Kedysi bolo veľmi náročné zohnať kvalitný Android smartfón s high-end špecifikáciami, ktorý nevyzerá ako pádlo. Potom však prišiel rok 2014 a s ním aj nová séria kompaktných telefónov od Sony. Ak teda máte záujem o zariadenie s displejom menším než päť palcov, ste na správnej adrese. Sony Xperia Z3 Compact je momentálne jednou z najlepších možností, aké máte k dispozícii.
Telefón bol predstavený v septembri 2014 spolu s väčšou vlajkovou loďou Xperia Z3 a zdieľa s ňou všetko, až na pár drobností. Či už ide o výkonný procesor, kvalitný displej, vodeodolnú konštrukciu alebo dobre odladený systém. Oplatí sa však dať za tento kúsok techniky niekoľko stoviek eur? Naša recenzia snáď odpovie na všetky vaše otázky.
Špecifikácia
Procesor: Snapdragon 801 – 4 x 2,5 GHz
Grafický čip: Adreno 330
Displej: 4,6-palcový full HD (1280 x 720p) + Gorilla Glass 3
RAM: 2 GB LPDDR3
Úložný priestor: 16 GB + slot na microSD kartu
OS: Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou Timescape UI
Fotoaparáty: Zadný 20,7 Mpix, 1 x LED, 4K video. Predný 2,2 Mpix, full HD video
Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.0, GPS, GLONASS, NFC, microUSB v2.0
FM Rádio: Áno
Reproduktory: Stereo reproduktory nad a pod displejom
Batéria: 2 600 mAh
Rozmery a hmotnosť: 127.3 x 64.9 x 8.6 mm, 129 g
Konštrukcia: plastový rámik okolo displeja a sklo Gorilla Glass 3 vpredu aj vzadu
Balenie: Manuál, slúchadlá, 2A nabíjačka, kábel a Sony Xperia Z3 Compact
Kompaktný smartfón s trochu hrubým telom
Japonský výrobca smartfónov Sony je už viac než dva roky známy svojím legendárnym dizajnom OmniBalance, ktorý má jednu veľkú výhodu. Vďaka klapkám prekrývajúcim všetky porty je telefón odolný voči vode a prachu. Xperia Z3 Compact obdržala certifikáciu IP68 čo znamená, že ju môžete ponoriť do vody na akokoľvek dlho a nič sa jej nestane. Do telefónu tiež nevnikne, prach, čo je ďalším veľkým plusom. Na druhej strane, sklenený zadný kryt môže robiť problémy.
Neprehliadnite: RECENZIA Sony Xperia Z3
Zariadenie sa dosť šmýka. Teraz nehovorím o tom, keď ho držím v ruke. Vďaka kompaktným rozmerom a plastovému rámiku vám z ruky len tak ľahko nevypadne. Ak ho však položíte na nerovný povrch, má tendenciu šmýkať sa po ňom. Aj mne takto telefón párkrát spadol, našťastie sa mu však nič nestalo.
Používal som bielu verziu Xperia Z3 Compact, ktorá má jednu výhodu. Nevidno na nej odtlačky prstov, takže som zariadenie nemusel každú chvíľu utierať. Na výber máte ešte spomínanú bielu, hnedú a zelenú verziu.
Prvá generácia kompaktných high-end telefónov od Sony bola veľmi hrubá. V druhej generácii je to o niečo lepšie. 8,6 mm vôbec nie je veľa. Privítal by som však ešte tenšiu konštrukciu. Smartfón tak bude vyzerať veľmi elegantne, čo sa o Z3 Compact momentálne povedať nedá. Páči sa mi, že v Sony zapracovali na konštrukcii a zväčšili displej o 0,3 palca. Telo má pritom v podstate rovnaké rozmery ako Z1 Compact.
Malý displej v kompaktnom tele
V Sony Xperia Z3 Compact nájdete 4,6-palcový HD (1280 x 720p) displej s hustotou pixelov 319 ppi. Rozlíšenie teda nie je úplne najvyššie, no pre väčšinu ľudí bude určite dostatočné. Je škoda, že v Sony nevyrobili trochu jemnejší zobrazovací panel, no na druhej strane, v kombinácii s procesorom Snapdragon 801 telefón nemá problém rozbehnúť žiadnu hru na vysokých hodnotách fps.
Mohlo by vás zaujímať: Porovnanie Xperia Z1 Compact a Z3 Compact
Späť však k displeju. Pozorovacie uhly sú výborné, farby vďaka technológii TRILUMINOUS krásne a relatívne malá obrazovka sa príjemne ovláda. Nemusím naťahovať ruku, aby som dosiahol na notifikačnú lištu a ikonky v ľavom hornom rohu.
Raster som pri normálnom používaní nepostrehol, ale ak si telefón dáte tri centimetre od tváre, môžete si ho všimnúť na písme. Bohužiaľ, to je cena, ktorú zaplatíte za lepší výkon a dlhšiu výdrž batérie. O tom však neskôr.
Timescape UI – moja nová obľúbená nadstavba
Za posledný rok som vyskúšal dosť veľa smartfónov od rôznych výrobcov, no musím uznať, že najlepšiu nadstavbu má jednoznačne Sony. Minimálne čo sa odladenosti týka. So Sony Xperia Z3 Compact som strávil príjemné dva týždne a za ten čas som nepostrehol ani jeden lag. Operačný systém je naozaj krásne optimalizovaný a telefón vďaka výkonným komponentom beží ako po masle. Reakcie sú neuveriteľne rýchle, spúšťanie aplikácií a hier trvá pomerne krátko a problémy som nemal ani s multitaskingom.
Vďaka 2 GB pamäte RAM smartfón v dnešnej dobe agresívne nezatvára aplikácie, aj keď v budúcnosti sa to možno občas stane. Ak teda plánujete kupovať telefón na niekoľko rokov, neskôr sa vám môže stať, že 2 GB už nebudú stačiť.
Prečítajte si: Sony Xperia Z3 vs Xperia Z3 Compact
Vypichnúť môžem len dve veci. Po prvé, automatická úprava jasu je úplne nanič. Takmer vôbec nereaguje na reálne svetelné podmienky a musel som si všetko upravovať sám. To by bolo v pohode, ak by ja všetko dalo urobiť jedným potiahnutím a klikom. V Timescape UI však rýchle nastavenia nájdete po vytiahnutí notifikačnej lišty a kliku do pravého horného rohu. Následne musíte ešte nájsť a kliknúť na ikonku jasu, čo zaberie dokopy dve sekundy. Tak, nie je to až také zlé a s príchodom Androidu 5.0 Lollipop celý problém zmizne, no v Sony tú automatiku mohli vymyslieť aj lepšie.
Druhou vecou, ktorá sa mi nepáči, sú aktualizácie. Timescape UI sa od čistého Androidu v podstate líši iba aplikáciami. Výrobca má vlasntnú aplikáciu na telefonovanie, hudbu, galériu, fotoaparát, no a nájdete aj fitness, či PlayStation. Preto nerozumiem, prečo vlajkové lode od Sony ešte stále bežia na „starom“ Androide 4.4.4 KitKat.
Fotoaparát – excelentný
Sony Xperia Z3 Compact má úplne rovnaké fotoaparáty, ako jej väčší brat Xperia Z3. Ide o 20,7 Mpix senzor vzadu a 2,2 Mpix vpredu. Telefón tak robí skvelé fotky. V automatickom režime Superior Auto telefón sám zvolí ideálne nastavenia a musím uznať, že Sony má najlepšiu automatiku, akú som na Android smartfóne videl. Môžete však využiť aj širokú paletu manuálnych nastavení. Ak sa nudíte je tu pre vás zábava s virtuálnou ralitou. Zariadenie v nej oskenuje terén pred mobilom a umiestni naň zábavné postavičky, na ktoré môžete hádzať bomby, melóny, či vedrá plné vody.
Viac o fotoaparáte nájdete v našej recenzii Sony Xperia Z3.
Veľa výkonu v malom tele
O výkon v najnovšom kompaktnom smartfóne sa stará štvorjadrový procesor Snapdragon 801 s taktom 2,5 GHz. Ide o jeden z najvýkonejších čipsetov súčasnosti. Je síce trochu škoda, že v Sony nevyužili novší Snapdragon 805, ktorý bol v dobe predstavenia dostupný, no výrobca to dobehol krásne optimalizovaným systémom. Navyše, smartfón má „iba“ HD displej, na ktorý netreba extra výkonnú grafiku.
Keď už sme pri grafike, o tú sa postará Adreno 330, ktoré sme prvýkrát mohli vidieť v Snapdragone 800 už na jeseň 2013. Ide teda o rok starý čip.
V podstate však ani nič výkonnejšie netreba. Naozaj. Vďaka relatívne nízkemu rozlíšeniu displeja smartfón nemá a ani nebude mať problém. Zvláda aj najnáročnejšie hry, jednoducho, všetko ide tak, ako má.
Zariadenie sa tiež umiestňuje na popredných priečkach v benchmarkoch. V AnTuTu dosiahlo skóre 46 058, čím sa dostalo na tretie miesto, dokonca pred OnePlus One.
Nekonečná výdrž batérie
V Sony Xperia Z3 Compact nájdete relatívne malú 2 600 mAh batériu. Malá je však iba do chvíle, kým si uvedomíte, že telefón má 4,6″ HD displej. Vďaka tomu vám vydrží aj dva dni. Ak nehráte veľa hier (ako ja), nabíjať budete musieť naozaj len sporadicky.
Sony je výdržou svojich zariadení známy už dlho. Za dva roky zaznamenal obrovský skok vpred. V prípade, že hľadáte smartfón s poriadnou výdržou, ste na správnom mieste. Zabudnite na externé batérie alebo puzdra, ktoré ju majú zabudovanú vo vnútri. Nič také už potrebovať nebudete.
Treba si však dávať pozor na hry. Ak necháte na pozadí bežať napríklad Asphalt 8, za pár hodín vám zmizne niekoľko desiatok percent. Zariadenie normálne vydrží dva dni. Podľa štatistík bola obrazovka zapnutá 6,5 hodiny. Ak však spravíte podobnú chybu ako ja, tento čas bude polovičný. Bolo by fajn, ak by podobné aplikácie telefón po čase automaticky zatváral.
Nakoniec by som ešte rád vyzdvihol Stamina mode, v ktorom telefón šetrí energiou. Nemusíte tak zbytočne obetovať funkcionalitu a dostanete pár hodín navyše. Niečo podobné sa hodí, ak nemáte nablízku žiadnu zástrčku a zostáva vám už iba pár percent batérie. Telefón má tiež Ultra Stamina režim, ktorý urobí zo smartfónu mobil z 90-tych rokov. Je teda ešte efektívnejší.
Zhrnutie
Pár slov na záver. Sony Xperia Z3 Compact je jedinečné zariadenie, ktoré si určite nájde obrovské množstvo spokojných majiteľov. Ak by som sa však mal rozhodnúť, dal by som prednosť Xperii Z3. Preferujem kompaktné smartfóny, no Z3 mi z nejakého dôvodu učaroval. Prečo to tak je sa dočítate v našom porovnaní Sony Xperia Z3 vs. Xperia Z3 Compact.
Zobraziť Xperia Z3 Compact v obchode
Ďalšie odborné recenzie na smartfón Sony Xperia Z3 Compact nájdete na Recenzie.SME.sk