Minulý rok v septembri prišlo veľké prekvapenie, keď japonský výrobca smartfónov predstavil svoju novú vlajkovú loď Xperia Z3 a jej menšiu verziu Z3 Compact. Iba necelý pol rok po predstavení Xpera Z2 tak na pulty obchodov prišiel ďalší high-end a veľa ľudí Sony obviňovalo z toho, že nespravili takmer žiadne zmeny. Tak ako tak, my vám dnes prinášame recenziu jedného z najlepších smartfónov na svete.
Sony Xperia Z3 je jedným z tých elegantných vodeodolných zariadení, ktoré takmer nikdy nesekajú, majú skvelú životnosť, výkonný procesor a skvelý fotoaparát. Ten navyše netrčí z tenučkého tela, čo je ďalší bonus. Naozaj, na toto zariadenie nemôžem povedať takmer nič zlé. Určite však nie je dokonalé. Ak premýšľate nad jeho kúpou, čítajte ďalej a snáď vám táto recenzia pomôže rozhodnúť sa. Tiež si pozrite porovnanie s Xperia Z3 Compact.
Špecifikácia
Procesor: Snapdragon 801 – 4 x 2,5 GHz
Grafický čip: Adreno 330
Displej: 5,2-palcový full HD (1920 x 1080p) + Gorilla Glass 3
RAM: 3 GB LPDDR3
Úložný priestor: 16 GB + slot na microSD kartu
OS: Android 4.4.4 KitKat s nadstavbou Timescape UI
Fotoaparáty: Zadný 20,7 Mpix, 1 x LED, 4K video. Predný 2,2 Mpix, full HD video
Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.0, GPS, GLONASS, NFC, microUSB v2.0
FM Rádio: Áno
Reproduktory: Stereo reproduktory nad a pod displejom
Batéria: 3 100 mAh
Rozmery a hmotnosť: 146 x 72 x 7.3 mm, 152 g
Konštrukcia: Hliníkový rámik a sklo Gorilla Glass 3 vpredu aj vzadu
Balenie: Manuál, slúchadlá, 2A nabíjačka, kábel a Sony Xperia Z3
Elegantný smartfón, ktorý sa ľahko poškriabe
Sony Xperia Z3 je, subjektívne, jeden z najkrajších smartfónov na trhu. Vďaka svojej tenučkej konštrukcii (7,3 mm) a hliníkovému rámiku sa výborne drží v ruke, aj keď, musím uznať, dosť sa šmýka. Navyše, zadný panel je magnet na odtlačky prstov a nepomôže vám ani špeciálny povrch, ktorý výrobca na sklo naniesol.
Prečítajte si: RECENZIA Sony Xperia Z3 Compact
Vo všeobecnosti som však s telefónom nemal problém. Nemyslím si, že je náchylnejší k poškodeniu, ako väčšina zariadení konkurencie. Vyrobiť dobre vyzerajúci odolný smartfón je v dnešnej dobe náročné a musíte spraviť pár kompromisov.
Oceňujem aj snahu Sony dať svojím high-end smartfónom aj nejakú pridanú hodnotu. Už dva roky tak japonský výrobca na trhu uvádza zariadenia s certifikáciou IP. V tomto prípade je to IP68. Telefón môžete ponoriť až do hĺbky jeden a pol metra. Ak poriadne uzavriete klapky, nemalo by sa mu nič stať.
Vlastniť telefón odolný voči živlom však so sebou prináša jednu nepríjemnosť. Vždy keď ho chcete nabiť, musíte odstrániť záslepku nad micro USB portom. V prípade Xperia Z3 to však v Sony vymysleli veľmi dobre a záslepku odstránite bez akýchkoľvek problémov hoc aj zubami.
Nakoniec by som chcel dodať pár slov k reproduktorom. Na smartfóne nájdete dva a oba sú na prednej strane nad a pod displejom. Tlieskam, pretože to je jednoznačne najlepšia voľba. Je však škoda, že kvalita reproduktorov už nie je tak dobrá. Už dlho som nepočul nič horšie.
Displej – Jeden z najkrajších na trhu
V Sony boli vždy známi svojimi displejmi. Väčšinou ich však montovali do televízorov. V smartfónoch boli veľmi dlho iba TN panely s otrasnými pozorovacími uhlami. To sa však minulý rok zmenilo. Nové IPS obrazovky už naozaj stoja z to, okrem iného aj vďaka TRILUMINOUS technológii, vďaka ktorej displej zobrazí viac farieb. Výsledok je podobný, ako pri Super AMOLED technológii od Samsungu. Farby si naozaj nemôžem vynachváliť.
Pozorovacie uhly sú taktiež v poriadku. Jas sa dá regulovať tak, že telefón môžete používať na priamom slnku, ale aj v úplnej tme. Sony jednoducho patrí na špičku.
Neprehliadnite: Porovnanie Sony Xperia Z3 a Z3 Compact
Full HD rozlíšenie už dnes nie je také terno, ako v minulosti. Na 5,2-palcovej obrazovke však neuvidíte rozdiel medzi full HD a QHD. Obraz je ostrý a ja som s ním bol veľmi spokojný. Jediná vec, na ktorú sa môžem sťažovať, je automatická úprava jasu. Tá je jedným slovom zlá. Dúfam, že tento softvérový problém s príchodom Androidu 5.0 Lollipop zmizne. Manuálna úprava jasu totiž netrvá pol sekundy, ako pri zariadeniach od Samsungu. Musíte vysunúť notifikačnú lištu, klikúť do pravého horného rohu, aby ste sa dostali do rýchlych nastavení, kliknúť na ikonku jasu a až tak prispôsobiť jas.
Operačný systém – takmer čistý Android
Sony v poslednej dobe odvádza skvelú prácu a poctivo optimalizuje svoju nadstavbu Timescape UI. A pod slovom nadstavba myslím zopár vlastných aplikácií a minimálne dizajnové zmeny. Pri kúpe zariadení od Sony teda skončíte s takmer čistým Androidom a je to poznať.
Systém je neuveriteľne rýchly a plynulý. Za dvanásť dní som si nevšimol ani jeden zásek. Doslova. Tento smartfón lieta a s čínskymi zariadeniami sa ani len nedá porovnať. Majte to na pamäti.
Sony svoju vlajkovú loď vybavil niekoľkými zaujímavými aplikáciami. Samozrejmosťou je vlastná galéria, aplikácia na telefonovanie, budík, walkman, SMS, či fotenie. Okrem iného však dostanete aj PlayStation, obchod Sony Select, Lifelog (fitness), a Sony Care, kde môžete hľadať pomoc. Rozhodne by som privítal menej zbytočností, no výkon zariadenia neovplyvňujú, takže som ochotný tolerovať ich.
Mohlo by vás zaujímať: Porovnanie Sony Xperia Z1 Compact a Z3 Compact
Celkovo hodnotím operačný systém v Sony Xperia Z3 na jednotku a ak by bol aktualizovaný na Android 5.0 Lollipop, pridal by som aj hviezdičku. Je smutné, že tak skvelé zariadenie na Slovensku ešte nedostalo najnovší softvér od Google.
Fotoaparát – excelentný
Už dlhšiu dobu vidíme vo vlajkových lodiach od Sony 20,7 Mpix fotoaparáty. Nikdy však neboli nejak extra úžasné. To však už neplatí. Minimálne jednotka v Xperia Z3 je skvelá a dobre fotí cez deň, aj v noci.
Páčia sa mi aj manuálne nastavenia. Ak viete čo robíte, môžete vďaka nim získať skvelé fotografie. Meniť sa dá úplne všetko od rozlíšenia, pomeru strán až po ISO. Ja však preferujem režim Superior Auto, v ktorom telefón sám vyberá najlepšie nastavenia a produkuje neuveriteľné výsledky.
Ak sa nudíte, o zábavu sa postará Zábava s virtuálnou realitou. V nej systém oskenuje prostredie a vloží doň vtipné postavičky, s ktorými potom môžete interagovať. Zaujímavá funkcia hlavne v spoločnosti priateľov, ktorých tak zamestnáte aj na dvadsať minút. Táto funkcia síce nie je dokonalá, no žiadny ďalší výrobca nič podobné nerobí a musím uznať, že v Sony to dobre prešpekulovali.
TIP: Sony Xperia Z3 nie je len skvelý mobil, ale aj fotoaparát!
Čo sa týka predného fotoaparátu, nejde o nič prevratné. Obyčajný 2,2 Mpix senzor, ktorý je schopný odfotiť chválitebné selfie. Hlavne cez deň, keď je dostatok svetla. Páči sa mi, že systém fotografie automaticky upravuje v reálnom čase. Výsledky sú naozaj dobré. Navyše môžete nahrávať aj full HD video.
Nakoniec ešte pár slov k vybaveniu. Telefón má dvojpolohové hardvérové tlačidlo pre fotoaparát, vďaka ktorému je celý proces fotenia veľmi príjemný.
Výkon
Ako každá vlajková loď má aj Sony Xperia Z3 dosť výkonu na to, aby letela na Mesiac a späť. Doslova. V dobách Apolla 11 boli počítače niekde na úrovni dnešných kalkulačiek pre deti. Tento telefón vám bude veľmi dobre slúžiť ešte ďalších niekoľko rokov. Nemá problém so spúšťaním aplikácií a aj graficky náročné hry ako Asphalt 8 idú na najvyšších nastaveniach úplne plynule.
Procesory od Qualcommu sú overenou kvalitou vo svete smartfónov. Konkrétne tu nájdete Snapdragon 801 so štyrmi jadrami taktovanými na 2,5 GHz, ktoré zabezpečia plynulý chod systému. O grafiku sa postará Adreno 330 a pomôžu aj 3 GB pamäte RAM, vďaka ktorým nie sú problémy ani s multitaskingom.
Čipsety zo série Snapdragon 800 sú známe tým, že šetria batériu. Je však škoda, že Sony do svojej vlajkovej lode nedal novší Snapdragon 805, ktorý bol v čase predstavenia telefónu na trhu a nájdete ho napríklad v Samsung Galaxy Note 4, Nexuse 6 a ďalších vlajkových lodiach. Vzhľadom na to, že telefón má „iba“ full HD displej si však myslím, že rozdiel nie je až taký markantný.
Pre fanúšikov benchmarkov, Sony Xperia Z3 dosiahla v AnTuTu skóre 43 664.
Batéria
Čo sa týka batérie, v smartfóne nájdete 3 100 mAh jednotku, ktorá mne osobne vydržala dva dni s +- 5,5 hodinami zapnutej obrazovky. Za ten čas som hral hry, surfoval po internete, chatoval s priateľmi a volal. Rozhodne sa teda nemôžem sťažovať. Treba si však dávať pozor na aplikácie bežiace na pozadí. Stalo sa mi totiž, že som nechal zapnutý Asphalt 8 a hneď mi zmizlo tridsať percent baterky. Škoda, že systém takéto hry po čase nevypne.
Veľmi sa mi páči aj Stamina režim, v ktorom telefón spotrebováva minimum energie, zatiaľ čo funkcionalita zostáva zachovaná. Využil som ho hneď niekoľkokrát, keď som večer zistil, že zostáva už iba 5-6% batérie. Po zapnutí Stamina som hneď mal dostatok šťavy na sedem hodín používania.
Zhrnutie
Sony Xperia Z3 je jedným z najlepších smartfónov súčasnosti a to aj napriek tomu, že sa začínajú objavovať nové vlajkové lode s osemjadrovými 64-bit procesormi, QHD displejmi a 4 GB pamäte RAM. V Sony svoj high-end model naozaj veľmi dobre odladili a je to poznať. Po aktualizácii na Android 5.0 Lollipop pôjde všekto ešte lepšie, takže si myslím, že zariadenie má veľký potenciál do budúcnosti. Cena tiež nie je najhoršia. Všetko, čo som v tejto recenzii opisoval, zoženiete už za 430 eur s DPH.
AKCIA: Sony Xperia Z3 momentálne len za 384,90 €.
Kúpil by som si Xperiu Z3 ja? Nuž, určite nie čiernu verziu. Vadilo mi, že som telefón musel stále utierať. Celkovo sa mi však smartfón veľmi páčil a rád by som naň minul pár stoviek. Ak teda chcete zariadenie s veľkým displejom a vodeodolnou konštrukciou, nie je čo riešiť. Prípadne ešte zvážte Sony Xperia Z2 s podobnými špecifikáciami a nižšou cenovkou.
Ďalšie odborné recenzie na smartfón Sony Xperia Z3 nájdete na Recenzie.SME.sk