva Wozniaka na to, čo je momentálne viac ako iba aktuálne.
„Je pre mňa hrdinom, absolútnym hrdinom. Nie však pre to, čo odhalil, ale pre fakt, že počúval svoje srdce, svoje vlastné presvedčenie v konštitúcii Spojených štátov, o čom bola demokracia a sloboda. A teraz federálny sudca potvrdil, že zber dát NSA porušoval konštitúciu,“ uviedol jeden zo zakladateľov amerického giganta Apple v rozhovore pre Arabian Business, kde mu bola položená otázka či považuje Edwarda Snowdena za hrdinu alebo skôr zradcu.
Wozniak taktiež prirovnal súčasné operačné systémy k obrovskému domu s veľkým množstvom vchodov, čo uľahčuje potencionálnemu zlodejovi osobných dát prácu. Ochrana pred zvedavými očami je preto podľa neho o to komplikovanejšia, či dokonca až nerealizovateľná. „Je to takmer nemožné, pretože dnešné systémy sú naozaj obrovské a pochádzajú z malého množstva zdrojov, ako napríklad Microsoft, Google a Apple. Tieto operačné systémy majú v sebe milióny riadkov kódov, vytvorené tisíckami inžinierov, preto je obtiažne vrátiť sa a spätne identifikovať čokoľvek, čo nás môže sledovať. Je to akoby sme mali dom s 50,000 dvermi a oknami, takže by sme ani len trošku netušili, kde môže byť maličká kamera ukrytá.“
Edward Snowden pracoval pre NSA až do roku 2013, kedy odhalil pred celým svetom hromadný zber metadát telefonickej i e-mailovej komunikácie nie len obyčajných ľudí, ale aj vysoko-postavených politikov či známych podnikateľov. Utajované informácie mu pomáhal zverejniť Glenn Greenwald, ktorý v tom čase pôsobil ako žurnalista v redakčnom tíme spravodajského webu Guardian US. Do série odhalení sledovacej mašinérie sa dokonca zapojil aj americký denník The New York Times. Snowden momentálne žije v Rusku, kde sa skrýva pred súdnym procesom a pravdepodobným trestom odňatia slobody, ktorý mu po návrate do USA hrozí.
Je pre mňa hrdina, pretože sa vzdal vlastného života, aby to mohol spraviť. Na také niečo bol pritom mladý človek. Spravil to však z dôvodu pomoci všetkým ostatným a nie preto, že chcel ublížiť spoločnosti. – Steve Wozniak
Hromadný zber osobných dát odštartoval po zámernom nabúraní unesených lietadiel do budov WTC v New Yorku počas roka 2001, kedy bol krátko na to schválený tzv. ´Patriot Act´ ako prevencia pred podobnými udalosťami a terorizmom.